POLSKAWędrówki po PL

GÓRNICZA WIOSKA W PILE – TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach

TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
GÓRNICZA WIOSKA W PILE k. Tucholi, czyli jak węgiel brunatny nad Brdą wydobywano
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

Węgiel? Brunatny? Tutaj????

Możecie sobie to wyobrazić: Tuchola drugim Bełchatowem! A jednak! W wieku XIX miejscowa ludność odkryła miejsca, gdzie spod ziemi „wychodził” węgiel brunatny. Znajdowano go też  na dole wysokich skarp rzeki Brdy, gdzie można było od razu urąbać go sobie. Wykorzystywano go w gospodarstwach domowych. Do czasu…

Takie plansze zachęcają do odwiedzenia Górniczej Wioski!

Może nie byłoby sensacji w tym, że gdzieś występuje węgiel i go wydobywają lub wydobywali ale wiedza o tym, że były tu kopalnie zanikła na kilkadziesiąt lat! Na terenach dawnej kopalni całkiem niedawno zaczęto budować domy no i pojawiły się dziwne zapadliska… Wtedy zaczęto pytać, interesować się czy przypadkiem nowe domy nie zapadną się pod ziemię i szukać w archiwach. Oto co ustalono…

Sześć kopalni

Kiedy w połowie XIX wieku odkrywano miejsca gdzie płytko zalegał węgiel, zaczęto prowadzić badania i pierwszą kopalnię Jacob i David Bukofzer uruchomili w 1892 roku. Nazywała się Buko, od ich nazwiska. Później tych kopalń powstało jeszcze 5. Było tu po prostu regularne wydobycie ale dość niezwykłe. Chyba wszyscy sobie wyobrażają, że węgiel brunatny wydobywa się w kopalniach będących ogromnymi dziurami w ziemi – odkrywkowo.

Mówiący kamień opowie Wam historię kopalni!
Mówiący kamień opowie Wam historię kopalni!

W Pile było inaczej! Tu były kopalnie głębinowe – unikat. Wydobycie było bardzo prymitywne i prawie nie zmechanizowane. A dlaczego nie  zrobiono odkrywek? Bo złoże węgla tutaj nie leży poziomo. Jest znacznie pochylone. Trzeba mocno się zagłębiać podążając za nim. Kopalnie działały do 1939 roku. Niemcy coś tu jeszcze przez II wojnę kombinowali aż do wycofania w 1944 kiedy to kordon SS otoczył teren, ludność wysiedlono i… no właśnie co?  Bursztynowa komnata? Skarby Rzeszy? Wszystko czeka na odkrycie.

Dlaczego za komuny nie powstała tu kopalnia odkrywkowa? Bo nawet w tamtych czasach szalonej ekonomii wydobycie tutaj się nie opłacało i odkryto węgiel brunatny gdzie indziej…

Kopalnia reaktywacja

Ponieważ nieszczęścia mogą łączyć, tak było w Pile. Ci, którym gmina sprzedała po kopalniane tereny pod budownictwo mieszkaniowe (nie powiadamiając ich o tym!) postanowili się połączyć, aby dowiedzieć się  co tak naprawdę tu było. Kiedy już wiedzieli, że coś na tym terenie się znajdowało to nagle zaczęli zauważać w lesie dziwne murki, zapadliska. Las został zasadzony dopiero po II wojnie i porósł tereny kopalń. Udało się dotrzeć do dokumentów w archiwach niemieckich. Nic jednak się nie dawało zrobić, ponieważ władze gminy blokowały lokalne inicjatywy. W międzyczasie zmieniły się władze w gminie i można było rozpocząć współpracę.

Agnieszka i Wojciech Weyna - gospodarze wioski witają!
Agnieszka i Wojciech Weyna – gospodarze wioski witają!

Sama Piła powstała w 2008 roku,  kiedy można było już wydzierżawić teren  i mamy tu dwa bardzo ciekawe miejsca.

  • Górniczą Wioskę
  • relikty kopalni Montania
Górnicza Wioska - Stary Tartak
Górnicza Wioska – Stary Tartak

Górnicza Wioska

Zwiedzanie górniczej przeszłości Piły polecamy Wam zacząć od Górniczej Wioski. Gospodarzami są Agnieszka i Wojciech Weyna – przesympatyczni, skarbnice wiedzy o tym miejscu i po prostu właściwi ludzie na właściwym miejscu! Dzięki nim traficie pewnie tam gdzie zobaczycie jak ten teren wyglądał i co tu się znajdowało, a to dzięki pięknej makiecie. Światło, dźwięk, wkrótce dużo ruchu. Makieta jest kończona i wkrótce będzie niezwykłą atrakcją.

Górnicza Wioska - makieta pokazująca jak wyglądał tu teren w czasach kiedy działały kopalnie
Górnicza Wioska – makieta pokazująca jak wyglądał tu teren w czasach kiedy działały kopalnie

Sama Górnicza Wioska to wiele aktywności. W zwiedzaniu pomagają audio-przewodniki. Cieszą się ogromną popularnością gry i zabawy z XIX wieku! Kiedy dzieciom z pokolenia już nie margaryny, ale Minecrafta pokaże się je to nie mogą się oderwać!

Zwiedzanie Górniczej Wioski z audio przewodnikiem. Obce języki? Oczywiście są!
Zwiedzanie Górniczej Wioski z audio przewodnikiem. Obce języki? Oczywiście są!

Dla grup organizowane jest Borowiacko-śląskie „Wesele Sztygara”. Były kopalnie to przybywali górnicy ze Śląska. A na miejscu były Panny z Borów. To kiedyś musiało się weselem skończyć, ale ile przy tym było śmiechu i nieporozumień….  Więcej nie zdradzamy – możecie doczytać na stronie internetowej Górniczej Wioski – czas na kopalnię!

Zosia z Borów i Sztygar Eryk...
Zosia z Borów i Sztygar Eryk…
Górnicza Wioska - Stary Tartak - ile to już wesel się tu odbyło!
Górnicza Wioska – Stary Tartak – ile to już wesel się tu odbyło!

Kopalnia Montania

W środku lasu polana z reliktami kopalni! Efekt Wow! Szczególnie jeżeli nie spodziewacie się zobaczyć kopalni w Borach Tucholskich!

Górnicza Wioska - tak wyglądały chodniki kopalni zaczynające się w skarpie nad Brdą
Górnicza Wioska – tak wyglądały chodniki kopalni zaczynające się w skarpie nad Brdą

Znakomicie zagospodarowany teren, dużo tablic wyjaśniających co w danym miejscu się znajdowało i technologie wydobycia. Możecie tu dojść sami od parkingu ale zdecydowanie polecamy w ramach odwiedzin Górniczej Wioski przyjść tu z przewodnikiem. Może Skarbnika spotkacie?

Górnicza Wioska - dawna kopalnia - tablice informacyjne
Górnicza Wioska – dawna kopalnia – tablice informacyjne
Górnicza Wioska - Ania jako urobek... ;-)
Górnicza Wioska – Ania jako urobek… 😉

Polecamy to miejsce i życzymy naszym przesympatycznym gospodarzom Agnieszce i Wojciechowi wszystkiego najlepszego i spełnienia planów rozwoju Górniczej Wioski!

Warto mieć stąd pamiątki. Pierwsza to pieczątka i wpis w paszporcie Konstelacji Dobry Miejsc!
Warto mieć stąd pamiątki. Pierwsza to pieczątka i wpis w paszporcie Konstelacji Dobry Miejsc!
W Górniczej Wiosce znajdziecie również prawdziwie górnicze pamiątki!
W Górniczej Wiosce znajdziecie również prawdziwie górnicze pamiątki!
A do tego się zastosujcie! Bezcenne doświadczenie!
A do tego się zastosujcie! Bezcenne doświadczenie!

MENU GŁÓWNE


c) Portal Małego Podróżnika


Share