Dworek WYMYSŁOWO i Muzeum Indian – TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
Dworek WYMYSŁOWO i Muzeum Indian
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”
Wstęp
Dworek i Indianie… Ciekawe zestawienie, ale w Wymysłowie się sprawdza. Tutaj to nie pomysł na turystę, ale tak się potoczyły losy ludzkie…
Zacznijmy od dworku
Sprowadził nas tu…. głód. W dworku są pokoje, w których możecie nocować, ale i niezła restauracja. Jeżeli interesuje Was dobry obiad w kameralnym otoczeniu to dobre miejsce nie mające w okolicy konkurencji.
Samo mieszkanie w dworku też jest dobrze odbierane. My nie nocowaliśmy, ale opinie dworek zbiera bardzo dobre. Przede wszystkim ma bardzo dobre zaplecze rekreacyjno-sportowe. Jeżeli jesteś typem leniuszka aktywnego to nie musisz nigdzie jeździć – wszystko masz na miejscu. Nasi chłopcy od razu opanowali kosz do koszykówki, na boisko do piłki plażowej i inne atrakcje zabrakło po prostu czasu. Jeżeli zamieszkasz w dworku to właściwie wszystko możesz mieć tu zorganizowane. Spływ kajakowy – nie ma problemu, jazda konna – oczywiście, rowery,….
Obiadek był pyszny i po nim wybraliśmy się do nietypowego budynku jaki wznosi się tuż obok dworku. Wypisz wymaluj architektoniczna fantazja na temat tipi. Tele, że tu mamy budynek od tipi znacznie większy. Mieści się tu: Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha. A kto to taki ten Sat-Okh? Apacz? nie to Szaunis i żołnierz AK… i mechanik z transatlantyka „Batory”…
Sat-Okh – Długie Pióro
Nie poznaliście jego niezwykłych dziejów? Czas najwyższy! Nie… Nie będę cytował Wam Wikipedii i opracowań biograficznych, ale warto wiedzieć, że:
- Sat-Okh (w języku Szaunisów Długie Pióro), to w Polsce: Stanisław Supłatowicz
- był synem uciekinierki z Syberii Stanisławy Supłatowicz oraz wodza Szaunisów Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła). Wychowywał się wśród Indian w Kanadzie.
- przed II wojną światową wrócił z matką do Polski – jego indiańskie korzenie zostały przez matkę zatarte
- podczas wojny walczył w AK, po wojnie aresztowany
- po uwolnieniu pływał na statkach PLO w tym MS Batory
- zamieszkał w Gdańsku, od 1958 roku zaczął pisać książki nawiązujące do swojego pobytu wśród Indian
- …
Resztę doczytajcie sami, ale czyż tylko te fakty nie są już fascynujące? No ale dlaczego Sat-Okh i Bory Tucholskie??? Otóż na MS Batory spotkał się z Janem Kłodzińskim właścicielem Wymysłowa.
Sat-Okh wielokrotnie był w Wymysłowie i w końcu przekazał swoje pamiątki by w roku 2000 powstało tu muzeum m.in. z inicjatywy Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, którego powstania też był inicjatorem.
Co znajdziemy w Muzeum?
Przedmioty z życia Indian od praktycznych po ich sztukę. Dowiemy się rozmieszczenia plemion indiańskich w Am. Północnej, poznamy też głównego bohatera: Sat-Otha. Warto tu też podkreślić, że był okres kiedy jego indiańskie dzieje były poddawane w wątpliwość.
A to się nie zgadzało miejsce gdzie się wychowywał z Szaunisami bo nie powinno ich tam być gdzie byli, ale badania (w tym naukowe) wykazały, że nie ma żadnych przekłamań. Indianie wielkich prerii tak się mieszali ze sobą zachowując jednocześnie swoje przemieszczone grupy pod względem języka i obyczajów, że jednak po dogłębnej analizie cała ta układanka zgadza się z tym co opowiadał o sobie i pisał Sat-Okh.
Dziś sentyment do Indian nakręcany powieściami i filmami o Winnetou osłabł, ale z drugiej strony jest wiele osób, które po prostu identyfikują się z Indianami Ameryki Północnej i ich życiem. Czują je, przeżywają, mają niezwykłą wiedzę. Warto więc odwiedzić to muzeum, poznać historię Indianina Polaka walczącego w Armii Krajowej (odznaczony Krzyżem Walecznych!).
c) Portal Małego Podróżnika