ADAMKOWO (Ptasia Wioska) – TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
ADAMKOWO (Ptasia Wioska)
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”
motto 2: „Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, obejrzyjcie sobie ptaki…”
Wstęp
Wioski tematyczne w Borach Tucholskich są bardzo częste na Borowiackich Szlakach. Grzybowa, Górnicza, Kwiatowa, Miodowa,… PTASIA. Czym się różnią, dlaczego akurat ten dodatek do nazwy geograficznej się w nich znalazł? To historia danego miejsca jak np. Górnicza Wioska ponieważ w Pile wydobywano węgiel i są tu m.in. pamiątki dawnego górnictwa, Miodowa bo w Wielkim Mędromierzu było zawsze sporo pasiek, no… a PTASIA?
Bo jak już Wyczółkowski…
No właśnie. Zaczynimy od tego kto najpiękniej w Polsce drzewa szkicował i malował. Leon Wyczółkowski ma swój rezerwat cisów, ma Wzgórze Wyczółkowskiego na które wejdziemy, ale ma i aleje, przepiękne aleje właśnie w Adamkowie – Ptasiej Wiosce.
Są drzewa, są rośliny, jest ciekawe geograficzne położenie na skraju Borów Tucholskich i Pojezierza Krajeńskiego, to są i ptaki. W Adamkowie faktycznie te ptaki się słyszy. Nie wszystkie bez ornitologa zobaczysz, ale na pewno usłyszysz. Aby je usłyszeć, a może i zobaczyć warto wybrać się na spacer polnymi drogami, które jeszcze polne są i zobaczyć dęby, które Wyczółkowski szkicował.
Każdy taki spacer to fascynacja tym, że to, co malarz wykreował jednak istnieje. Że nie przesadził pokazując powykrzywiane konary, bo one takie są. Straszliwe wichury w ostatnich latach nie oszczędzały też Adamkowa, ale na szczęście pomniki przyrody, drzewa “Wyczółkowskiego”, przetrwały. Nie przetrwał na Wzgórzu Wyczółkowskiego piękny dębowy las,w którym leśnicy pozyskiwali nasiona do rozmnażania dębów.
No ale wiatr (może z Boskich wyroków) stwierdził, że nowy porządek trzeba zrobić i wzgórze najwyższe w całej tu okolicy borowiackiej z lasu ogolił. Leśnikom pozostawił uprzątnięcie pobojowiska i odsłonił piękne miejsce widokowe, w którym już kiedyś stała wieża obserwacyjna. Teraz leśnicy i lokalne władze wraz z miejscowym stowarzyszeniem myślą jak najlepiej pokazać ten widok turystom. Zdała by się wieża widokowa z prawdziwego zdarzenia, by widok pozostał nawet jak las podrośnie. Na razie nawet wieży nie trzeba, wystarczy choć platforma by patrzeć nad wierzchołkami drzew. A widok jest zaiste piękny.
Wzgórze Wyczółkowskiego ma szczęście być położone na skarpie opadającej w dół najpierw do rzeczki Kamionka, ale później dalej aż ku Brdzie i Tucholi. Stając tu jesteś jakieś 60 metrów nad dachami miasta! Widok piękny i zapewne lubiany przez Wyczółkowskiego. Jest nadzieja, że wzgórze stanie się oficjalnie nową atrakcją Borowiackich Szlaków!
Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, obejrzyjcie sobie ptaki…
Najpierw te, o które można się nawet potknąć i każdy je zobaczy i nie spłoszy… To efekt plenerów rzeźbiarskich. Krakowska ASP i rzeźbiarze ludowi wzbogacili Adamkowo o rzeźby, których wspólnym mianownikiem jest ptasiość…
No dobrze, a co z tymi co faktycznie latają i dronem się nie nazywają? Są! Dzięki Prof. Andrzejowi Przystalskiemu powstała ścieżka ornitologiczna pokrywająca się w znacznej części z wycieczką śladami Leona Wyczółkowskiego. Najpiękniejszym i najdostojniejszym ptakiem okolicy jest na pewno żuraw. Cała Gmina Kęsowo leży „Na żurawiowych włościach”, bo właśnie tutaj te ptaki spotykają się na sejmikach przed odlotem. Jest przy stawku w Adamkowie, jest w dolinie Kamionki. Natomiast co do innych ptasich wędrowców to wymienię Wam tylko część gatunków z tych, które można tu spotkać:
- grzywacz, zięba, szpak, kapturka i modraszka
- wróbel i dwa gatunki jaskółek: dymówka i oknówka
- zięba, trznadel, skowronek
- gajówka, dzięcioł duży i kapturka
- kos, kapturka i słowik szary
- bocian biały, żuraw, pląskwa
- błotniak stawowy, potrzeszcz, szpak i pliszka
- …
Ale to nie wszystkie ptaki jakie można tu spotkać. Nie zniechęcajcie się, jeżeli nie zobaczycie na pewno ich śpiew będzie Wam towarzyszył.
W Adamkowie są również organizowane spotkania z twórcami ludowymi i warsztaty, z których możecie mieć cudowną pamiątkę, ptaszka pomalowanego samemu tak jak prezentuje się w rzeczywistości (Ania malowała dzięcioła) albo takiego, którego chcielibyście widzieć na swoim parapecie (ja namalowałem super kolorowego).
A do kogo się udać? Do kogo zadzwonić? Dobrym duchem Adamkowa i najwłaściwszą osobą jest Renata Borowiecka-Gutsze (wszystkie kontakty w poście INFORMACJE PRAKTYCZNE) u której i Karola Gutsze byliśmy i borowiackiej gościnności doświadczaliśmy!
Kolejne niezwykłe miejsce na Borowiackich Szlakach! POLECAMY!
Acha! Czas polatać nad okolicą Adamkowa!
c) Portal Małego Podróżnika