HISTORYLAND w Krakowie
HISTORYLAND
Jeżeli jesteście już znudzeni podobnymi do siebie atrakcjami rozmieszczonymi w różnych częściach Polski to w Krakowie znajdziecie coś absolutnie niezwykłego… HISTORYLAND. To sensacja nie tylko na skalę Polski ale i Europy. To historia Polski ułożona z… klocków LEGO!
LEGO hist…ory
Historyland to spotkanie z historią pokazaną w sposób niezwykły. Mamy historyczne obiekty architektoniczne czyli po prostu zabytki ale i sceny batalistyczne na kilka tysięcy bohaterów.
A co niezwykłego tu mamy? Wszystko,… wszystko jest wykonane… z klocków LEGO! Wielu Polaków odwiedziło Legoland. Wiecie co można z LEGO zbudować. Możecie sobie wyobrazić nawet całą dzielnicę miasta z klocków, ale Bitwa pod Grunwaldem?!
Bitwa pod Grunwaldem
Bitwa pod Grunwaldem to 200 metrów kwadratowych na których mamy dwie armie, a co kilka minut cała historia multimedialnie ożywa. Bo te makiety (kompozycje) są jeszcze dodatkowo wzbogacone multimediami. Projektory wyświetlają historyczne sceny w tle dwóch armii na przestrzeni większej niż kinowe ekrany.
Plotki mówią, że cały Historyland powstawał w… tajemnicy! Po prostu skala wymagała czasu, a wiadomo, że ktoś mógł podpatrzyć pomysł i zrobić coś małego na chybcika.
A skala przedsięwzięcia była o tyle niezwykła, że jeżeli chcecie kupić nawet 20 koników LEGO to pewnie nie będzie to problem, ale wiecie ile jest koni użytych jest tu w Bitwie pod Grunwaldem?
Ponad 12000 (dwanaście tysięcy)!!! Podobno twórcy Historyland’u załamali rynek klocków LEGO bo nagle zniknęły z handlu wszystkie… konie LEGO. Nie nie zniknęły z Polskich sklepów i serwisów aukcyjnych… zniknęły w skali rynku światowego! Podobnie z łukami… Użyto ich do odtworzenia bitwy ponad 6500! Makieta Bitwy pod Grunwaldem to 200 metrów kwadratowych. Dwieście!!! Ile metrów kwadratowych ma Wasze mieszkanie?
Kiedy nie ma oprawy multimedialnej z projektorów (która włącza się co ok. 10 minut) to makieta (ta i inne) ma elementy interaktywne. Można np. podświetlić ten fragment makiety, który pokazuje jakiś ważny moment w bitwie, który jest opisany na planszy.
Oczywiście mamy też grę terenową podczas której musimy odnaleźć konkretne postacie i wpisać na kartę gdzie się znajdują. Efektem tej gry może być wylosowanie jednego z zestawów LEGO.
Od Biskupina przez Grunwald po Stocznię Gdańską
Różnych smaczków w całym Historylandzie jest wiele. Od Biskupina przez XV wiek do czasów współczesnych jak Stocznia Gdańska podczas strajków.
Jest też Monte Cassino ale również niejako przy okazji nie zapomniano o pokazaniu historii niedźwiedzia Wojtka, który… służył w polskim wojsku i przeszedł szlak bojowy armii Andersa.
Kolejna niezwykła makieta to bitwa morska pod Oliwą. Wspaniale oddane statki i woda. Woda tym razem nie z klocków, ale żywicy ale warto podkreślić np. ile sznurka zużyto na olinowanie okrętów biorących udział w bitwie… 1800 metrów!!!
Są również zabytki architektury. Jeżeli byliście na krakowskim rynku to możecie przypomnieć sobie Sukiennice w oryginale i porównać z modelem. Warto popatrzeć na sceny, które na rynku krakowskim się dzieją. Postać Stańczyka… bezcenna!
Każda z makiet jest opisana. Ile czasu powstawała (są takie które powstawały przez rok!), ile klocków do ich powstania zużyto.
Jasna Góra to obecnie prawie 300 000 klocków. Będzie więcej ponieważ jest stale rozbudowywana. Jest pięknie iluminowana przez ponad 400 diod LED!
Warto też zobaczyć klasztor w 3D zakładając gogle do wirtualnej rzeczywistości. To niejako uboczny efekt przygotowywania dokumentacji przed wykonaniem makiety.
Wzruszająca makieta Stoczni Gdańskiej z czasu strajków i walki o naszą współczesną niepodległość – jest nawet postać Lecha Wałęsy!
Dobrze, że wykonano również makiety pokazujące nie zawsze miłe chwile w historii Polski. Duże wrażenie robi makieta Westerplatte ze stojącym obok nadbrzeża pancernikiem Schleswig-Holstein. Aż czuje się napięcie i oczekiwanie na salwy z dział…
Historyland to miejsce niezwykłe i jedyne takie w Polsce. Absolutnie warte odwiedzenia przez każdego. Ile już pokoleń bawiło i bawi się klockami LEGO. Takie miejsce pokazuje jak niezwykły potencjał tkwi w tych klockach. A czy można samemu coś zbudować? Można! Zwiedzając ekspozycję mamy stanowiska, gdzie można przysiąść i coś zbudować ale też jest duża sala specjalnie dostosowana do zajęć z klockami LEGO.
Polecamy każdemu w każdym wieku. Są prowadzone warsztaty, jest sala zabawy z klockami. Po prostu w HISTORYLANDzie dużo się dzieje. Aby zrobić zdjęcia dodaliśmy trochę naszego światła natomiast podczas zwiedzania wystawy projektory i oświetlenie LEDowe mistrzowsko kreują nastrój i wydobywają światłem najważniejsze detale.
Film z HISTORYLAND
A na koniec polecamy przejście przez sklep niezwykle bogato zaopatrzony w zestawy klocków LEGO ale jest tam również możliwość zakupu pojedynczych klocków w różnych wielkościach i kolorach.
Wystawy towarzyszące
Kolejne sale dawnego dworca wykorzystywane są na wystawy czasowe. My trafiliśmy na Galerię Figur Stalowych, którą już Wam opisywaliśmy.
Polecamy Wam HISTORYLAND!
Krzysztof Kobus
Strona WWW – HISTORYLAND: www.historyland.pl
W Krakowie opisaliśmy również:
Zobacz jak odwiedziliśmy LEGO HOUSE w Billund w Danii.
(c) Planeta Kobusów & Mały Podróżnik