Miejsca PLPOLSKA

HISTORYLAND w Krakowie

HISTORYLAND

Jeżeli jesteście już znudzeni podobnymi do siebie atrakcjami rozmieszczonymi w różnych częściach Polski to w Krakowie znajdziecie coś absolutnie niezwykłego… HISTORYLAND. To sensacja nie tylko na skalę Polski ale i Europy. To historia Polski ułożona z… klocków LEGO!

HISTORYLAND mieści się w budynku dawnego dworca KRAKÓW GŁÓWNY
HISTORYLAND mieści się w budynku dawnego dworca KRAKÓW GŁÓWNY
LEGO hist…ory

Historyland to spotkanie z historią pokazaną w sposób niezwykły. Mamy historyczne obiekty architektoniczne czyli po prostu zabytki ale i sceny batalistyczne na kilka tysięcy bohaterów.
A co niezwykłego tu mamy? Wszystko,… wszystko jest wykonane… z klocków LEGO! Wielu Polaków odwiedziło Legoland. Wiecie co można z LEGO zbudować. Możecie sobie wyobrazić nawet całą dzielnicę miasta z klocków, ale Bitwa pod Grunwaldem?!

Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem to 200 metrów kwadratowych na których mamy dwie armie, a co kilka minut cała historia multimedialnie ożywa. Bo te makiety (kompozycje) są jeszcze dodatkowo wzbogacone multimediami. Projektory wyświetlają historyczne sceny w tle dwóch armii na przestrzeni większej niż kinowe ekrany.

HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem

Plotki mówią, że cały Historyland powstawał w… tajemnicy! Po prostu skala wymagała czasu, a wiadomo, że ktoś mógł podpatrzyć pomysł i zrobić coś małego na chybcika.
A skala przedsięwzięcia była o tyle niezwykła, że jeżeli chcecie kupić nawet 20 koników LEGO to pewnie nie będzie to problem, ale wiecie ile jest koni użytych jest tu w Bitwie pod Grunwaldem?

HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem

Ponad 12000 (dwanaście tysięcy)!!! Podobno twórcy Historyland’u załamali rynek klocków LEGO bo nagle zniknęły z handlu wszystkie… konie LEGO. Nie nie zniknęły z Polskich sklepów i serwisów aukcyjnych… zniknęły w skali rynku światowego! Podobnie z łukami… Użyto ich do odtworzenia bitwy ponad 6500! Makieta Bitwy pod Grunwaldem to 200 metrów kwadratowych. Dwieście!!! Ile metrów kwadratowych ma Wasze mieszkanie?

HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem

Kiedy nie ma oprawy multimedialnej z projektorów (która włącza się co ok. 10 minut) to makieta (ta i inne) ma elementy interaktywne. Można np. podświetlić ten fragment makiety, który pokazuje jakiś ważny moment w bitwie, który jest opisany na planszy.

HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND - Bitwa pod Grunwaldem
HISTORYLAND – Bitwa pod Grunwaldem

Oczywiście mamy też grę terenową podczas której musimy odnaleźć konkretne postacie i wpisać na kartę gdzie się znajdują. Efektem tej gry może być wylosowanie jednego z zestawów LEGO.

Od Biskupina przez Grunwald po Stocznię Gdańską

Różnych smaczków w całym Historylandzie jest wiele. Od Biskupina przez XV wiek do czasów współczesnych jak Stocznia Gdańska podczas strajków.

HISTORYLAND - Biskupin
HISTORYLAND – Biskupin

Jest też Monte Cassino ale również niejako przy okazji nie zapomniano o pokazaniu historii niedźwiedzia Wojtka, który… służył w polskim wojsku i przeszedł szlak bojowy armii Andersa.

HISTORYLAND - Monte Cassino
HISTORYLAND – Monte Cassino

Kolejna niezwykła makieta to bitwa morska pod Oliwą. Wspaniale oddane statki i woda. Woda tym razem nie z klocków, ale żywicy ale warto podkreślić np. ile sznurka zużyto na olinowanie okrętów biorących udział w bitwie… 1800 metrów!!!

HISTORYLAND - bitwa morska pod Oliwą
HISTORYLAND – bitwa morska pod Oliwą

Są również zabytki architektury. Jeżeli byliście na krakowskim rynku to możecie przypomnieć sobie Sukiennice w oryginale i porównać z modelem. Warto popatrzeć na sceny, które na rynku krakowskim się dzieją. Postać Stańczyka… bezcenna!

HISTORYLAND - Kraków - Sukiennice
HISTORYLAND – Kraków – Sukiennice

Każda z makiet jest opisana. Ile czasu powstawała (są takie które powstawały przez rok!), ile klocków do ich powstania zużyto.

HISTORYLAND - Jasna Góra
HISTORYLAND – Jasna Góra
HISTORYLAND - Jasna Góra
HISTORYLAND – Jasna Góra

Jasna Góra to obecnie prawie 300 000 klocków. Będzie więcej ponieważ jest stale rozbudowywana. Jest pięknie iluminowana przez ponad 400 diod LED!

Warto też zobaczyć klasztor w 3D zakładając gogle do wirtualnej rzeczywistości. To niejako uboczny efekt przygotowywania dokumentacji przed wykonaniem makiety.

HISTORYLAND - chwila z wirtualną rzeczywistością
HISTORYLAND – chwila z wirtualną rzeczywistością

Wzruszająca makieta Stoczni Gdańskiej z czasu strajków i walki o naszą współczesną niepodległość – jest nawet postać Lecha Wałęsy!

HISTORYLAND - Stocznia Gdańska
HISTORYLAND – Stocznia Gdańska
HISTORYLAND - Stocznia Gdańska
HISTORYLAND – Stocznia Gdańska

Dobrze, że wykonano również makiety pokazujące nie zawsze miłe chwile w historii Polski. Duże wrażenie robi makieta Westerplatte ze stojącym obok nadbrzeża pancernikiem Schleswig-Holstein. Aż czuje się napięcie i oczekiwanie na salwy z dział…

HISTORYLAND - Westerplatte i pancernik Schleswig-Holstein
HISTORYLAND – Westerplatte i pancernik Schleswig-Holstein

Historyland to miejsce niezwykłe i jedyne takie w Polsce. Absolutnie warte odwiedzenia przez każdego. Ile już pokoleń bawiło i bawi się klockami LEGO. Takie miejsce pokazuje jak niezwykły potencjał tkwi w tych klockach. A czy można samemu coś zbudować? Można! Zwiedzając ekspozycję mamy stanowiska, gdzie można przysiąść i coś zbudować ale też jest duża sala specjalnie dostosowana do zajęć z klockami LEGO.

HISTORYLAND - budujemy...
HISTORYLAND – budujemy…

Polecamy każdemu w każdym wieku. Są prowadzone warsztaty, jest sala zabawy z klockami. Po prostu w HISTORYLANDzie dużo się dzieje. Aby zrobić zdjęcia dodaliśmy trochę naszego światła natomiast podczas zwiedzania wystawy projektory i oświetlenie LEDowe mistrzowsko kreują nastrój i wydobywają światłem najważniejsze detale.

Film z HISTORYLAND

A na koniec polecamy przejście przez sklep niezwykle bogato zaopatrzony w zestawy klocków LEGO ale jest tam również możliwość zakupu pojedynczych klocków w różnych wielkościach i kolorach.

HISTORYLAND - sklep LEGO
HISTORYLAND – sklep LEGO

Wystawy towarzyszące
HISTORYLAND - wystawy czasowe
HISTORYLAND – wystawy czasowe

Kolejne sale dawnego dworca wykorzystywane są na wystawy czasowe. My trafiliśmy na Galerię Figur Stalowych, którą już Wam opisywaliśmy.

Polecamy Wam HISTORYLAND!

Krzysztof Kobus

Strona WWW – HISTORYLAND: www.historyland.pl

 

W Krakowie opisaliśmy również:

Zobacz jak odwiedziliśmy LEGO HOUSE w Billund w Danii.


(c) Planeta Kobusów & Mały Podróżnik

Share