DZIEJE SIĘ!

Festiwal TERRA 2019 i trochę historii

W dniach 7-8 grudnia 2019 spotykamy się po raz 19 na Festiwalu TERRA (Warszawa, Kino Wisła). Festiwal ten to po prostu DOBRA MARKA. Tworzą go Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – podróżnicy, piloci wycieczek i opowiadacze historii.

Trochę historii

TERRA słynie z jakości prezentacji. Nie ma przypadkowych autorów ponieważ Kasia i Andrzej aby wybrać pokaz do festiwalu po prostu muszą go zobaczyć i posłuchać co autor ma do opowiedzenia. To działa! Dlatego przez 18 edycji zdarzały się tylko nieliczne wpadki. Na festiwalu są też często pokazy premierowe. Ale Kasia i Andrzej oglądają je również zanim włączą w program  i co ciekawe pokazy premierowe z TERRy stają się później ozdobą wielu innych imprez.

Festiwali lub „festiwali” namnożyło się dzisiaj co nie miara. Mimo znakomitych środków technicznych jakich każdy może użyć znalezienie ciekawych pokazów jest coraz trudniejsze. Jednak Kasi i Andrzejowi to się udaje. Udaje się do tego stopnia, że  dla wielu osób z publiczności TERRA to od lat niezwykle ważny weekend w kalendarzu. Przyjeżdżają z całej Polski, a jeżeli chcecie na pewno mieć bilety na dany pokaz  to kupcie je przedsprzedaży. Wiele razy widzieliśmy kolejkę czekających na bilet bo może ktoś nie dojedzie, ktoś bilet zwróci…

Pierwsze edycje Festiwalu TERRA były na slajdach. Ukoronowaniem tego okresu był zestaw dwóch potężnych rzutników z karuzelowymi magazynkami. Umożliwiły piękne przenikanie między slajdami. Każdy z autorów miał do dyspozycji 4 magazynki i w środku pokazu była przerwa techniczna na zmianę magazynków. Muzyka na dany znak była puszczana z kaseciaki, później z płyt CD. TERRA wędrowała po Warszawie. Pierwsze edycje to Muzeum Etnograficzne, później Centrum Olimpijskie, Kino Luna i od lat już wielu Kino Wisła.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy brać udział jako autorzy w kilku edycjach festiwalu. Zaczynaliśmy od slajdów i jeszcze do dziś w archiwum naszym stoją pojemniki z magazynkami gdzie mamy gotowe pokazy na slajdach. Może warto zrobić taki dzień z TERRA Vintage i obejrzeć zdjęcia znowu ze slajdów…

A jak to wyglądało w 2003 roku – zobaczcie reportaż na końcu!

XIX Festiwal TERRA  – 7-8 grudnia 2019

Przez dwa dni Kino Wisła będzie tętnić festiwalowym życiem. To nie tylko pokazy, to również możliwość spotkań. Bezcenne w dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu.

W zeszłym roku pokazaliśmy nowy pokaz z Namibii, w tej edycji nie pokazujemy nic nowego, ale będziemy z naszym afrykańskim sklepikiem. Będą książki „Namibia. Przez pustynię i busz” oraz co tam nasz sklepik ciekawego posiada.

XIX Festiwal TERRA  – program

Jak zwykle ciekawy i urozmaicony. Nie wskazujemy konkretnego pokazu ponieważ wszystkie będą bardzo ciekawe. Jeżeli komuś dany pokaz wydaje się ciekawszy to może po prostu bardziej go ciekawi dany region geograficzny.

Festiwal TERRA 2019 - program na 7 grudnia SOBOTA
Festiwal TERRA 2019 – program na 7 grudnia SOBOTA
Festiwal TERRA 2019 - program na 8 grudnia NIEDZIELA
Festiwal TERRA 2019 – program na 8 grudnia NIEDZIELA

Po prostu PRZYBYWAJCIE! I uwierzcie, że czas spędzony na Festiwalu TERRA będzie jednym z najciekawszych momentów 2019 roku!

III Festiwal TERRA  – reportaż

Zaczęło się od korespondencji:

  • Kasiu! Mogę pożyczyć kilka zdjęć z historii TERRy bo coś na portal chciałem napisać?
  • Wiesz Krzysztof, ale wiele z tych zdjęć to ty robiłeś…
  • Taaaaa…???

No i faktycznie. Pierwszy folder jaki wpadł mi w ręce to rok 2003 – bardzo wczesna TERRA, ale to już był moment kiedy zaczął się rozwijać i rozpoczęło się gwałtowne poszukiwanie nowego miejsca bo stare pękało w szwach czy raczej murach…

 

Festiwal TERRA czas zacząć!
Festiwal TERRA czas zacząć!
Projektory gotowe!
Projektory gotowe!
Muzyka i baterie do mikrofonów gotowe!
Muzyka i baterie do mikrofonów gotowe!
Kolejka po bilety!
Kolejka po bilety!
Ktoś się poznaje?
Magia pokazu się zaczyna!
Magia pokazu się zaczyna!

Kasia czuwa! Zacięcie slajdu czy coś w tym rodzaju groziło chociaż było bardzo rzadkie...
Kasia czuwa! Zacięcie slajdu czy coś w tym rodzaju groziło chociaż było bardzo rzadkie…
Czyżby były jeszcze pokazy artystyczne? Nie pamiętam ale...
Czyżby były jeszcze pokazy artystyczne? Nie pamiętam ale…
...może warto do tego wrócić? Teraz nie trzeba wietrzyć długo sali miedzy pokazami... ;-)
…może warto do tego wrócić? 🙂
Typowy dla publiczności stan: "zapatrzenie w ekran"...
Typowy dla publiczności stan: „zapatrzenie w ekran”…
Julia Witczuk i Stanisław Pagacz gotowi do pokazu ROK ŚWISTAKA!
Julia Witczuk i Stanisław Pagacz gotowi do pokazu ROK ŚWISTAKA!
Anna i Marcin Bonikowscy przed opowieścią z Peru i Boliwii. Andrzej jeszcze ustawia hebelki na mikserze...
Anna i Marcin Bonikowscy przed opowieścią z Peru i Boliwii. Andrzej jeszcze ustawia hebelki na mikserze…
- A lufa tego zatopionego działa miała taką średnicę! To Marcin Jamkowski i Marzena Hmielewicz opowiadają Kasi... Ale to jeszcze sprzed czasu "Uratowane z Potopu"...
– A lufa tego zatopionego działa miała taką średnicę! To Marcin Jamkowski i Marzena Hmielewicz opowiadają Kasi… Ale to jeszcze sprzed czasu „Uratowane z Potopu”…
A na koniec taka mała niespodzianka... Nie wiem na co teraz zasłużyli po tych latach Kasia i Andrzej, ale po prostu DZIĘKUJEMY!
A na koniec taka mała niespodzianka… Nie wiem na co teraz zasłużyli po tych latach Kasia i Andrzej, ale po prostu DZIĘKUJEMY!

I jeszcze kilka zdjęć z następnych edycji Festiwalu TERRA

X Festiwal TERRA to Kino Luna i…
…nowe technologie!
I wreszcie dotarliśmy do Kina Wisła! Fot.: Archiwum Festiwalu TERRA
I wreszcie dotarliśmy do Kina Wisła! Fot.: Archiwum Festiwalu TERRA
W 2018 roku byliśmy z Namibią! Fot.: Archiwum Festiwalu TERRA
W 2018 roku byliśmy z Namibią! Fot.: Archiwum Festiwalu TERRA

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


PlanetaKobusow.pl

Share