BibliotekaPORADY

Biblioteka – Ł.Wierzbicki, „DZIADEK I NIEDŹWIADEK”

b_niedzwiadek_o

 

 

 Łukasz Wierzbicki, „DZIADEK I NIEDŹWIADEK”
Wydawnictwo Pointa, ISBN 978-83-924991-1-4

Portal Małego Podróżnika poleca niezwykłą książkę. Temat pozornie jak najbardziej daleki od spraw dziecięcych bo i wojsko i II wojna, a jednak…

Od wydawcy:

Książka Łukasza Wierzbickiego – „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, który w latach 1942 – 1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego . Ich wspólna przygoda rozpoczyna się w Persji w kwietniu 1942 roku. Żołnierze 22. Kompanii Transportowej kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Wykarmili go skondensowanym mlekiem i pościelili legowisko w swoim namiocie. Wojtek, bo tak ochrzczono kosmatą maskotkę, sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Stał się ulubieńcem całego batalionu, pocieszycielem w trudnych wojennych momentach. Niedźwiadek uwielbiał się kąpać. Nie stronił od boksu i zapasów – zawsze dla zabawy. Chętnie podróżował wojskową ciężarówką. Apetyt mu dopisywał, szybko więc stał się wielkim niedźwiedziem brunatnym – przestał mieścić się w szoferce i zmuszony był przesiąść się na pakę samochodu. W grudniu 1943 roku na pokładzie MS „Batory” Wojtek przeprawił się z Egiptu do ogarniętej wojną Europy. Tam bohaterski niedźwiedź uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie. Jego podobizna została umieszczona na oficjalnym emblemacie kompanii.

Po zakończeniu wojny 22. Kompania Transportowa przeniosła się wraz z niedźwiedziem do Szkocji. Żołnierze rozjechali się po świecie, a Wojtek zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Zamknięty na swoim wybiegu niedźwiedź na dźwięk polskiej mowy unosił łeb i mruczał przyjaźnie. Podobno przyjaciele z wojska odwiedzali go i, ku przerażeniu obsługi ogrodu, wchodzili do klatki, by raz jeszcze pobawić się ze swym przyjacielem. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat – do grudnia 1963 roku.

Książka „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” napisana jest bardzo barwnym, żywym językiem, bogato i dowcipnie ilustrowana przez Ireneusza Wolińskiego. Stanowi mieszankę zabawnych opowieści i pouczających faktów. Na dodatek udowadnia, że zwierzęta są wspaniałymi przyjaciółmi. I że życie potrafi być znacznie ciekawsze niż wymyślone historie…

W 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej pokazuje polskim dzieciom życie codzienne żołnierzy, nawiązuje do wielu wydarzeń i postaci historycznych. Zawiera mapę, na której zaznaczono szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego oraz kilkanaście autentycznych zdjęć niedźwiedzia Wojtka i „jego” żołnierzy. Wstęp do ksiązki napisał ostatni żyjący w Polsce żołnierz 22. Kompanii Transportowej 2. Korpusu Polskiego, opiekun Wojtka – profesor Wojciech Narębski.

Honorowy patronat nad książką objęła pani kapitan IRENA ANDERS, żona generała Władysława Andersa. Oficjalny główny patronat nad książką objął pan minister Janusz Krupski z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i wpisał tę pozycję w program obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Pozostali patroni: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Poznańskie Spotkania Targowe, ogrody zoologiczne w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu. Książka ta powinna stać się pomostem, po którym polskie dzieci przejdą do poważnej literatury wojennej.

Wydawca i sklep: wydawnictwo Pointa (pointa.com.pl)

ul. Parkowa 11, 05-510 Konstancin-Jeziorna; Tel. 600 019 038, Fax. 22 754 60 58 e-mail: pointa@pointa.com.pl

Od portalu:

Im częściej bierzemy do ręki tę książkę tym bardziej nam się podoba.
Bardzo starannie wydana. Archiwalne zdjęcia przekonują, że naprawdę nie jest to fikcja literacka. Niedźwiedź jaki jest każdy widzi… ;-). Lekka i radosna kreska kolorowych rysunków ilustrujących tekst cieszy dzieci.
Acha! Nie korzystaliśmy ze skanów, książkę położyliśmy na jednym z pluszowych misiów naszych Małych Podróżków (.pl)… 🙂

 


(c) Portal Małego Podróżnika

 

Share