Miejsca PLPOLSKA

IGŁY – nieznane mauzoleum

IGŁY – nieznane mauzoleum stojące w szczerym polu stanowi zagadkę nawet dla miejscowych krajoznawców (Pomorze). Przede wszystkim nie było wiadomo kto je zbudował i kto był tu pochowany.  Trochę informacji udało mi się zebrać.

Igły – mauzoleum

Wieś lokowana w końcu XIII wieku jako Egell  była wsią włościańską. W dniu 19 sierpnia 1287 r. Krzyżacy nadali pierwszy przywilej na tak zwane pole Lupin (campus Lupin) wiernemu Prusowi Sambange. W 1772 r. Igły znajdowały się w rękach Wałdowskich. W XIX w. w powiecie sztumskim. Ok. 1880 r. wieś miała 640 mórg powierzchni, 41 budynków, 17 domów, 81 katolików, 52 ewangelików. Parafia i szkoła w Kalwie, poczta Stary Targ. Wieś nie miała zwartego założenia i były to porozrzucane w terenie samodzielne gospodarstwa.

Sporo ziemi będącej własnością mieszkańców zostało zabrane pod budowę linii kolejowej nr 222 Malbork – Małdyty.  Linię kolejową otwarto 1 IX 1893, a w latach 2006–2008 linię rozebrano.

Przed wojną Igły to średniej wielkości wioska licząca 92 mieszkańców, ze stacją kolejową, obecnie mieszka tam jedna rodzina. Cmentarz ewangelicki (został zaorany) i grobowiec są z XIX wieku.

Igły – mauzoleum

W wyniku działalności złomiarzy usunięte zostały wszystkie elementy metalowe (w tym podtrzymujące sklepienie) w wyniku czego doszło do zawalenia budowli oraz zniszczenia stropu do krypty. Zabalsamowane ciała zostały wywleczone z grobowca a cynowe trumny rozkradzione. Wszystko co miało wartość w tym grobowcu zniknęło: krzyż, kraty ozdobne, posągi. Strop na stalowych legarach do krypty zniszczony, wnętrze zagruzowane.

Największym problemem przez lata był brak możliwości ustalenia kto w mauzoleum i obok niego był pochowany.

Wg. Genealodzy.pl w Igłach pochowano:

  • Hermann Rötteken zmarły w wieku 67 lat – 1818 – 1885
  • córka Augusta Röttekena i Helene Gobis – 1880 – 1880 (prawdopodobnie poronienie, lub dziecko zmarło tuż po porodzie)
  • Ferdinand Alexander Ludwig Rötteken zmarły w wieku 29 lat – 1848-1877
  • Georg Conrad, pracownik, wdowiec, zmarły w wieku 62 lat – 1811-1873
  • córka Augusta Röttekena i Magdalene Tollkiemitt 1871 (prawdopodobnie poronienie, lub dziecko zmarło tuż po porodzie)

August i Ferdinand to synowie Hermanna.

Zapraszam do obejrzenia filmu:

Mauzoleum stoi na lekkim wzniesieniu w szczerym polu, otoczone polem i nie ma do niego ścieżki. Dojść nie niszcząc plonów można po żniwach.

Igły – mauzoleum – mapa

Krzysztof Kobus


(c) Planeta Kobusów

Share