KANAŁ ELBLĄSKI – Pochylnia Buczyniec
KANAŁ ELBLĄSKI – Pochylnia Buczyniec
Kanał Elbląski to jeden ze światowych cudów techniki. To co go wyróżnia to pochylnie dzięki którym statki pokonują wzgórza. Trudno wyobrazić sobie by pokonać systemem śluz ponad 20 metrów różnicy poziomów. Jest to technicznie do zrobienia, ale zajmuje cenny czas. Pochylnie mimo, że powstały w końcu XIX wieku są też ekologiczne. Statki wciągane są wyłącznie siłą wody! Elektryczność jest używana wyłącznie do oświetlenia.
Kanał Elbląski ma ok 150 km długości z odgałęzieniami. Część najważniejsza z punktu widzenia turystyki to od Jeziora Druzno po śluzę Miłomłyn to 52 kilometry szlaku żeglownego na którym są pochylnie: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec.
Kanał zaczęto budować w roku 1844, a oficjalnie oddano go do użytku w 1862. Projektantem był Georg Jacob Steenke, na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, pragnącego połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Bardzo dobrze opisany jest Kanał Elbląski na Wikipedii i tam zapraszam po więcej szczegółów.
Jeżeli zastanawiacie się czy jest to „warta grzechu” atrakcja turystyczna to myślę, że można nie być nad Morskim Okiem, ale popłynąć „statkiem po trawie” trzeba koniecznie. To jeden z cudów Polski i pomnik historii oraz techniki. Są różne oferty rejsów w tym tylko 2 godzinny rejs przez 4 pochylnie (Buczyniec-Jelenie) dla tych którzy nie mają za dużo czasu.
Zapraszam do obejrzenia filmu:
Krzysztof Kobus
(c) Planeta Kobusów