CZEMIERNIKI
CZEMIERNIKI
Wstęp
Kolejne miejsce odwiedzone podczas krótkiego wyskoku w okolice Wisznic, Hanny,… Czemierniki położone są prawie w środku trójkąta Radzyń Podlaski – Kock – Parczew. Jest to akurat z boku głównych dróg w okolicy czyli 19 lub 63 więc jakoś tak nie miałem czasu ich odwiedzić wcześniej. A opis ciekawy… Pałac Firlejów, pięknie odrestaurowany rynek, duży kościół pw. św Stanisława. Czasu dużo nie miałem więc tylko postój na popatrzenie z góry i oczywiście plan by zajrzeć tu i zobaczyć wnętrza w przyszłości.
Na stronie:
Historia
Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1509 roku kiedy stało się własnością Firlejów i zaczęły się złote lata dla miasta. Sama wieś lokowana była już w XIII wieku. Ciekawa jest geneza nazwy. Czemiernikami nazywano ludzi wyrabiających truciznę z rośliny ciemiernik występującej obficie na tym terenie w przeszłości. Po tracie praw miejskich w 1870 roku są znowu miastem od 1 stycznia 2024 roku.
Największy rozwój miasta jest na początku XVII wieku pod władaniem Henryka Firleja. Powstał kościół p.w. św. Stanisława Biskupa, a dwór otaczały jedne z najpiękniejszych ogrodów Rzeczypospolitej. W okresie od października 1625 roku do stycznia 1626, w Czemiernikach u Firlejów schronił się przed szalejąca w Krakowie zarazą król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem.
Obecnie w Czemiernikach mieszka ok. 1300 osób i jest to lokalne centrum handlowo-usługowe.
Zabytki
- Dwór, pałac lub zamek Firlejów – centrum stanowi renesansowa willa otoczona fortyfikacjami bastionowymi i dodatkowymi budynkami jak masywna brama i arsenał. Początkowo ta palazzo in fortezza była zdecydowanie ciekawsza architektonicznie. Wieże alkierzowe w narożach, renesansowa attyka loggia,…. Niestety stan jaki widzimy dzisiaj to efekt przebudów zakończonych w XIX wieku. Po II wojnie m.in. PGR, dom wczasowy, dom dziecka i efekt ping-ponga między prywatnymi właścicielami (remont miał się zakończyć w 2011 roku). Podobno w 2017 roku miał zacząć powstawać hotel, ale jak na razie stan jak widać,….
- Kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa – wybudowany w latach 1603-1614. Jej fundatorem był Henryk Firlej, późniejszy arcybiskup gnieźnieński. Kościół wyróżnia się wysokimi na prawie 40 metrowymi wieżami. Wnętrze jasne z pięknym sklepieniem w prezbiterium ze sztukateriami. Podobne sklepienie było w nawie, ale nie zachowało się. Wyposażenie barokowe, w ołtarzu głównym dwa obrazy św. Stanisława w szczycie scena męczeństwa, w centralnej części wskrzeszenie Piotrowina. Na chórze 20 – głosowe organy wykonane w 1913 r. przez firmę braci Rieger.
- Rynek – powstał podczas przebudowy ówczesnego miasta przez Firlejów. Obecnie współczesny ale z zupełnie nową aranżacją.
- Dom parafialny „mansjoneria” – obok kościoła z XVII wieku
- Cmentarz żydowski – założony w XVIII wieku, zdewastowany po II wojnie, 5 nagrobków, ul. Północna Kolonia 30
Polecam odwiedzenie Czemierników, które położone trochę (ale tylko trochę) z boku Kocka i Radzynia Podlaskiego są rzadziej odwiedzane – sam wrócę tu chętnie.
Zapraszam na film CZEMIERNIKI Z LOTU PTAKA:
Na nocleg w okolicy polecam Kampinski Campground and Acommodation, o którym piszę tutaj.
Strona WWW: https://kampinski.ch
Inne miejsca w okolicy:
Krzysztof Kobus
(c) Planeta Kobusów