ŚWIATŚwiatowe miejsca

CHORWACJA – Senj

Chorwacja – Senj to podobno to najstarsze miasto na wybrzeżu Chorwacji (Grecy Attienities w IV wieku). Dla mnie na pewno to największe miasto jeszcze nie wypełnione przez współczesnych turystów. Patrząc na obszarowo duży port można byłoby się tu spodziewać istnych tłumów, ale nie. Dzięki temu iż turystów nie ma za dużo to wygląda jakby czas płynął tu wolniej, podobnie jak na wyspach.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, widok na twierdzę i miasto
Ciekawe położenie

Może to położenie na mapie chorwackiego wybrzeża powoduje iż dociera tu mało turystów a już ci którzy są to doceniają to miejsce. Ci którzy jadą od Rijeki to często skręcają na Krk więc już znacznie mniej jedzie dalej Jadranską Magistralą, która tu prowadzi piękną półką skalną nad morzem. Miejscowości jest tu mało więc macie góry – morze – drogę. Dostanie się tu od głównej autostrady nie jest łatwe bo droga nr 23 przez przełęcz Velebicką jest jedną z wybitnych dróg górskich.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ

Patrząc w stronę morza nie gubi się nam wzrok na pustym horyzoncie. Na wprost wyspa Krka, w prawo dalej Krka, w lewo Krka się kończy, ale na drugim planie jak już się wzrok prześliźnie przesmykiem obok wyspy Prvić mamy Cres. No a jak już chcemy popatrzeć wzdłuż wybrzeża w kierunku Splitu to mamy Rab i Pag. A patrząc już wokół siebie będąc w Senj nie dziwi iż to miejsce zostało wieki temu wybrane na osadę, a później docenione jako świetne pod względem militarnym.

Twierdza Nehaj, której Senj musiał złożyć ofiarę by powstała…

Jak miasto miało złożyć ofiarę z siebie??? No dokładnie ze swojej architektury, a jeszcze dokładniej z tego co było… poza murami!
Najgorsze co może być dla wojskowych to wróg chowający się za przeszkodami terenowymi. A jeżeli taką przeszkodą są np. zabudowania klasztoru, który nie jest w obrębie murów miejskich ale między nimi a twierdzą to… Tym gorzej dla klasztoru.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, Twierdza Nehaj

Twierdza Nehaj to symbol miasta Senj. Została zbudowana w 1558 roku pod nadzorem kapitana i generała chorwackiego okręgu wojskowego Ivana Lenkovicia. Zbudowana z materiałów ze zrujnowanych kościołów, klasztorów i domów dokładnie tych które były poza murami miejskimi. Możecie w niej m. in. zobaczyć fundamenty małego wczesnoromańskiego kościoła św. Jerzego z XI wieku.

Kształt twierdzy zachwyca. To prawie sześcian mający 18 metrów wysokości i 23 m szerokości. Ściany mają grubość na dole ponad 3 metry. Zwężają się w kierunku szczytu do ok. 2 metrów i kończą chodnikiem dla obserwujących okolicę.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, Twierdza Nehaj

Teraz twierdza jest opleciona ścieżkami spacerowymi prowadzącymi z i do miasta ale kiedyś był fosa i most jako jedyne miejsce dostępu. Tylko 100 żołnierzy wystarczało jako stała załoga. Mieli zapas wody i miejsce na kwatery. Twierdza broniła też podejścia do portu. Wyposażona w 11 dużych armat sięgała swoim ogniem daleko w morze.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, Twierdza Nehaj – armaty wycelowane w morze

Twierdza była też siedzibą Senjski Uskoki czyli no jakby to powiedzieć piratów, korsarzy??? To byli coś jak nasi Kozacy, inaczej ja bym ich porównał do partyzantów. Uciekli z Bośni przed naporem tureckim i stali się walecznym buforem chroniącym tych co mieszkali bliżej Wenecji przed naporem Turków. Byli jednak też korsarzami więc służyli swoimi niewielkimi łodziami (lepszymi w wąskich przesmykach między wyspami niż duże okręty), Wenecji, Habsburgom i negowali jakieś tam traktaty z Turkami. Raz byli wygodni, raz uwierali tych, którzy mieli ten teren. Do końca wspierała ich Austria, ale w końcu w XVII wieku musieli opuścić wybrzeże i przenieść się w głąb lądu. W pięknie odrestaurowanej twierdzy możecie m.in. poznać ich historię. Warto bo to jest to co dla tego regionu jest ważne w historii.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, Uskok czyli chorwacki korsarz i atak łodzi Uskoków na statek
Senj – port i stare miasto

Port w Senj wydaje mi się zawsze taki za duży na lokalne potrzeby. Bo wiecie jak się robi fajne foty w marinie… Idziecie tam gdzie widać, że o miejsce była walka i tylko odboje jeszcze wstrzymają załogi przed walką.
Są miejsca gdzie brakuje przestrzeni na święty podział: promy i duże jednostki, część lokalna i marina dla turystów. Tu miejsca chyba jest nadmiar. Byłem w sezonie, a miałem problem by zrobić zdjęcie typu: nadbrzeże pełne jachtów.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, port

Wniosek? I dobrze! Gdybym przypłynął tu katamaranem jak podczas naszego innego rejsu to nie byłoby problemu by przybić do nadbrzeża przed knajpką w której chciałbym zjeść kolację.

Zwiedzamy Senj

Zaczynamy od twierdzy (parking pod murami – wjazd od południa), później zjeżdżamy w dół bo miasto jest podzielone, ale my zjeżdżamy do tej części gdzie jest port. Poszukajcie miejsca do parkowania koło supermarketu skąd zejdźcie prosto na brzeg morza czyli do portu. Kiedy jesteście na nadbrzeżu to macie piękną krótką trasę pozwalającą na  zapoznanie się z miastem.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, port

Na początek pomnik. Płynie łódź z żaglem podziurawionym… To pomnik odsłonięty 28 lipca 2018 roku autorstwa Ante Jurkić. Przedstawia ogromną łódź, kttóra mimo wszystko unosi się jako symbol walki ludu Senj o wolność. Napis na tablicy “Na pamiątkę śmierci Chorwatów z okolic Senj w wojnie domowej ” i wymienia nazwiska 17 cywilów z Senj, którzy zostali zabici w latach 1991-1995.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, pomnik w porcie

Idąc dalej mamy część lokalną portu. Tu się dzieje życie portowe na nadbrzeżu więc jest mało miejsc by posiedzieć no i nie jesteśmy jeszcze na wysokości starego miasta w sensie samego miasta, a nie portu. Kiedy podejdziecie do nadbrzeża to będzie kilkanaście motorówek używanych przez mieszkańców. Dalej widzicie kolejny ciekawy obiekt na nadbrzeżu czyli działa takie jak na Twierdzy Nehaj. Takie armaty broniły port i miasto. Po drodze przechodzicie wzdłuż współczesnych fasad.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, armaty w porcie

Kiedy dojdziecie do armat to prawie jesteście na wysokości starówki… Prawie… Tu widać jak Senj usiłuje dorównać innym miasteczkom by odzyskać dawny blask. Fasady z których opada tynk. Partery, które mogły by być pełne knajpek aspirujących do gwiazdek Michelin czekają jeszcze… Wierzę, że wkrótce będzie w Senj miejsce gdzie będziemy jechać z całej Europy np. w turystyce kulinarnej…

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, makieta z planem miasta

Jest też popularna w Chorwacji w wielu miejscach makieta miasta jako odlew z brązu.

Kiedy dojdziemy do kapitanatu portu – budynku z częścią okrągłą jak baszta – warto spojrzeć z tej perspektywy na port. Obok stara potężna kotwica.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, kapitanat portu i stara kotwica

Wracamy do placu (Pavlinski Trg) wychodzącego na port gdzie mamy kolejny pomnik Trzech Żeglarzy nawiązujący do morskiego dziedzictwa Senj.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, pomnik żeglarzy

Za pomnikiem wejście z placu na starówkę i to dobre też miejsce aby usiąść w jednej z wielu knajpek.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ

Warto odwiedzić też katedrę, po której widać wieki przebudów.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, zaułki starówki

Senj to też najlepsze miejsce na zakupy w okolicy bo znajdziecie tu duże supermerkety.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, widok spod kapitanatu portu
Film Twierdza Nehaj z lotu ptaka

Dojazd do Senj

Senj położony jest na Jadranskiej Magistrali (E65) ok. 65 km (1 godzina jazdy) od Rijeki i w takiej samej odległości od Karlobagu na południu. Od autostrady E71 można zjechać do Senj na węźle Žuta Lokva skąd drogą 26 zjazd nad morze.

Chorwacja - SENJ
Chorwacja – SENJ, jeżdżąc po Chorwacji korzystamy z laminowanych map ExpressMap – polecamy!
Zobacz również

(c) PlanetaKobusów.pl

 

Share