Ubezpieczenia dla podróżujących

Wstęp

Dwie rzeczy robimy zawsze przed wyjazdem – szczepimy się i ubezpieczamy. O szczepieniach napisaliśmy w innym artykule tu skupimy się na ubezpieczeniach i różnych jego formach. Ubezpieczenia to coś co zaprząta nam głowę przed wyjazdem. Nerwicuje bo nagle mamy świadomość, że przecież może się wydarzyć coś, czego nie chcielibyśmy. Więc szukamy gdzie wykupić ubezpieczenie, czasem (często) robimy to w ostatniej chwili. No i jeszcze te polisy by ich nie zapomnieć… Czy zawsze tak być musi?

Aktualizacja: I 2019 – zmiany! CZEKAMY NA NOWE ROCZNE KARTY UBEZPIECZENIOWE! MAMY NADZIEJĘ, ŻE JUŻ NA WIOSNĘ BĘDZIE NOWA, PEŁNA OFERTA ROCZNYCH KART UBEZPIECZENIOWYCH Z FIRMY APRIL WE WSPÓŁPRACY Z NOWYM GLOBALNYM UBEZPIECZYCIELEM!

Wypadki chodzą po ludziach

Zacznijmy od przeglądu tego co nam się należy w ramach ubezpieczenia w NFZ i tego co dostajemy w ramach wycieczek zorganizowanych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Karta EKUZ w państwach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii zapewnia prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w danym kraju, na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w tym kraju. To teoria. W praktyce, w większości przypadków wiąże się to z koniecznością poniesienia części kosztów udzielonych świadczeń medycznych. Opłaty takie nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Dodatkowo są różne próby obchodzenia procedur przez lekarzy w innych krajach (np. rozwlekanie leczenia na kilka wizyt by NFZ zwrócił pieniądze tylko za pierwszą, a resztę musi opłacić pacjent!). Nie są zwracane też koszty transportu sanitarnego!

Karta EKUZ

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i zwykle w tym samym dniu w Oddziale Wojewódzkim Funduszu właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Ponieważ w okresach świątecznych i przedurlopowych pojawiają się kolejki, warto postarać się o właściwy dokument nieco wcześniej. Karta jest ważna przez 2 miesiące kalendarzowe, liczone od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Wniosek o EKUZ jest dostępny w oddziałach NFZ oraz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl/ue.

Wypełniony i podpisany wniosek możesz:

 • zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
 • wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
 • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
 • złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

PAMIĘTAJ! Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ.
UWAGA! Każdy uczeń, student lub uczestnik studiów doktoranckich zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

W sytuacji, gdy pomoc medyczna okaże się niezbędna podczas naszego pobytu za granicą, dokumenty te potwierdzają prawo do korzystania z placówek działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Kartę należy możliwie jak najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Często również może być potrzebny dowód tożsamości.

Każde z państw UE ma inne zasady i organizację udzielania świadczeń zdrowotnych, których polski turysta musi przestrzegać. Przepisy unijne obowiązują też w niektórych miejscach oddalonych od Europy o tysiące kilometrów! EKUZ przyda się na terytoriach francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, Saint-Pierre i Miquelon, Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera) i hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie). Natomiast powyższe zasady nie obowiązują na podległym Danii obszarze Grenlandii i Wysp Owczych oraz w Wielkiej Brytanii na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark i Man.

Czyli podsumowując mieć EKUZ trzeba, ale nie spodziewajcie się, że będzie łatwo i bez kosztów własnych. EKUZ to nie ubezpieczenie w standardowym pojęciu! Tylko polisa chroni przed dodatkowymi kosztami!

Ubezpieczenie przy wykupie zwykłej wycieczki z biurem podróży

Takie ubezpieczenie powinno mieć szerszy zakres i obejmować poza leczeniem również to co może zdarzyć się w podróży czyli zagubienie bagażu, kradzież, itp. Najczęściej jest to tzw. wariant podstawowy ubezpieczenia – jesteśmy ubezpieczeni w minimalnym zakresie czyli praktycznie dolot i leżenie nad basenem i na najmniejsze sumy. Wszelkie inne aktywności nie są już przez to ubezpieczenie objęte.

Podczas wyjazdu do egzotycznych krajów należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje też leczenie chorób tropikalnyc (takich jak denga, malaria). Bardzo często wymaga to dopłaty 50% do ceny ubezpieczniea. Warto pamiętać, że jak jedziemy na Bali (gdzie malarii nie ma) i mamy jednodniową wycieczkę na Lombok (gdzie malaria jest) to mamy ubezpieczenie bezwartościowe w wypadku zachorowania na malarię. Koniecznie trzeba przeczytać to co napisane drobnym drukiem czyli wyłączenia z ubezpieczenia! Jednocześnie takie ubezpieczenie nie obejmuje leczenia chorób przewlekłych, które się uaktywniły akurat podczas wyjazdu! Oczywiście można się doubezpieczyć lub mieć kartę – czytaj dalej…

Ubezpieczenie turysty indywidualnego

Właściwie niczym się nie różni od tego przy wyjeździe z biurem podróży ale mamy możliwość dokładnego dopasowania go do wyjazdu. Możemy mieć w takim ubezpieczeniu pomoc prawną w razie popadnięcia w kolizję z prawem, pomoc w sytuacji, gdy zginie bagaż lub dokumenty i wreszcie opłaci nam koszty hotelu w wypadku np. wielogodzinnego opóźnienia lotu samolotem. Dodatkowe opcje pozwalają uprawiać sporty czy też leczyć choroby tropikalne.

Warto zwrócić uwagę na to, że mamy niekiedy ubezpieczenia jako np. posiadacz karty kredytowej w lepszym banku lub możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia – warto przejrzeć oferty banków. W niektórych przypadkach obejmuje ono także członków najbliższej rodziny gdy podróżujemy razem. Koniecznie należy wiedzieć jak takie ubezpieczenie jest aktywowane. W jednym przypadku wymaga to comiesięcznej składki, w innym dokonania zakupu biletu lotniczego lub noclegów za pomocą naszej karty. Należy pamiętać, że zdarzają się tu dobre ubezpieczenia, ale najczęściej w wersji standardowej.

Przed wykupieniem ubezpieczenia warto sprawdzić:

 • Jaki jest kontakt z firmą ubezpieczeniową w razie wypadku? Firmy nie posiadające całodobowego centrum pomocy będą mało przydatne w razie wypadku.
 • Czy za leczenie pieniądze są zwracane od początku wydatków, czy też ubezpieczyciel bierze na siebie koszty dopiero powyżej jakiejś kwoty?
 • Czy są ograniczenia przy leczeniu ambulatoryjnym (czasem jednorazowo kwota nie może być wyższa niż np. 750 euro).
 • Jakie są możliwe sumy ubezpieczenia za koszty leczenia? Od ich wysokości zależy zakres ubezpieczenia i wysokość składki – np. przy kosztach leczenia do 15 tysięcy euro składka będzie znacznie niższa niż przy 50 tysiącach, ale też otrzymamy skromniejszy pakiet ubezpieczeniowy.
 • Czy ubezpieczenie obejmuje NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) i koszty leczenia? Przy wyjeździe na inny kontynent warto uwzględnić dopłatę do składki podstawowej za leczenie chorób tropikalnych.
 • Jakie są zniżki dla rodziny?

Wykupując jednorazowe ubezpieczenie należy podać:

 • czas ubezpieczenia;
 • kraje docelowe,
 • zakres ubezpieczenia,
 • daty urodzenia osób ubezpieczanych,
 • przebyte choroby, operacje, aktualne schorzenia etc.

Wariant podstawowy czy rozszerzony?

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują także rozszerzone warianty ubezpieczenia. Oznacza to wyższą składkę, za którą otrzymujemy odpowiednio wyższą sumę ubezpieczenia (do której zwracane są koszty leczenia) wyższe odszkodowania przy wypadkach, dodatkowe ubezpieczenie bagażu (niekiedy też zwrot w pewnej kwocie za koszty opóźnienia w otrzymaniu bagażu), koszty przerwania podróży a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwrot kosztów za odwołanie uczestnictwa w zagranicznej wycieczce etc. Wybór wariantu należy dopasować do naszych oczekiwań oraz potrzeb.

Ważne: wiele ubezpieczeń nie zwraca kosztów leczenia stomatologicznego, ponadto leczenie stomatologiczne w 13 krajach UE nie wchodzi w zakres usług refundowanych. Innymi słowy w razie bólu zębów, szykuj się na ból kieszeni, gdy przyjdzie do płacenia (bo koszt jednej plomby to ponad 100 euro!). Jak uniknąć takich wydatków? Jedyna rada to odwiedzić stomatologa przed wakacjami – mimo wszystko wyjdzie taniej. Wyjazdy w ciąży oraz podróże, by uprawiać sporty narciarskie lub ekstremalne (za takie uważa się też nurkowanie), wymagają z reguły wyższych składek, gdyż są traktowane jako wyjazdy o podwyższonym ryzyku. W przypadku uprawiania sportów lub górskich wędrówek warto rozważyć specjalistyczne ubezpieczenia, zwykle oferowane na rok (nurkowe DAN www.daneurope.org, pomocy w górach OEAV www.alpenverein.com.pl).

Czy zawsze musimy tracić czas by wykupić ubezpieczenie?

Jeżeli dużo jeździmy to takie bieganie by wykupić ubezpieczenie przed każdym wyjazdem jest męczącą stratą czasu i pieniędzy. No i trzeba o tym ubezpieczeniu pamiętać! Zapominają często o nim ci, którzy rzadziej wyjeżdżają i przygotowanie się do wyjazdu to dla nich wyzwanie. Jest na to rada – ubezpieczenie całoroczne w formie karty, którą mamy zawsze z dokumentami. No ale przecież są różne wyjazdy, opcje itd… czy taka karta to przewiduje? Tak! Warto zastanowić się również nad pewnymi szczególnymi przypadkami opisanymi niżej – czy zawsze wtedy pamiętamy o ubezpieczeniu?

Warto pamiętać o turystyce przygranicznej w Unii Europejskiej. Coraz częściej kiedy jesteśmy w górach, czy przy granicy z Niemcami robimy wypady w ciekawe miejsca u naszych sąsiadów. Mimo braku granic to też jest wyjazd zagraniczny! Jak się przewrócimy w górach na szlaku i będzie potrzebna pomoc to ubezpieczenie jest absolutnie konieczne. Rzadko ktoś myśli jadąc w przygraniczne tereny i wędrując często całymi dniami po drugiej stronie granicy. Posiadanie ubezpieczenia rocznego w formie karty jest wtedy idealnym rozwiązaniem.

Kolejna bardzo ważna zaleta karty i całorocznego ubezpieczenia to odporność na nasze podróżnicze fantazje. W każdej chwili możemy zmienić na wyjeździe planowaną trasę i odwiedzić kraj, którego byśmy nie wpisali do zwykłego ubezpieczenia.

Mając kartę ubezpieczeniową mamy przede wszystkim dużą oszczędność czasu i pieniędzy, bo karty oferują ubezpieczenie do wysokości gwarantowanej sumy, bez względu na ilość podróży zagranicznych i obejmują okres 365 dni w roku od dnia zawarcia umowy.

Jakie ubezpieczenie my wybraliśmy? [UWAGA! CZEKAMY NA NOWE KARTY ROCZNE WE WSPÓŁPRACY FIRMY APRIL Z NOWYM GLOBALNYM UBEZPIECZYCIELEM! MAMY NADZIEJĘ, ŻE OFERTA BĘDZIE RÓWNIE DOBRA JAK TA OPISANA NIŻEJ!]

Po peregrynacjach po różnych ubezpieczycielach, kupowaniu “jednorazówek” i nasłuchaniu się jakie problemy mieli inni podróżnicy wybraliśmy ubezpieczenie całoroczne w formie karty i przez cały rok mamy z ubezpieczaniem się święty spokój. Możemy spokojnie planować lub podejmować decyzje o niespodziewanym wyskoku na Bornholm z dnia na dzień, a ubezpieczeni jesteśmy cały czas. Za wszystko podobno można zapłacić ale święty spokój jest bezcenny! Kartę czyli jednocześnie całoroczną polisę kupiliśmy w firmie APRIL Polska.

Podstawową kartą w ofercie APRIL Polska jest Twoja Karta Podróże. Oprócz ochrony dla podróżujących w celach typowo turystycznych, zapewnia ochronę ubezpieczeniową w związku z wykonywaniem pracy fizycznej, umysłowej czy wyjazdami o charakterze naukowym – studia, staże, praktyki.

Nie zapomniano o turystach lubiących aktywnie spędzać czas, uprawiających sporty nie tylko amatorsko, ale też te ekstremalne czy wysokiego ryzyka (np. przy wariancie SPORT jest wliczony koszt komory dekompresyjnej czego normalnie nie ma i trzeba było wykupić ubezpieczenie nurkowe DAN). Charakter i czas wyjazdu zagranicznego nie jest istotny. Do wyboru są trzy warianty ubezpieczenia – CLASSIC (29-60 lat), STUDENT (1-28 lat – doskonałe dla dzieci!) i SPORT (1-60 lat).

Roczne ubezpieczenie Twoja Karta Podróże obowiązuje prawie na całym świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej i zapewnia bezgotówkową pełną ochronę ubezpieczeniową we wszystkich placówkach medycznych zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz pokrywa koszty transportu do kraju do wysokości sumy ubezpieczenia.

Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia jest certyfikat (polisa), a dodatkowo spersonalizowana plastikowa karta, na której widnieje kontakt do całodobowego Centrum Pomocy. Taką kartę zawsze mamy przy sobie, gdyż z łatwością schowamy ją w portfelu, chociażby obok kart płatniczych. W przypadku, gdy zajdzie potrzeba wystarczy wybrać wskazany numer, aby uzyskać natychmiastowe, profesjonalne wsparcie. Papierowej polisy nie musimy wozić ze sobą.

Koszt Twojej Karty Podróże Classic w roku 2015 wynosi 249 zł. Drogo?! NIE – TANIO! Sensowne ubezpieczenie jednego wyjazdu to często koszt ok. 200 zł, czyli wyjeżdżamy dwa razy w roku + jeździmy po EU i już mamy dużą oszczędność pieniędzy, o świętym spokoju tradycyjnie nie wspomnę.

Karty dla osób uprawiających sport (narty, nurkowanie, turystyka wysokogórska,…) są w cenie 110 – 350 zł (oczywiście koniecznie trzeba sprawdzić czy dana sportowa aktywność jest w karcie – polecamy infolinię lub agenta). Karta ta to ubezpieczenie kosztów leczenia do wysokości KL 260 000 PLN (NNW 15 000 PLN, OC 100 000 PLN) oraz wiele dodatkowych świadczeń, jak koszty ratownictwa i poszukiwań przez wyspecjalizowane służby ratownicze, itp…


Twoja Karta Podróże BUSINESS! [UWAGA! CZEKAMY NA NOWE KARTY ROCZNE WE WSPÓŁPRACY FIRMY APRIL Z NOWYM GLOBALNYM UBEZPIECZYCIELEM! MAMY NADZIEJĘ, ŻE OFERTA BĘDZIE RÓWNIE DOBRA JAK TA OPISANA NIŻEJ!]

Niezwykłe ubezpieczenie bo jest na cały rok i obejmuje WSZYSTKIE kraje świata, amatorskie sporty i ratownictwo górskie! Dla każdego między 1 a 75 rokiem życia!

 • Ubezpieczenie dla wszystkich wieku 1 – 75 lat
 • Ważne przez 365 dni (jednorazowo maksymalny czas pobytu za granicą wynosi 92 dni)
 • Chroni Cię podczas podróży biznesowych, ale także podczas wypoczynku i amatorskiego uprawiania sportów, takich jak m.in. narciarstwo, snowboard, jazda na rowerze, pływanie kajakiem, żaglówką, łodzią wiosłową lub rowerem wodnym, wędrówki górskie, i inne
 • Działa podczas wykonywania każdego rodzaju pracy – umysłowej i fizycznej (w tym również niebezpiecznej pracy fizycznej)
 • Gwarantuje szeroki zakres ochrony i wysokie sumy ubezpieczenia:
  Koszty leczenia (KL) 500 000 PLN, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) 50 000 PLN, Odpowiedzialność Cywilna (OC) 100 000 PLN, Ubezpieczenie bagażu 10 000 PLNA dodatkowo:
 • Całodobowy dyżur Centrum Pomocy
 • Organizacja wizyt lekarskich, badań, hospitalizacji oraz transportów medycznych
 • Zwrot kosztów zakupionych leków
 • Zwrot kosztów połączeń z Centrum Pomocy
 • Usługi medyczne rozliczane bez angażowania Twoich środków finansowych
 • Organizacja zakwaterowania i transportu osoby towarzyszącej
 • Organizacja transportu i pokrycie kosztów pobytu osób bliskich ubezpieczonemu

Pamiętajcie, żeby zawsze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU)!

Przykładowe ceny leczenia
Zabiegi ambulatoryjne ok.:Niemcy: 45 EUR
Bułgaria: 55 EUR
Francja, Hiszpania: 120 EUR
Turcja: 100 EUR
Egipt: 70 USD
Tunezja: 30 TND
Szwajcaria: 100 CHF
Operacja i pobyt w szpitalu ok.:Włochy: złamanie i 7 dni 3300 EUR
Egipt: zatrucie i dzień w szpitalu 1300 EUR
Bułgaria: złamanie nogi i 3 dni 2800 EUR
Turcja: zatrucie pokarm. i 2 dni 1800 EUR
Inne przykładowe koszty:– wezwanie helikoptera od 3000 EUR
– hospitalizacja w USA od 40 000 USD (!)
 Warto wiedzieć 

Jeśli chcesz kupić polisę będąc już na wakacjach, to musisz się liczyć z nawet siedmiodniowym okresem karencji!
Karencja ma chronić firmę ubezpieczeniową od klientów próbujących wyłudzić odszkodowanie po zdarzeniu, do którego doszło jeszcze przed zakupem polisy turystycznej.

O ubezpieczeniach napisali (c): Anna i Krzysztof Kobusowie – portal Małego Podróżnika
(Życzymy wam, by ubezpieczenia nie były wam potrzebne w praktyce!)

(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl – wszelkie prawa zastrzeżone


 

 

Share