Aktywnie z dzieckiemPORADY

Plaża w tropikach i nie tylko…

Marzysz, by wyrwać się nad ciepłe morza, poleżeć na piaszczystej plaży i patrzeć jak nasz maluszek szaleje szczęśliwy w wodzie! Nim jednak to się stanie, przygotuj się do plażowania, by uniknąć przykrych niespodzianek!

Słońce

Przede wszystkim pamiętaj, że w tropikach na plaży słońce praży! I to niestety zbyt mocno dla maluszków! Dlatego trzeba:

 • Zabrać krem z maksymalnie wysokim filtrem (np. Vichy 50)
 • Smarować nim dziecko kilka razy dziennie i po każdym wyjściu z wody
 • Pilnować by dziecko zawsze na głowie miało czapkę z daszkiem, idealnie jest też gdy ma kepi (ochraniający kark)
 • W godzinach największego upału (11.00-15.00) ubierać dziecko w przewiewną koszulkę – najskuteczniej chroni przed słońcem lub specjalną koszulkę pływacją (patrz zdjęcia)
 • Zainwestować w cień – zwykle na plaży znajdziemy parasol i dwa leżaki, które można wynająć na cały dzień za niewielką opłatą (1-2 USD). Inną opcją są parasole przy knajpkach. Często wystarczy zamówić w nich cokolwiek by z tego cienia móc korzystać.
 • Pamiętaj, iż opalają także promienie odbijające się od piasku i wody, dlatego w przypadku niemowląt najbezpieczniej godziny największego upału spędzić poza plażą.
 • Słońce opala też pod wodą (do głębokości 1 m) więc po każdej kąpieli należy dziecko nasmarować kremem z filtrem lub namówić je do pływania w koszulce.
 • Nie wolno opalać niemowlęcia! Ostre promienie słońca mogą trwale uszkodzić wzrok!
 • Gdy po powrocie do hotelu stwierdzimy u dziecka gorączkę może to być udar spowodowany zbyt długim pobytem na słońcu. Należy pilnować by dziecko piło dużo chłodnych płynów i do czasu ustąpienia gorączki (oraz dzień później) starać się by dziecko przebywało w cieniu. Gdy sytuacja wydaje się nam groźna koniecznie należy skonsultować się z lekarzem!

 


Sama radość! Taki widok to jednak tylko przez krótkie chwile rano
i późnym popołudniem. Normalnie zakładamy koszulkę chroniącą przed słońcem!

Woda

Najczęściej jest ciepła i zachęca do kąpieli. Nim jednak pozwolisz dziecku się w niej zanurzyć, sprawdź:

 • Jak daleko sięga płytka woda. W tropikalnych morzach gdzie są znaczne przypływy i odpływy najczęściej można liczyć na długie, łagodne zejścia w wodę, ale nie jest to regułą!
 • Jak wygląda dno – jeśli są tam ostre kamienie przydatne będą buty plażowe. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że musi oczywiście unikać jeżowców pomimo odpowiedniego obuwia plażowego.
 • Generalna zasada – w wodzie nigdy niczego nie bierzemy do ręki, choćby była to najpiękniejsza muszla, bo nie wiadomo jak się zachowa jej mieszkaniec!
 • Kto poza wami tu pływa? Są okresy, gdy w wodzie pojawiają się parzące meduzy!
 • Do oglądania podwodnego świata przydatne jest dla starszych dzieci ABC czyli maska, fajka i płetwy.

 


Pirackie statki z połówek kokosa!

Piasek

To twój przyjaciel! Nic nie potrafi tak skutecznie zająć dziecka jak przesypywanie go, budowanie zamków i kopanie grajdołków. Pamiętaj tylko aby:

 • Nałożyć krem z filtrem przed przyjściem na plażę, a potem spłukać piasek przed kolejnym nałożeniem. Inaczej zafundujesz dziecku niekoniecznie miły peeling!
 • Zwróć uwagę, czy z piasku nie wystają jakieś śmieci, kawałki szkła – zwykle plaże przy hotelach są co dzień sprzątane, ale lepiej to sprawdzić.
 • Koniecznie zabierz wiaderko, łopatkę i kilka foremek! W miejscowościach turystycznych często można je dokupić na miejscu za niewielką cenę.

 


Zamki z piasku podczas przypływu będziemy bronić przed falami.

Kamienie

Dorośli może mniej, ale dzieci kamieniste plaże również uwielbiają. Rzucanie kamieni do wody, budowanie zamków trudnych do zburzenia przez fale to fascynujące zajęcia. Jednak pamiętaj, że:

 • Kamieniste plaże, a właściwie woda przy nich to znakomite miejsce do życia jeżowców i rozgwiazd z jadowymi kolcami. Niestety one nie są w stanie uciec przed biegnącym dzieckiem i jedyną ochroną są specjalne buty na jeżowce lub inaczej buty plażowe na kamieniste plaże.Można je kupić w Polsce i powinno się to zrobić jak jedziemy gdzieś w „egzotyczne” kraje. Jeżeli jedziemy na najbardziej znane dla Polaków kamieniste plaże czyli do Chorwacji nie zaprzątajcie sobie tym głowy. Tanie i znakomite kupicie na miejscu w każdym sklepie nad morzem.
 • Na kamienistą plażę warto zabierać ze sobą grubszą i twardszą karimatę. Jeżeli nie będziecie w miejscu gdzie są płaskie płyty skalne to pamiętajcie o tym koniecznie.

 


Chorwackie plaże…


…i wyspy do zdobycia. Tu chłopcy w pływackich kostiumach chroniących
przed słońcem, ale też przed zadrapaniami podczas zabawy na skałkach.

Jedzenie

Zaletą plaż w tropikach jest to, że nie trzeba nigdzie chodzić by kupić owoce czy picie. Sprzedawcy (w wielu miejscach licencjonowani, co widać po kamizelkach z odpowiednim numerem i napisem) przynoszą swoje sklepiki w koszu na głowie lub zawieszone na bambusowych tyczkach. Kupując pamiętaj:

 • Zwróć uwagę na stan jedzenia: czy wygląda świeżo i apetycznie. Zwykle jest ono przygotowywane rano, a owoce często przechowywane w folii i obłożone lodem.
 • Najbezpieczniejsze są owoce obierane przez ciebie lub przy tobie. O ile ze zdjęciem skórki banana nie będziesz mieć problemów, o tyle obieranie ananasa lepiej zostawić profesjonalistom.
 • Kupując owoce morza możesz liczyć na to, że zostaną na twoich oczach przygotowane do spożycia.
 • Targuj się z umiarem, w zależności od kraju w jakim jesteś. W wielu miejscach ceny jedzenia sprzedawanego na plaży są mniej więcej stałe, ale jeśli kupujesz co dzień kilka rzeczy od tego samego sprzedawcy możesz prosić o zniżkę dla stałego klienta. W innych krajach od twojego wyczucia i znajomości realiów zależy czy będziesz przepłacać. Dobrą metodą jest obserwować ile za daną rzecz płacą miejscowi.
 • Nie bój się kulinarnych eksperymentów (w granicach rozsądku!). Nawet największy niejadek będzie zachwycony, gdy zamówisz szaszłyki z kurczaka jakie na waszych oczach zostaną przyrządzone na przenośnym piecyku.

 


Nie ma jak to mała przekąska na plaży.

 

Pływaczki (koniecznie z atestem) dodają dziecku pewności siebie
i chronią przed zanurzeniem gdyby w dnie było zagłebienie.

Pierwsze kroki w podwodny świat.
Płytka woda i zanurzamy twarz.

Pierwsze pływanie nad rafą…

…i to co…

…mogli widzieć na własne oczy!

Dzieci zafascynowane tym co robią dorośli na kursie nurkowym.

Ładne ale nie dotykamy!

Te jeżowce mają nie tylko igły ponad 10 cm długości
ale również potrafią kierować je w stronę zbliżającego się obiektu.

  Zabieramy…  

Pamiętaj by zabrać:

 • krem z filtrem i czapkę od słońca
 • unikać pobytu na plaży w godzinach między 11.00 a 15.00
 • zakładać koszulkę (nawet do pływania) by uniknąć poparzenia słonecznego lub ubierać dziecko w specjalne koszulki do pływania
  (do kupienia w sklepach sportowych na wzrost od ok. 72 cm, bardzo popularne na zachodzie – w Polsce można je też znaleźć w second-hand)
 • dla starszaka okularki basenowe i maskę do pływania (w wypożyczalniach może nie być małych rozmiarów)
 • piankowe butki (typu crocksy – świetnie chronią stopy przed gorącym piaskiem)
 • buty przeciw jeżowcom (inaczej plażowe) – jeżeli jedziesz na kamieniste plaże

 

 Eko-savoir vivre  
 • nie karm ryb – są ważną częścią ekosystemu czyszcząc rafę, nie powinny zatem jeść jedzenia od ludzi
 • nim zabierzesz muszlę z plaży upewnij się, iż nikt w niej nie mieszka! Muszle są często domkami dla krabów pustelników (pamiętaj też, że niektóre muszle są pod ochroną i ich wywóz/przywóz jest karalny!).
 • nie dotykaj niczego pod wodą – na rękach ludzi są bakterie które mogą być zagrożeniem dla rafy poza tym bardzo łatwo jest coś złamać lub ukruszyć!
 • nie wyjmuj żadnych stworzeń z wody (i naucz tego dziecko) – pobyt na powietrzu jest dla nich zabójczy.
 • Zabierz zdjęcia – nie pamiątki! Jeśli każdy zabierze kawałek koralowca – rafa umrze.
 • Pilnuj by ŻADNA reklamówka nie znalazła się na plaży. Żółwie uwielbiają meduzy, zaś pływająca w wodzie folia wygląda dla nich tak samo. Jeśli ją zjedzą – umrą w męczarni, jeśli zaś plastik zaczepi się o koral – zniszczy go.
 • Czy wiesz, że 1 niedopałek papierosa zanieczyszcza 70 litrów wody? NIGDY nie zostawiaj śmieci na plaży i ucz swoje dziecko, że zachowanie piękna natury, zależy także od niego.
  Nurkować każdy może  

Jeżeli nie umiesz pływać (zupełnie) to również możesz podziwiać sam to co widziałeś na filmach w TV i nie będzie to ostatni widok jaki widzisz bo toniesz… Dla tych którzy zupełnie nie potrafią pływać lub są słabego zdrowia i kondycji bardzo popularne jest snorklowanie w asyście. Po pierwsze zakłada się specjalną kamizelkę ratunkową, która unosi nas nad wodą. Po drugie płynie z nami asystent – nawet trzymając nas za rękę – który pokazuje ciekawe okazy na rafie i pomaga. To on nam pomoże jak zaparuje maska i jest to pływanie zupełnie bezstresowe nawet dla tych, którzy boją się wody.

Dla chcących podnieść swoje kwalifikacje nurkowe jest wiele propozycji. Na tropikalnych wyspach są szkóły nurkowe, gdzie można zarówno wykupić nurkowanie rekreacyjne jak i zrobić kilkudniowy kurs. Cena za 3-4 dniowy kurs wynosi ok. 300 USD. Dzieci powyżej 8 lat mogą zrobić na basenie w Polsce kurs „Buble maker” („Bąbelkkowy”), powyżej 10 lat dzieci mogą uczyć się nurkować z butlą.

Dla najmłodszych dostępne jest snorklowanie (pływanie z maską, fajką i płetwami) – warto mieć sprzęt ze sobą bo trudno jest z reguły wypożyczyć małe rozmiary. W Indonezji polecamy szkołę nurkową „Manta Dive” (www.manta-dive.com) z siedzibami na Gili Travangan oraz Gili Air. W Indonezji nauczyli się nasi chłopcy snorklować w wieku 3 i 4.5 lat!

Pamiętaj, że ciepła woda mórz tropikalnych jest idealnym miejscem do nauczenia dziecka pływania i snorklowania!

  Gdy słońce jednak oparzy…  

Niestety, mimo największej ostrożności, może się okazać że maluszek będzie mieć zaczerwienioną od słońca skórę. Łagodne oparzenia słoneczne objawiają się zaczerwienieniem i bolesnością skóry, cięższe – obrzękiem i pęcherzami.

W takim przypadku należy:

 • Podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • Stosować chłodne kąpiele i zimne, mokre okłady
 • Nałożyć krem nawilżający lub piankę (Panthenol) i zostawić do wchłonięcia oraz łagodzący żel (Termcool lub Fenistil)
 • Dawać dużo picia
 • W przypadku pęcherzy nałożyć opatrunek z jałowej gazy. Nie wolno przekłuwać pęcherzy, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia bakteryjnego i wydłuża proces gojenia!

(opracowano na podstawie „Podróże i zdrowie” Agnieszka Wroczyńska, Anna Kuna, wyd. Bezdroża)


Opracowała: Anna Olej-Kobus – TravelPhoto
(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl – wszelkie prawa zastrzeżone


Share