Aktywnie z dzieckiemPORADY

Aktywnie z dzieckiem – na basenie

Basen to doskonała forma rodzinnego spędzania czasu z dziećmi praktycznie w każdym wieku. W przypadku niemowlaków zaleca się, by zacząć z nimi basenową przygodę gdy ukończą trzy miesiące i nabiorą nieco odporności. Warto też przygotować się, że na początku dziecko może być przestraszone nowym miejscem, przestrzenią, hałasem, dlatego należy się nastawić że pierwsze pobyty będą polegały głównie na oswajaniu się z wodą. Niektórzy rodzice wspominają, iż spędzili 2-3 miesiące w najpłytszej części brodzika i przy wyjściu z wody, nim ich pociechy zaczęły bez obaw szaleć z nimi w wodzie.


Staś na basenie (7 miesięcy)…

Warto też pamiętać, iż basen ma być przyjemnością dla całej rodziny, stąd jeśli dziecko nie chce założyć pływaków lub koła a zamiast pływania woli przelewanie wody konewką, należy dać mu czas na zabawę i po prostu być obok, a w razie potrzeby asekurować na głębszej wodzie. Za to gdy maluszek złapie bakcyla – wyciągnięcie go z basenu stanie się prawdziwym wyzwaniem! Jako że czas i jego mierzenie zegarkiem jest dla dzieci abstrakcją stąd zanim zarządzimy odwrót warto dziecko uprzedzić, że ma jeszcze chwilę na chlapanie, a za kilka minut wychodzimy. Dzięki temu wiele dzieci łatwiej rozstaje się z atrakcyjną zabawą. Nam w zakończeniu pobytu na basenie pomaga motywacja w postaci… słodkich bułek kupowanych w automacie!


Michał snorkluje nad rafą w Indonezji (4 lata)…

Kto pyta wie więcej

Nim wybierzesz się pierwszy raz na basen z dzieckiem warto zadzwonić i dokładnie wypytać czego możesz oczekiwać na miejscu:

 • jaka jest głębokość basenu dla dzieci
 • jaka jest temperatura wody (poniżej 30 st może być za chłodna dla maluszka)
 • czy woda jest chlorowana czy ozonowana (chlorowana bardziej szczypie w oczy)
 • jakie są inne atrakcje wodne (zjeżdżalnia, wodospady, jaccuzi, basen z wodnymi kaskadami etc)
 • czy są suszarki poza strefą płatną (na wielu basenach płaci się za określony czas pobytu np. godzinę, a potem za każda następną minutę)
 • czy są przebieralnie rodzinne (bardzo przydatne gdy np. na basen idziecie z dwójką małych dzieci lub tata ze starszą córką, albo mama ze starszym synkiem), często są tam też przewijaki dla niemowlaków
 • czy na basenie są akcesoria do zabawy dla dzieci (kółka, piłki, pałąki i deski do nauki pływania) i czy można przynieść własne
 • czy jest wymagany czepek (założenie go dziecku i przekonanie malca by go nie zdejmował może być trudne, dla maluchów lepsze są czepki z elastycznego materiału bo łatwiej je nałożyć i zdjąć)
 • cena wejścia: czy są zniżkowe bilety rodzinne (zwykle 2 rodziców + do 3 dzieci w wieku do 12 lat), do ilu lat dziecko wchodzi bezpłatnie (zwykle do 4), w jakich godzinach jest tańszy wstęp (zwykle w tygodniu do 17 i w weekendy przed 9 rano), czy są karnety.
 • czy są kursy nauki dla dzieci (jakie grupy wiekowe) – może być potrzebna opinia lekarza czy nie ma przeciwwskazań
 • w jakich godzinach są zajęcia na brodziku – jeśli w nich nie uczestniczycie, może okazać się, że nie możecie skorzystać z brodzika bo będzie zajęty!

 


Na basenie w tropikach normalne jest kąpanie się
w lekkich koszulkach, aby nie spaliło nas słońce.

To musisz mieć

Skoro to wszystko już wiesz, warto nabyć niezbędne akcesoria:

 • pieluszki basenowe dostosowane do wagi dziecka (np. firmy Huggies, dzięki czemu poważniejszy problem nie wypłynie do basenu). Na rynku są dostępne jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Warto wziąć ze 2 szt. na zapas – w razie awarii można dziecko przewinąć i wrócić na basen
 • strój kąpielowy dla dziecka nie korzystającego już z pieluszek
 • czepek kąpielowy – bardzo dobre są z elastycznego materiału, które łatwo się zakłada i zdejmuje.
 • buty z pianki lub gumy – idealnie by miały protektor od spodu, dzięki czemu dziecko nie poślizgnie się w basenie ani na posadzce, bardzo praktyczne są crocsy.
 • rękawki-pływaczki utrzymujące dziecko na wodzie (rozmiar dostosowany do wieku dziecka)
 • dodatkowe zabawki typu dmuchana piłka, kółko (zbędne przy niemowlaku)
 • okulary do pływania dla starszego dziecka (zwróć uwagę jak regulowany jest pasek: lepiej kupić droższe okulary, ale z łatwiejszą regulacją, niż się potem szarpać przy ich zakładaniu)
 • do oswajania się z wodą przydatne bywają dmuchane zabawki w kształcie koła lub pontonu z otworami na nogi, gdzie dziecko siedzi, a nogi majtają mu się w wodzie. Ale uwaga! Przy takiej zabawce trzeba pilnować by maluszek nie przewrócił się do góry nogami, bo sam się z niej nie uwolni!
 • ręcznik – przydatny z kapturem do otulenia dziecka gdy będziecie wracać z basenu do przebieralni
 • jeśli twoje dziecko łatwo marznie rozważ zakup pianki (do dostania w sklepach sportowych i nurkowych, dostępne rozmiary są zwykle od dwóch lat wzwyż).
 • weź zapasowy komplet ubrań: maluch może się przewrócić na podłodze i zmoczyć ubranie, może też nim zdążysz go przebrać położyć się w przejściu z wodą…
 • pamiętaj, że butki basenowe po kąpieli są mokre – dlatego zimą oprócz rajstop weź spodnie dla dziecka, a rajstopy załóż gdy już będziecie w strefie „suchej” z butami do wyjścia na dwór.

To wszystko należy zapakować do torby – najlepiej nieprzemakalnej, gdy rzeczy będą mokre nie będzie z niej kapać. Warto też wziąć gąbkę, mydło i szampon – przy odrobinie szczęścia po wyjściu z basenu pod prysznicem uda się umyć dziecku głowę.


Pełen atrakcji basen na campingu w Holandii.

Chlup do wody!

Nareszcie nadszedł dzień, w którym idziecie na basen. Bądź gotów na wszystko co się może zdarzyć. Także i to, że twoja pociecha początkowo wcale nie musi być zachwycona faktem bycia w basenie (choć uwielbia kąpiele w wannie!). Aby na pierwszym wyjściu się nie skończyło, bądź cierpliwy, wyrozumiały a także:

 • daj dziecku czas na oswojenie się z wodą (i tłumem dzieci dookoła), powoli zanurzaj je w wodzie, pozwól by widziało twoją twarz, mów do niego spokojnie i z uśmiechem.
 • pokaż, że woda w basenie świetnie nadaje się do zabawy: chlupania i machania w niej nogami
 • niemowlaczkowi lekko od czasu do czasu spryskuj twarz wodą – dzięki temu nabierze obronnego odruchu wstrzymywania oddechu i nawet gdy na chwilę jego buzia zanurzy się w wodzie – nie zachłyśnie się
 • zaproponuj dziecku zabawę z wodnymi kurtynami, falami, ale jeśli się ich boi nie przełamuj lęku na siłę. Warto też sprawdzić jak mu się będzie podobało w jaccuzi (o ile woda nie będzie dla malucha za gorąca – zwykle jest tam ok. 35 st)
 • nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki (np. idąc na chwilę po ręcznik), jeśli musisz odejść poproś kogoś o opiekę nad dzieckiem. Zachłyśnięcie się wodą może być bardzo niebezpieczne
 • rozsądne minimum osobowe to jeden dorosły na jednego malucha – jeśli macie rodzeństwo najlepiej na początku na basen iść we dwoje (lub zatrudnić do opieki w wodzie babcię, siostrę, kuzyna)
 • nie przejmuj się, jeśli pierwszych kilka wyjść na basen będzie ograniczać się do siedzenia na schodkach brodzika: mały człowiek po prostu czasem potrzebuje więcej czasu na to by się z wodą oswoić! Ale za to ja złapie bakcyla, trudno go z niej wyciągnąć!

 


Maska na basenie jest świetna do nauki snorklowania.

A po kąpieli…

Kiedy już nacieszycie się zabawą w wodzie czas na kolejne atrakcje (dla ciebie): jak najprędzej przejdź pod natryski otulając dziecko ręcznikiem (po kąpieli powietrze wydaje się chłodne) umyj malucha i otulonego w ręcznik weź do przebieralni warto mieć pod ręką coś dobrego do jedzenia: dziecko skoncentrowane na herbatniku łatwiej daje się ubrać kiedy już uda ci się go ubrać, możesz pomyśleć o sobie dokładnie wysusz włosy dziecka, możesz też dać mu suszarkę do ręki by wysuszył twoje włosy miej zawsze czapeczkę lub kapelusz (także latem!). Dzięki temu jeśli wieje lekki wietrzyk ochronisz maluszka przed przeziębieniem.

GALERIA BASENOWA:


Tata i cieplutka, miękka woda… bajka…


Staś po 2 godzinach w basenie i… 


…troszkę zmacerowane stopy.


Giezło zwane obecnie koszulą jest genialne w tropikach.
Żaden krem tak dobrze nie chroni przed palącym słońcem.


Namibia – po dniach na pustyni mamy basen – pełnia szczęścia!


Namibia/Windhoek – basen w hostelu.


Okularki pożyczone od mamy.


Kitłasimy się w basenie.


Uczymy się snorklować…


Trudno nam było uwierzyć ale chłopcy w basenie…


…nurkowali na głębokość 2 metrów!Chorwacja – basen dla dzieci z okrętem pirackim – Umag.


Sama radość!


Park wodny w ZOO w Singapurze – Michałek przy armatce wodnej.


Uwaga! Słoń przechyla głowę….


…i mamy istny potop!


Zjeżdżalnia połączona ze…


…ścianką wspinaczkową!


Opracowała: Anna Olej-Kobus – TravelPhoto

(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl – wszelkie prawa zastrzeżone


 

 

Share