ŚWIATŚwiatowe miejsca

City Break Zagrzeb (CHORWACJA) cz.1

Dwie godziny z Warszawy
W piękny październikowy weekend wzięliśmy udział w inauguracji nowego połączenia lotniczego Eurolotu. POLSKA/Warszawa <> CHORWACJA/Zagrzeb w mniej niż 2 godziny! Mamy nowe miejsce na City Break!
Chorwackie wybrzeże Polacy znają bardzo dobrze. Ale stolica tego „Małego Kraju na Wielkie Wakacje” mam wrażenie, że jest mniej znana. Bardzo niesłusznie ponieważ jest to miasto piękne i pięknie położone. Miasto, które żyje tym dobrym życiem. Wystarczy popatrzeć na ludzi w setkach restauracji, klubów, kawiarni czy na ulicy by zobaczyć, że ich czas w Zagrzebiu to czas dobry i szczęśliwy.Z Zagrzebiu każdy znajdzie coś dla siebie. Ci co lubią nowoczesny design znajdą galerie i sklepy pełne zachwycających przedmiotów. Wielbiciele miejskiej architektury tej zabytkowej, tradycyjnej mogą ruszyć w miasto by nasycić się pięknymi budowlami z XIX wieku. Zagrzeb jest czysty, zadbany i wędrówka zaułkami także poza turystycznymi deptakami sprawia bardzo dobre wrażenie. Ten dawny Zagrzeb to połączone trzy miasta, dlatego też przekraczając niekiedy jedną ulicę wychodzimy z miejsca gdzie dominują w architekturze niewielkie, kameralne domy by wejść pomiędzy monumentalne gmachy.
Na lotnisku przed lotem część naszej ekipy.
Od lewej Marlena Semczyszyn (Wiadomości Turystyczne),
Bojan Baketa (Chorwacka Wspólnota Turystyczna),
Ania, Karolina Bursa (Eurolot, rzecznik prasowy)
i ja, czyli Krzysztof…
Dziś na monitorach specjalne ekrany informujące o nowym połączeniu!
Nowe Bombardiery Q400NexGen to nowoczesne samoloty.
Zaskakuje  duża ilość miejsca dla pasażera.
🙂
Zagrzebskie miejsca i ciekawostki
Są w Zagrzebiu miejsca kultowe i to nie tylko dla turystów ale dla wszystkich mieszkańców. Trzy przykładowe:bazar Dolac – miejsce gdzie kupisz pyszne owoce i warzywa, ale również sery i ryby oraz owoce morza, ale których jest specjalna hala. Znajdziesz tu również stoiska z pamiątkami ale tak naprawdę to jest miejsce gdzie mieszkańcy kupują produkty spożywcze ważne dla nich. Może jest drożej niż w supermarkecie ale jakość sprzedawanych np. owoców jest niesamowita.najkrótsza na świecie kolejka górska (Uspinjača) i baszta Lotrščak – kolejka z 1890 roku wjeżdża w minutę na poziom górnego miasta (Gradec) pod basztę, z której codziennie w południe jest oddawany strzał armatni. Kiedyś na odgłos strzału regulowano zegarki w caym mieścieKamienna Brama – byłaby to zwykła niepozorna brama w murach miejskich wybudowana w XIII wieku, gdyby nie obraz Matki Bożej. Cudowny wizerunek przed którym zawsze ktoś się modli, ktoś zapala wotywne świece. Miejsce pełne modlitewnego skupienia, a przecież to jednocześnie jedno z głównych przejść z dolnego na górne miasto. O wysłuchaniu wielu modlitw świadczą wotywne tabliczki otaczające wnękę z obrazem. Matka Boża z Kamiennej Bramy jest patronką miasta, której święto (31 maja) jest obchodzone jako „dzień Zagrzebia”.Ponieważ przylecieliśmy z Warszawy to jakoś nam tak się wzrok kierował ku różnym warszawskim i polskim akcentom. No więc mamy rzekę Savę, ulicę Warszawską (Varšavska), znaleźliśmy na muralu syrenkę i tramwaj z napisem “Sopot”! Zagrzeb to również miasto wielu wydarzeń kulturalnych. Kiedy byliśmy trwał Festiwal Filmowy, były liczne koncerty. Jest też wielu ulicznych grajków często reprezentujących znakokomity poziom sztuki. Miejscem szczególnym jakie odwiedziliśmy kolejny już raz to Muzeum Rozstań (Museum of Broken Relationships). Niezwykłe historie ludzi, których drogi się rozeszły ilustrowane zaskakującymi eksponatami. To trzeba zobaczyć!\
Ulica Ilica – jedna z dłuższych i najważniejsza w mieście
Kulinarny Zagrzeb
Zagrzeb to kulinarny raj. Tylko nie korzystajcie z hotelowych czy sieciowych restauracji. Popytajcie o restauracje odwiedzane przez mieszkańców. Chorwaci dużo jedzą poza domem, zawsze taka biesiada trwa długo (pośpiech powoduje niestrawność), ale każda minuta spędzona przy stole jest tego warta. Cudowna baranina, koźlina, wołowina, często w różnych mixtach z dodatkiem grilowanych warzyw to coś absolutnie niezwykłego dla naszego smaku. No i co ważne takich dań nie znajdziesz w Polsce. Pyszne są dania rybne i nie omijajcie zup. W karcie jest przynajmniej jedna zupa „lokalna”, gęsta, zawiesista z cudownym aromatem. Do posiłku nie może zabraknąć wina – kolejny kulinarny skarb Chorwacji. Polecamy białe wina, które mają tu lekkość ale z zachowaniem pełnego bukietu i bogactwa smaku. Jeżeli nie czujecie się ekspertami na winnym szkalu to polecamy sprawdzone Graśevina Kutjevo, czy jakąś Malvazję. Zanim główne danie dotrze na stół koniecznie spróbujcie przystawek. Nie ma jak dobry starter z długo dojrzewającej szynki (pršut) z serami (paški syr) w tym z serem z truflami oraz oliwkami. Oczywiście do tego będzie podane wspaniałe pieczywo. Kiedy na koniec poczujecie się tak pełni, że już nic nie będziecie w stanie zjeść to polecamy kieliszeczek rakiji ziołowej (travarica) lub śliwowicy. Mają niezwykle dobre działanie pro zdrowotne i będziecie mogli kontynuować ucztę.
Wspaniałe grilowane warzywa – częsty dodatek do pysznych mięs.
Zagrzebskie „musisz zrobić”…
– zwiedź katedrę– kup suszone figi na targu Dolac– w weekend odwiedź Britanski trg gdzie trwa targ staroci– odwiedź niezwykłe kino Europa na ul. Warszawskiej – zobacz Muzeum Rozstań (Museum of Broken Relationships)– wjedź kolejką Uspinjača na górne miasto– bądź o 12.00 pod basztą Lotrščak na salut armatni– zobacz cudowny obraz Matki Boskiej w Kamiennej Bramie (Kamenita Vrata)– skosztuj chorwackich specjałów w lokalnej knajpce– wpadnij na lody i słodycze do Vincek Slastičarnica (Ilica ulica 18, niedaleko kolejki)

Oferta na każdą kieszeń
W Zagrzebiu przez ostatnie dwa lata powstało mnóstwo hosteli. Tak więc oferta noclegów jest bardzo szeroka. Od ekskluzywnych hoteli takich jak Dubrovnik lub Esplanade Zagreb Hotel, który powstał by gościć pasażerów słynnego Orient Expresu po hostele takie jak Hobo Bear Hostel (nominacje do najlepszego hostelu na świecie), Mali Mrak lub Old Town. A teraz zdjęcia (każde warte milion słów) z naszego wyjazdu (na końcu reportażu informacje praktyczne i polecane miejsca)!

Zniżamy się do lądowania, z prawej widać na GPSie pas lotniska w Zagrzebiu.

Bardzo miłe przywitanie w Zagrzebiu. Jest Ambasador Polski w Chorwacji, załoga samolotu, Ambasador Chorwacji w Polsce, przedstawiciele Portu Lotniczego Zagrzeb i Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
 
Konferencja prasowa i oficjalne przywitanie. Od lewej:
Andrea Bekić – Ambasador Chorwacji w Polsce
Maciej Szymański – Ambasador Polski w Chorwacji
Tomasz Brdyś – Eurolot
Bojan Baketa – Chorwacka Wspólnota Turystyczna
 

Pyszny tort!
Maciej Szymański – Ambasador Polski w Chorwacji w otoczeniu postaci w strojach ludowych, które w sezonie spacerują po miejscach
obleganych
przez turystów i sprzedają pamiątki, w tym słynne serduszka.

Po konferencji jedziemy do miasta,szybkie zakwaterowanie i…
…czas na wieczorny spacer po mieście.Widzicie syrenkę na murze za rowerami? Prawie jak warszawska..
Zobacz: City Break ZAGRZEB cz. 2
Share