ŚWIATŚwiatowe miejsca

Chorwackie TOP 5!

NIE MA WAKACJI BEZ CHORWACJI!

Nie ma wakacji bez Chorwacji! Chorwacja zauroczyła nas od pierwszego wyjazdu: ludźmi, atmosferą, klimatem, przygodą, zabytkami – długo można by wymieniać powody, a i tak na końcu okazuje się, że po prostu… lubimy tu być. No bo czy jest coś przyjemniejszego, niż leniwy ranek pod drzewkiem oliwnym, gdy słońce wpada do namiotu, a morze szumi nieopodal? Albo gdy siedząc na tarasie pije się wino, patrząc na koty spacerujące po czerwonych dachówkach domów? A może kąpiele pod wodospadem, odkrywanie samotnych wysepek, zanurzenie w wielki błękit lub wędrówka zaułkami pełnymi historii i zabytków?… Jeśli szukacie wakacyjnych inspiracji, poniżej przedstawiamy nasze ulubione miejsca (i aktywności!) w Chorwacji.

Ponad 5000 km chorwackiego wybrzeża daje gwarancję, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kameralne zatoczki czy zabawa na plaży? Odpoczynek z książką czy aktywność od rana? Czegokolwiek szukasz – tutaj z pewnością to znajdziesz! I nie ważne, czy wyruszymy do położonej najdalej na północy Istrii czy udamy się wzdłuż wybrzeża Dalmacji, wszędzie po drodze czeka turkusowe morze i białe zatoczki.

Chorwacja - plaże

1. PLAŻE

Jadąc nad chorwackie plaże trzeba uwzględnić, iż są one kamieniste, co jednak zupełnie nie przeszkadza dorosłym w wypoczynku i dzieciom w zabawie (a nawet daje nowe możliwości!). Warto też pamiętać, że najwięcej campingów znajduje się właśnie przy plażach, gdzie można wypożyczyć sprzęt do zabaw wodnych (nasz ulubiony model to rower wodny ze zjeżdżalnią!), zaś te największe mają dodatkowo baseny i wodne place zabaw. Nasze dzieci dosłownie oszalały na widok pirackiego statku w brodziku na campingu Park Umag**** – co ciekawe by skorzystać z atrakcji tego campingu nie trzeba było na nim mieszkać, bo za 100 kn od rodziny można było wykupić całodzienny wstęp na jego teren. Wspaniałe są też restauracyjki znajdujące się dosłownie nad plażami – dzięki temu dzieci się ani chwili nie nudzą czekając na zamówione dania, a my możemy wypoczywać wśród pięknych krajobrazów.

Chorwacja - plaże

HR_plaze3

HR_plaze4

 

To się przydaje:

• plażowe buty do sportów wodnych (do kupienia w Polsce lub wszędzie na miejscu)

• grubsza karimata (do poleżenia)

• zapas kremu z filtrem (latem słońce prawie nigdy nie chowa się za chmury!)

• dla dzieci warto zabrać koszulki pływackie (krem z filtrem przy dłuższej kąpieli w morzu szybko się ściera)

logo_Chorwacka_Wspolnota_Turystyczna

 


2. NURKOWANIE

Chorwackie wody są ciepłe i przejrzyste – to doskonałe miejsce by rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Na wytrawnych nurków w okolicy Rovinij czeka kilka ciekawych wraków w tym jeden z najpiękniejszych na Adriatyku: statek Baron Gautsch, zatopiony w 1914 roku. Innym rajem dla nurków jest wyspa Vis – dawna baza wojskowa, udostępniona turystom dopiero w 1989 r. Od roku 2015 mamy tam polską bazę nurkową! Początkującym spodoba się urokliwa wysepka Banjol z jaskinią na głębokości 5 metrów oraz podwodnym tunelem, którym wypływa się na środku wyspy!

SONY DSC
Wyspa Hvar – z bazy nurkowej Nautica

Jeśli trafimy na Hvar koniecznie warto odwiedzić polskie Centrum Nautica, gdzie starsze dzieci (od 8 lat) mogą rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Co ważne baza dysponuje sprzętem dla dzieci (małe pianki, kamizelki, butle) zatem podwodna przygoda daje im wiele satysfakcji i radości. Co środę jest organizowany Fish Picnic gdzie można delektować się pysznym jedzeniem i muzyką na żywo oraz zrobić intro nurkowe. A jak już złapiemy bakcyla, nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić kurs nurkowy i odkrywać urodę podwodnych krajobrazów.

HR_nur3

SONY DSC

To się przydaje:

• ABC czyli maska, fajka, płetwy (można kupić tanio na miejscu)

• dla dzieci pianka do pływania (zwłaszcza wiosną woda potrafi być chłodna)

Chorwacka_Wspolnota_Turystyczna_250px

 

Polskie bazy nurkowe w Chorwacji:

• wyspa Hvar  (Stari Grad) – Nautica (www.nautica.pl)

• wyspa Vis (Vis) – Nautica (www.nautica.pl)

• wyspa Brač (Supetar) – Amber Dive Center (www.amber-divecenter.com)

• nurkowanie na wrakach m.in Baron G. (Vrsar): Starfish Diving Center (www.starfish.hr)

O nurkowaniu w Chorwacji: www.diving.hr


3. ŻEGLOWANIE

Chorwackie wybrzeże z lotu ptaka to błękit wód usiany setkami jasnych punkcików. Żeglowanie między nimi to przygoda odkrywanHR_zegl1ia co raz to nowych miejsc: kameralne zatoczki z domowymi restauracyjkami, tętniące życiem modne kurorty, albo opustoszałe wysepki (na ponad tysiąc chorwackich wysp tylko kilkadziesiąt jest zamieszkałych!).

Przepis na rodzinny rejs wymyślony przez Agnieszkę i Macieja Olszewskich z Blue Sails jest genialny w swej prostocie: weź kilkoro rodzin z dziećmi i zamustruj animatorkę. Wymyśl scenariusz pirackich zajęć i wybierz akwen, gdzie żegluga między atrakcjami nie jest zbyt długa (idealne są Kornaty). Dobierz skippera, który rozumie potrzeby najmłodszych członków załogi i wyrusz po przygodę!

 

Na naszym katamaranie były trzy rodziny i 4 dzieci (w wieku od 6 do 12 lat) oraz Agnieszka (zawodowa przedszkolanka), która od rana prowadziła zajęcia dla małych korsarzy. Obecność nieobowiązkowa, ale kto by sobie odmówił przyjemności rozbrojenia bomby z bibułek, by odkryć temat danego dnia? Był zatem „dzień papugi”, „dzień liny” czy też „dzień szukania skarbu”. I co najważniejsze: przez cały czas mieliśmy wszyscy wspaniałą zabawę!

Jeśli poczuliśmy w sobie zew morza możemy też sami wyruszyć w mini-rejs: na przykład z wyspy Hvar na Wyspy Piekielne. Wbrew pozorom nie ma w nich nic groźnego a nazwę zawdzięczają żywicznej smole (zwanej paklina), którą niegdyś używano do uszczelniania statków. Prując fale motorówką poczujemy się jak prawdziwe wilki morskie! To super uczucie mieć na jeden dzień kawałek lądu tylko dla siebie! Wprawdzie trzeba było trochę poszukać wyspy, gdzie dawało się łatwo przycumować (niektóre mają bardzo skaliste brzegi!), ale zdecydowanie warto!

HR_zegl2

 

 

To się przydaje:

• wiedza na temat akwenu po którym będziesz żeglować

• książki do czytania dzieciom, audiobooki, gry planszowe lub tablet (dłuższe żeglowanie
może dla najmłodszych nie być tak wciągające jak myślisz)

• nie za wiele rzeczy – kabina ma określoną pojemność!

• wynajmując motorówkę poproś o mapę okolicy, po której będziesz pływać.

 

 

W sieci:  

www.blue-sails.com – rodzinne rejsy z polską załogą: skipperem i animatorką. W program rejsu włączono fabułę i zabawy, co pozwala małym piratom na złapanie marynarskiego bakcyla. www.chorwacja-czarter.pl – czartery wszelakiej wielkości i z dowolnym napędem sprzętu pływającego

HR_zegl4


4. PRZYRODA

Trzeba przyznać, że natura szczodrze obdarzyła Chorwację różnorodnymi krajobrazami i przyrodniczymi atrakcjami. Nasz numer jeden to wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO Jeziora Plitwickie czyli dziesiątki jeziorek łączących się ze sobą większymi i mniejszymi kaskadami. Mienią się różnorodnymi barwami zaś Kilkugodzinny szlak wiedzie kładkami, meandrując między wodospadami.

HR_przyr1

I choć nie wolno się tu kąpać to miejsce ma w sobie czar i spacerując tu łatwo uwierzyć w legendy o rusałkach. W jeden dzień nie da się zobaczyć całego szlaku, warto więc powrócić podczas następnego wyjazdu, a najlepiej zaplanować kilkudniowy pobyt. W okolicy kręcono film „Winnetoru”, w Kuterewo znajdziemy sierociniec dla niedźwiadków brunatnych, zaś w Slunj czeka urokliwy zespół młynów. Jeśli dodać do tego liczne szlaki po niedalekich górach Velebit to mamy istny raj dla miłośników przyrody. Położony dalej na południu Park Narodowy Paklenica to wyzwanie dla prawdziwych twardzieli bo tu góry wznoszą się na ponad 1700 metrów, wprost nad brzegiem morza. W nagrodę za pokonanie stromych ścieżek wytrwali zostaną nagrodzeni fantastycznym krajobrazem rozciągającego się u stóp morza, ale trzeba pamiętać, że pogoda bywa tu chimeryczna, więc bądź przygotowany na upał i chłód w tym samym dniu!

HR_przyr4

Za to Wodospady Krka łączą piękno przyrody z zabytkami kultury: znajdziemy tu niewielkie muzeum, tradycyjne stroje a wzdłuż drogi stragany z lokalnymi przysmakami. Zwiedzanie Parku Narodowego Krka najlepiej rozpocząć (i zakończyć!) kąpielą u stóp wodospadu Skradinski Buk tworzonego przez 17 malowniczych kaskad (koniecznie weź buty piankowe, bo dno jest nierówne i kamieniste). Można wykorzystać mniejsze wodospady do naturalnego masażu ciała, choć wymaga to determinacji, bo woda w nich nader rześka!

HR_przyr5

HR_przyr7

To się przydaje:

• wygodne buty na piesze wędrówki

• buty z pianki do kąpieli
(tam, gdzie jest to dozwolone)

• mały plecak do zabrania wody
(koniecznie na górskie wycieczki!) i jedzenia

• dobra mapa (papierowa lub GPS)

• aparat z zapasem baterii i miejsca na kartach,
bo widoki są fantastyczne

W sieci:  

www.np-plitvicka-jezera.hr/hrv

www.npkrka.hr

www.paklenica.hr

www.kuterevo.wordpress.com/bears

Chorwacka_Wspolnota_Turystyczna_250px

 


5. ZWIEDZANIE

Jeśli chodzi o zwiedzanie… Cóż, tu Chorwacja przyprawi o szybsze bicie serca każdego miłośnika zabytków. Bo na co się zdecydować najpierw? Romantyczny zachód słońca w malowniczym Rovinij czy odwiedziny w najmniejszym mieście świata Hum (aż 14 mieszkańców!)? Rzymski amfiteatr w Pula czy bazylika św. Eufrazego w Poreču? A to wszytko na Istrii, tymczasem jeszcze tyle innych miejsc czeka na odkrycie! Poniższą listę potraktujcie zatem jako punkt wyjścia do własnych wypraw, bo wszystkiego opisać (i zobaczyć za jednym razem!) nie sposób…

ZAGRZEB

O Zagrzebiu Chorwaci mawiają z dumą, iż jest tu wszystko. Zabytki i nowoczesność, ciekawe muzea i modne kluby. Doskonałe miejsce na przystanek w drodze nad morze, a nawet na dłuższy pobyt! Jeśli masz czas tylko na jedno muzeum, odwiedź Museum of Broken Relationships (Muzeum Zerwanych Związków). Przekonasz się, że rozstanie nie jedno ma imię, a historie tam przedstawione bywają naprawdę niesamowite! Przez długi czas Zagrzeb był częścią Austro-Węgier, stąd architekturą przypomina Wiedeń i Budapeszt. Miasto w naturalny sposób dzieli się na trzy części Zagrzeb Górny i Kapitol, Zagrzeb Dolny oraz Nowy Zagrzeb, a ponieważ są położone na różnych wysokościach, łatwo się zorientować gdzie jesteśmy. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę Lotrascakova, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta i przespacerować po najważniejszym w Zagrzebiu placu: Josipa Jelacica. Na przełomie lipca i sierpnia tutejszy Jezuitski trg zmienia się w wielką scenę podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. www.zagreb-touristinfo.hr

Zagrzeb - stolica Chorwacji
Zagrzeb – stolica Chorwacji
Zadar

Malutki, nastrojowy, urokliwy – w Zadarze łatwo się zakochać. Koniecznie trzeba przespacerować się promenadą, by usłyszeć wodne organy, w których fale morza wygrywają niezwykłe melodie. „Morske Orgulje” to jedyny taki instrument na świecie, nic dziwnego, że wielu turystów przybywa tu specjalnie by usłyszeć unikalny koncert! Inną osobliwością miasta jest katedra św. Donata pochodząca z czasów przedromańskich – gdy się jej przyjrzeć uważnie zobaczymy wmurowane w ściany antyczne kolumny. We wnętrzu kościoła czasem odbywają się koncerty muzyki klasycznej, dzięki fenomenalnej akustyce pozostające na długo w pamięci. Jednym z symboli miasta jest położona na kraju Riwy – nadmorskiego bulwaru – instalacja architekta Nicoli Bašicia „Pochwała Słońca” (Pozdrav Suncu). To właśnie stąd zdaniem Alfreda Hitchcocka, widać najpiękniejszy zachód słońca na świecie! Dla dzieci bieganie po lśniącej tafli jest wspaniałą zabawą, dla dorosłych motywem do sfotografowania, dla artystów – wymarzoną sceną pod niebem. Dla miłośników historii miejscem obowiązkowym jest Muzeum Archeologiczne, miłośnicy sztuki winni wybrać się do Muzeum Starożytnego Szkła. www.grad-zadar.hr

ZADAR
Zadar
SPLIT

Miasto-szkatułka, miasto-zagadka. W Splicie bowiem stare miasto zbudowano… wewnątrz murów pałacu! A wszystko przez cesarza Dioklecjana, który jako zamiłowany żołnierz chciał mieć siedzibę przypominającą rozmiarem wojskowy obóz. Po jego śmierci mury stały się schronieniem dla uciekinierów z pobliskiej Slaony, którzy z czasem zmienili pałac w miasto.  Plątanina uliczek-korytarzy wiedzie między komnatami-domami, spacerując po tym przedziwnym labiryncie nie sposób powstrzymać się myśli o przemijaniu i zmienności kolei losu. Katedra św. Dujama (najmniejsza katedra świata!) to dawne cesarskie mauzoleum, z jej wieży doskonale widać zarys murów dawnego pałacu i korytarze zmienione w uliczki. www.split.info

Split - miasto w pałacu
Split – miasto w pałacu
TROGIR

Starówka w Trogirze jest maleńka – by ją przejść wystarczy zaledwie 750 kroków (jak policzył pewien gorliwy historyk sprzed stuleci). Ale będąc tu należy porzucić nudne statystyki na rzecz nieśpiesznej wędrówki wypolerowanymi od stuleci brukowanymi uliczkami. Gdy dotrzemy na główny plac zobaczymy arcydzieło rzeźbiarstwa: kamienny portal w katedrze św. Wawrzyńca, gdzie artysta Radovan pokazał historię świata i codzienność sprzed wieków. Natomiast wewnątrz czeka najpiękniejszy renesansowy pomnik Dalmacji: kaplica św. Jana Ursiniego, żyjącego w XI wieku biskupa Trogiru, będącego patronem miasta. Wcześniej czy później dotrzemy na Riwę, gdzie z kawiarnianych stolików dobiegają rozmowy we wszystkich językach świata, w porcie kołyszą się stylowe jachty, a panoramę zamykają białe mury twierdzy Kamerlengo. Jej masywna sylwetka na krańcu wyspy przypomina o niespokojnych czasach, jednak dziś jedyne wystrzały jakie usłyszymy to korki szampana – bo każdy powód do świętowania jest dobry! www.trogironline.com lub www.trogir.org

Trogir - bulwary
Trogir – bulwary
Śródziemnomorskie perełki

Wzdłuż całego wybrzeża znajdziemy miasteczka, które zachwycają swą architekturą i zabytkami. Będąc w Poreču trzeba zajrzeć do bazyliki Eufrazjana (UNESCO) gdzie znajdziemy wielowiekową kolekcję mozaik pokazujących świat sprzed wieków. Rovinij wygląda niczym zbudowane wokół stojącego na wzgórzu kościoła św. Eufemii – gdy tu dotrzemy ujrzymy miasto u swych stóp w całej krasie, jednak najbardziej romantycznie wygląda ono o zachodzie słońca. Gdy staniemy w porcie, a czerwona kula powoli zacznie obniżać się między łodziami barwiąc wodę purpurą, miasto zdaje się być ilustracją do wielkiej księgi życia. Mistrz Juraj budujący w XV wieku katedrę w Szybeniku stworzył dzieło niezwykłe, bo też nigdzie na świecie nie znajdziemy tak idealnie półokrągłego dachu jak w szybenickiej katedrze. Najlepiej widać to z murów zamku, gdy z morza czerwonych dachówek wyłania się szara bryła katedry. Koniecznie też trzeba podjeść do niej bliżej, by spojrzeć w oczy dawnym mieszczanom, których portrety ozdabiają mury świątyni na zewnątrz.

HR_zwiedzanie14

O wyspie Hvar powiada się, iż należy do jednej z dziesięciu najpiękniejszych na świecie. By poznać jej urodę spędź poranek na spacerze między polami lawendy, południe nad jedną z malutkich zatoczek, a wieczór w tętniących życiem miastach Hvar lub Stari Grad. Dotarcie do Dubrownika wymaga zachodu, ale warto go podjąć! Urokliwe stare miasto od połowy lipca do połowy sierpnia jest sceną letniego festiwalu. Światowej klasy folklor, opera i teatr w niezwykłej scenerii. Obecność obowiązkowa!

HR_zwiedzanie11

 

W sieci:

www.to-porec.com

www.rovinj.info

www.sibenik.hr

www.islandhvar.com

www.dubrovnik.hr

Chorwacka_Wspolnota_Turystyczna_250px
Na uboczu turystycznych szlaków:

Lika – region nazywany „Zielonym sercem Chorwacji”, którego głównym miastem jest Otoćac. Atrakcją dla wędkarzy jest rzeka Gacka gdzie daje się złowić naprawdę wielkie ryby. Miłośnicy leniwej przygody mogą wybrać się na spływ godzinny repliką tradycyjnej dłubanki. Przy źródłach rzeki zespół młynów – w jednym utworzono muzeum regionu. Rizvan City Adventure Park – miejsce dla amatorów przygody. Quady (do wypraw po górach), paintball, park linowy, ścianka wspinaczkowa oraz wielkie wahadło. Emocje gwarantowane! http://www.adria-velebitica.hr/rizvan-city

Slunj – w miejscu gdzie spotykają się rzeki Slunjica i Korana znajdziemy miniaturę Jezior Plitwickich: malutkie kaskady, nad którymi powstałą osada młynarzy Rastoke. Warto pospacerować między młynami (w niektórych za drobną opłatą zobaczymy jak wykorzystywano siłę wody do mielenia różnych towarów) i koniecznie odwiedzić największą z zagród młynarskich „Pod Rastockim Krovom” (są tu też pokoje gościnne). Znajdziemy tu ścieżkę edukacyjną a na niej: wodospady, koła łopatkowe, prababcię pralki, salkę z regionalną ekspozycją i jaskinię wypłukaną przez wodę (można wejść do środka). Na koniec możemy zjeść pyszny obiad na tarasie restauracji omywanym przez rzekę. Tesla Memorial Center – muzeum w domu narodzin Tesli znajduje się pod Gospić’iem we wsi Smiljan. Nicolae Tesla był genialnym wynalazcą: zawdzięczamy mu prąd zmienny, silniki, prądnice, turbiny elektrowni wodnych, świetlówki a nawet radio. Poznanie historii jego wynalazków i życia pozwoli nam lepiej zrozumieć jak niezwykłym był człowiekiem i jak wpłynął na nowoczesne oblicze świata.

Pazin – kasztel nad urwiskiem był inspiracją dla Juliusza Verne’a do umieszczenia tu akcji trzytomowej powieści płaszcza i szpady Mateusz Sandorf. Jej bohater uciekł po stu trzydziestometrowej skale, znikając w czeluściach jaskini Pazin. Porwany nurtem podziemnej rzeki wypłynął czterdzieści kilometrów dalej w Kanale Limskim obok miasteczka Rovinj. Kasztel i jaskinię można zwiedzać.

Wyspy Briońskie – niegdyś teren zamknięty (była tu rezydencja J. B. Tito), obecnie park narodowy Brujuni. Zwiedzanie wysp odbywa się malutką kolejką z przystankiem na obejrzenie słonia (dar z Indii dla Tito). Atrakcją wysp jest „Stara Dama” – drzewko oliwne mające 1600 lat (ponoć ślub zawarty pod drzewem ma przetrwać tyle ile lat ma oliwka!). W innym miejscu czeka czarny Cadillac samego Tito. Zabytek, ale jak najbardziej na chodzie: za 3000 kn można odbyć nim półgodzinną przejażdżkę, w sam raz by objechać całą wyspę! Na wyspy regularne rejsy są organizowane z Fażany.

Birbinska Glawica – nieopodal Krka znajduje się niezwykłe miejsce. Góra wznosząca się 300 metrów nad równiną, na której znajdziemy Nymfpheum – ruiny rzymskie z I wieku, sarkofag z IV w., dawny kościół z X w., ruiny kościoła św. Marii z XIII w. i kościół św. Jana z XIII wieku. A dla miłośników krajobrazów to doskonałe miejsce na zachód słońca.

Więcej info:

Tematyczne katalogi (campingi, kulinaria, turystyka, zabytki) otrzymasz w biurze
Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji
ul. Nowogrodzka 50, 00-695 Warszawa, tel. 22/828-51-93

Chorwacka_Wspolnota_Turystyczna_250px


 

(c) Portal Małego Podróżnika

 

 

Share