PRZYJACIELE

Korona Gór Polski z Adasiem.

Korona Gór Polski z Adasiem.

Wędrówki górskie to jedna z rzeczy jaką rodzina i znajomi radzą wykreślić ze swoich zainteresowań wielu młodym rodzicom. Ale góry to przecież miejsca czyste, pozbawione alergenów wręcz idealne dla dzieci. Nie trzeba z maluszkiem porywać się od razu na alpejskie lub tatrzańskie szczyty. Tak jak rośnie dziecko tak mogą też rosnąć góry z nim zdobywane o czym świadczą wędrówki Kamili i Pawła z Adasiem. (od red. MP)

 

Pomysł zdobywania Korony Gór Polski zrodził się wiosną 2007 roku, gdy Adaś skończył 5 miesięcy. Na stronie internetowej czasopisma „Poznaj Swój Kraj” znalazłam informacje o szczytach zaliczanych do Korony, listę zdobywców i inne ciekawostki. Zamówiłam dla nas książeczkę zdobywców KGP i rozpoczęliśmy wspólne zdobywanie gór.

 

Jak do tej pory mamy na koncie 10 szczytów, a każdy następny jest coraz większą zabawą i nauką dla Adasia i dla nas.

 

Pierwszym zdobytym przez nas szczytem była Łysica. Jest to jeden z najłatwiejszych i najniższy szczyt do zdobycia. Potem była Ślęża, zdobyta jakby od niechcenia, choć w trakcie wędrówki ostro powiało zimnem (a był to środek lata).

 

 

Dużo doświadczenia dało nam zdobycie w jesiennych warunkach Wysokiej w Pieninach. Wejście na Tarnicę było raczej spokojnym, letnim spacerem z Adasiem, natomiast zdobywanie Lackowej to ostra wspinaczka jednym z najstromszych szlaków w Beskidach – spróbujcie wtedy recytować „Lokomotywę”!!!

 

 

Nocleg w schronisku górskim i trzy burze spędzone pod parasolką w trakcie wędrówki na Turbacz też zostaną na długo w naszej pamięci. Czasami musieliśmy zastosować poważne rozpoznanie terenu, aby wybrać odpowiednią drogę na szczyt. Tak było w przypadku zdobywania Mogielicy, choć pogoda pokrzyżowała nam plany i pod górę wracaliśmy dwa razy.

 

 

Na szczycie Lubomira można popatrzeć przez teleskop w gwiazdy z odbudowanego niedawno obserwatorium astronomicznego. Natomiast okolice Czupela – najwyższego szczytu Beskidu Małego, obfitują w wielkie atrakcje dla małych dzieci, takie jak lotnisko szybowcowe i kolejka na wierzchołek Żaru.

 

 

Serdecznie zapraszam do odwiedzania strony naszego Medycznego Klubu Turystycznego, gdzie w zakładce „Dziecko w górach” możecie znaleźć kilka pomocnych rad oraz szczegółowe relacje ze zdobycia każdej z gór. Zapewniam, że czasami było ciekawie.

Kamila i Paweł Krawczykowie

kra_kra Kamila i Paweł Krawczykowie z Adasiem

Kamila – jest analitykiem medycznym, Paweł – lekarzem na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, oboje są po doktoracie i pracują naukowo w Klinice Pneumonologii.  Adaś przyszedł na świat w grudniu 2006 roku i mając zaledwie pół roku rozpoczął wędrowanie z rodzicami po świecie. Adaś zwiedził już kilka krajów, tych egzotycznych (Maroko, Tunezja czy Ukraina) i bardziej cywilizowanych,był już uczestnikiem rajdu rowerowego, ale przede wszystkim „chodzi”z rodzicami po górach. Medyczny Klub Turystyczny MKT w Lublinie

 


GALERIA:


(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl

Share