PRZYJACIELE

Maszyną czasu w średniowiecze na spotkanie rycerzy!

Uwielbiamy w każdej wolnej chwili przemierzać i odkrywać na nowo Polskę, wciąż pamiętając, że „Aliena laudatis, vestra ignoratis – cudze chwalicie swego nie znacie.” Po licznych podróżach w świecie postanowiliśmy dogłębniej poznać nasz kraj. Muzea, zamki, skały, góry, morze i mazury, kanały i rzeki – te wszystkie miejsca każdego ranka krzyczą do nas – ZAPRASZAMY!
I tak, ostatnio zafascynowani średniowieczem, postanowiliśmy uruchomić nasz wehikuł czasu, zasiąść w nim wygodnie, przypiąć Helenkę i w drogę. 🙂 Ale, czy potrzebny jest wehikuł czasu, by co weekend przenosić się z naszymi pociechami w Średniowiecze? Otóż nie! Posłuchajcie.

O tym, że w Polsce mamy bardzo dużo zamków każdy dobrze wie. Ale nie każdy wie, że na dziedzińcach tych zamków lub na okolicznych włościach, bractwa rycerskie często organizują turnieje. Od kwietnia do września prawie co weekend w jakiejś części kraju odbywają się barwne imprezy z udziałem rycerstwa, gawiedzi, przekupek, rzemieślników, łuczników, mnichów i giermków. Tradycją bractw rycerskich jest organizacja turnieju na własnym terenie. Turnieje rycerskie to nie tylko sportowe rozgrywki lecz także bardzo ciekawe i kolorowe oprawy artystyczne. Stragany kupieckie, kramiki oraz stylowo przebrani ludzie, stanowią niepowtarzalną atmosferę tego typu widowisk.
Postaramy się w skrócie przybliżyć średniowieczną atmosferę mini fotoreportażem:

1. Zamek – Zbrojownia Liw

VIII Ogólnopolski Turniej na Zamku w Liwie „O pierścień księżnej Anny” Helenka z Mamą były przebrane, próbując chociaż trochę zakosztować dawnego stylu życia. Tata zaś w tym dniu (jak i w każdym innym 🙂 ) był foto-reporterem. Warto przy tej okazji nadmienić, że Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Więcej ciekawostek na stronie www.liw-zamek.pl


2. X Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy

W tych dniach Łęczyca stała się średniowiecznym centrum braci rycerskiej. Ku uciesze całej zgromadzonej tam gawiedzi pojawili się rycerze, którzy dzielnie walczyli, zobaczyliśmy a raczej usłyszeliśmy pokaz artyleryjski. Był też pokaz sokolniczy, pokaz tańca dawnego oraz koncert muzyki dawnej. Wśród średniowiecznych kramikmów, na jarmarku mogliśmy zobaczyć a nawet nabyć uzbrojenie rycerskie dla dzieci (ale i nie tylko), przysmaki, pierożki, chleby, czy też zmyślne trunki.


Podziwiam piękne ptaki.

Poniżej kilka zdjęć z innych części kraju, z imprez średniowiecznych 🙂

Jeśli zainteresowało Was spędzanie wolnego czasu w taki sposób to zajrzyjcie koniecznie na stronę zamki.net.pl gdzie znajdziecie aktualne „KALENDARIUM – TURNIEJE RYCERSKIE” Już niebawem więcej relacji na naszej stronie www.zielonyszlak.eu. Do zobaczenia w Średniowieczu!

Kasia i Tobiasz Machul

mach_mach Kasia i Tobiasz Machul z Helenką

KATARZYNA: na co dzień pracuję na pół etatu w państwowej instytucji, zaś resztę czasu poświęcam wychowywaniu 3 letniej Helci i podróżowaniu po Polsce. Największy sukces: rodzina, największe marzenie: rozkochać Helenę w polskiej historii, tradycji, kulturze, najbliższe plany: oczywiście podróże.

TOBIASZ: prowadzę firmę poligraficzną, w której to z wielkim pietyzmem piastuję stanowisko kierownika zamieszania. Najbardziej lubię projektować i wykonywać pieczątki i widokówki dla gospodarstw agroturystycznych. Hobby – Polskie Koleje Państwowe oraz oczywiście podróże. Największe marzenie – osiąść gdzieś w małej wiosce wykonując zawód DRÓŻNIKA !!! Nasza strona: www.zielonyszlak.eu.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share