TOUR SALON 2015 – Gala NG Traveler’a i POT
TOUR SALON 2015 na MTP
Na Tour Salon 2015 jechaliśmy z trzech powodów.
Po pierwsze – z ramienia National Geographic Polska z pokazami. Mieliśmy godzinę i dwa pokazy po 20 minut: Kuba i Turcja. Ponieważ wszystko szło sprawnie i szybko i bez żadnych problemów technicznych to dodatkowo był czas na fotokast „Twarze Algerii”.
Po drugie – na galę z okazji ogłoszenia 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI wybranych w głosowaniu organizowanym przez National Geographic TRAVELER oraz nadania nowych CERTYFIKATÓW Polskiej Organizacji Turystycznej.
Po trzecie – ponieważ to dobrze zorganizowane targi turystyczne i są okazją do wielu miłych spotkań!
O gali i laureatach
Sama gala odbywała się pod iglicą czyli symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich ale i Poznania bo to przecież najsłynniejsze miejsce organizacji targów w Polsce. Imprezę poprowadzili Martyna Wojciechowska (Red. Naczelna National Geographic Polska) oraz Rafał Szmytke (Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej). Dzięki humorowi prowadzących opadło trochę napięcie panujące na sali ponieważ nie wiadomo było jakie są wyniki i kto będzie laureatem…
7 NOWYCH CUDÓW POLSKI
To już 5. edycja plebiscytu, w którym biorą udział czytelnicy National Geographic TRAVELER. W tym roku głosowało ponad 63 tysiące internautów! Laureaci z podanym % uzyskanych głosów:
Pałac Potockich (Lubelskie – Radzyń Podlaski) – 28,58% – pierwsze miejsce
Żywe Muzeum Porcelany (Świętokrzyskie – Ćmielów) – 11,24%
Kościół Pokoju (Dolnośląskie – Świdnica) – 10,42%
Filharmonia (Zachodniopomorskie – Szczecin) – 8,67%
Rzeczpospolita Ptasia (Lubuskie – Park Narodowy Ujście Warty) – 7,15%
Chełmno (Kujawsko-Pomorskie – Chełmno) – 6,99%
Kanał Augustowski (Podlaskie) – 6,66%
Wyniki niezwykle ciekawe. Zwycięzca – Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim – to mimo iż jest jednym z najciekawszych to jednocześnie chyba najmniej doceniany pałac Podlasia. Perła rokoka jak jest powszechnie nazywany obecnie odrestaurowany wart jest jest zobaczenia.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie odwiedziliśmy po raz pierwszy kilka lat temu. W sumie trudno nie odwiedzić takiego miejsca kiedy babcia i dziadek to ceramicy. Dzieci w składzie porcelany?! To gorzej jak słoń! Nie prawda! Nie w Ćmielowie! Tu można poznać jak wytwarzano i wytwarza się porcelanę ale również wziąć udział w warsztatach. A wszystko dzięki energii i pasji Prezesa Adama Spały, który co roku zaskakuje jakimiś porcelanowymi nowinkami.
Kościół Pokoju w Świdnicy to również jedno z naszych ulubionych miejsc. Niezwykłe wnętrze o niezwykłej atmosferze… Jest dowodem, że upór i wiara ludzi nie zna ograniczeń… nawet materiałowych… Tak właśnie powstał największy drewniany kościół świata!
Rzeczpospolita Ptasia to miejsce jednej z naszych wypraw. Jesteśmy posiadaczami paszportów Rzeczpospolitej Ptasiej. Przyrodniczo miejsce niezwykłe. Ujście Warty do Odry to jedno z najważniejszych miejsc dla ptaków w Europie. Dookoła zaś mamy niezwykłe kościoły z czasów Templariuszy, a w Słońsku zamek Joannitów!
Pozostali laureaci to również miejsca niezwykle ciekawe. Chełmno – Miasto Zakochanych, Kanał Augustowski – legenda wodnych szlaków no i Filharmonia w Szczecinie ledwie zbudowana już nagradzana bo budowla to niezwykła!
CERTYFIKATY POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ
Taki certyfikat to gwarancja jakości. Oczywiście nie ma możliwości zadowolenia wszystkich turystów, ale ci co mają taki certyfikat to znaczy, że trzymają najwyższy w Polsce poziom usług turystycznych! Nie jest ważna wielkość obiektu, ale właśnie jakość. W tym roku Ania była w kapitule. Niżej lista tych, którzy otrzymali certyfikaty – kolejność przypadkowa, wszystkie certyfikaty są równorzędne.
POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH – Mazowieckie/Warszawa
BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE – Podkarpackie/Uherce Mineralne
WIELKA PĘTLA WIELKOPOLSKI – Wielkopolskie
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE – Kujawsko-Pomorskie/Biskupin
WAKEPARK SZCZECINEK – Zachodniopomorskie/Szczecinek
STREFA KULTURY W KATOWICACH – Śląskie/Katowice
ZOO WROCŁAW – Dolnośląskie/Wrocław
MAGICZNE OGRODY RODZINNY PARK TEMATYCZNY – Lubelskie/Janowiec
FESTIWAL KINETYCZNEJ SZTUKI ŚWIATŁA” LIGHT. MOVE. FESTIVAL – Łódzkie/Łódź
PGE GIGANTY MOCY – Łódzkie/Bełchatów
Wyróżnienie otrzymało:
MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ MOCAK – Małopolskie/Kraków
Mając na uwadze rodzinne podróże odkryciem roku 2015 są BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE –pomysł, realizacja i niezwykły sukces przedsięwzięcia jest godny wszelkich zachwytów!
To co na pewno będziemy chcieli zrealizować naszą portalową ekipą Klanu Kobusów to popłynąć barką po Wielkiej Pętli Wielkopolski, zobaczyć jak powstaje energia w PGE Giganty Mocy i odwiedzić Magiczne Ogrody w Janowcu. Reszta certyfikowanych obiektów jest tak znana, że… wszyscy je znają ale… jest jeden na światowym poziomie i unikatowy w Polsce to WakePark Szczecinek! Co to takiego? Sprawdźcie w internecie!
Na koniec jeszcze jeden… ZŁOTY CERTYFIKAT!
Aby dostać go trzeba wcześniej mieć zwykły certyfikat POT. W roku 2015 złoto poszło do złota bo certyfikat ten otrzymała: KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU! Zasłużenie jak najbardziej! To kilka lat temu nocując w pokojach gościnnych udawaliśmy się na nocne zwiedzania. Tu chłopcy już starsi płukali złoto i podziwiali najwyższy podziemny wodospad świata.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Pełni wrażeń po gali pojechaliśmy na kwaterę bo przed nami dwa dni w Poznaniu i okolicach i wiele, wiele wielkopolskich atrakcji!
Zobacz co widzieliśmy przez kolejne dni!
# Wielkopolska
(c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl & portal Małego Podróżnika