Wyprawy

SZWECJA – Varning Barn! – strona główna

Wyprawa do SZWECJI – Varning Barn!
STRONA GŁÓWNA
czerwiec 2009

 

Dlaczego Szwecja?

Podczas narady w jednej z redakcji padło hasło: A może Szwecja?!

Czemu nie! Ale nie cała tylko trzeba wybrać jeden lub dwa regiony aby było wiele atrakcji blisko siebie i oczywiście niedaleko od terminali gdzie przybijają promy z Polski.
Takim warunkom odpowiadał region Blekinge z Karlskroną i Skania z Ystad. Oba regiony piękne chociaż różniące się od siebie.

Skania z miastami Malmo, Lund, Ystad to najgęściej zaludniony region Szwecji. Chociaż gęstość zaludnienia tak naprawdę jest niewielka jak na europejskie normy. W Polsce jest średnio 122 os./km2, w Szwecji ok. 22 – w Skanii „aż” 50 os./km2.
Po tym regionie oczekujemy przede wszystkim wspaniałej architektury. Od wioski Wikingów przez romańską katedrę w Lund po Turning Torso (skręcony wieżowiec) w Malmo. Całości dopełnią urocze porciki z kutrami rybackimi i jachtami. Uwaga! Jedna łódź przypada na 6 Szwedów. Podobno skończyła się era Wikingów. Podobno… Skania to również spichlerz Szwecji. W miarę płaskie tereny wysunięte najdalej na południe pozwalają na uprawę zbóż, drzew owocowych.

Blekinge ma więcej jezior i lasów. To region na wyrypy po niezmierzonych lasach usianych granitowymi, omszałymi głazami i z cudownymi jeziorami (ponad 900!). Blekinge to również Karlskrona – miasto położone na 30 wyspach. W całości uznawana za perłę architektury i krajobrazu – wpisana na listę UNESCO.

Jak się tam dostać?

Bardzo prosto – promem z Gdyni.
Zależało nam aby początek i koniec wyprawy wypadał w pięknym regionie Blekinge więc wybraliśmy połączenie jakie oferuje Stena Line. Do Karlskrony pływają dwa promy Finnarrow i Stena Baltica. Połączenia są dzienne i nocne. Promy różnią się od siebie. Finnarrow bardziej nastawiony jest na ciężką pracę. W porównaniu do Stena Baltica dla dzieci i dorosłych jest tu mniej atrakcji.

Stena Line logo

Stena Baltica (polecamy gorąco!) to istny kombinat rozrywkowy. Tu trudno się nudzić. Duża i atrakcyjna przestrzeń dla dzieci z kioskami komputerowymi gdzie mogą na dotykowych ekranach bawić się, malować, grać. Dla wybiegania się jest basen z piłeczkami – więcej zobaczcie w naszej relacji.
Dorośli tym bardziej się nie nudzą. Kawiarnie, restauracje, dyskoteka, koncerty itd… itp…

Ci, którzy nie mają czasu mogą wybrać się na jednodniowy rejs. Dwie noce zabawy na promie i cały dzień w Karlskronie z wycieczkami w najbliższą okolicę. Oczywiście są też inne propozycje rejsów turystycznych ze Stena Line.

Zapraszamy na strony Stena Line.

 

SZWECJA fotoblog
d01

BLOG dzień 1

d02

BLOG dzień 2

d03

BLOG dzień 3

d04
BLOG dzień 4
d05

BLOG dzień 5

d06

BLOG dzień 6

d07

BLOG dzień 7

d08

BLOG dzień 8

d09

BLOG dzień 9

SZWECJA raport
Stena Line logo
Share