Wyprawy

CHORWACJA – Czego nie widział Marco Polo? – jaskinia i traktory

 

Niezwykła jaskinia i traktory (Istria, Chorwacja)
Co robić, gdy upał ścina? Wybrać się do jaskini! Za najciekawszą na Istrii jest uważana jaskinia Baredine (koło wioski Nova Vas, niedaleko Porecu). Pełna zwisających z góry stalaktytów, draperii na ścianach, rosnących stalagmitów i jeziorek jaskiniowych – naprawdę robi wrażenie! Ale ktoś może powiedzieć – jaskinia jak jaskinia… może piękna ale aby się nad nią rozpływać w zachwytach… Otóż jest jednak nad czym… To nie jest taka po prostu piękna jaskinia z niezwykłą sztą naciekową. Dlaczego… Czytajcie dalej!

Na początku przewodnik (wybraliśmy zwiedzanie po angielsku, a do wyboru był jeszcze chorwacki, włoski i niemiecki) obiecuje nam, że na końcu zwiedzania czeka nas sauna i fitnes gratis. Sauna: bo w jaskini jest 14 stopni, a na zewnątrz jakieś 35 st, a fitness, bo będzie trzeba pokonać duuuuuuuużo schodów! Na nas największe wrażenie (poza urodą tego miejsca) sprawiła informacja, że 1 milimetr nacieków powstaje przez ok. 10-20 lat, co oznacza,że aby powstała dwumetrowa kolumna potrzeba jakieś 20 tysięcy lat. Tymczasem niektóre nacieki miały mocno ponad 10 metrów wysokości! Dla dzieci największą atrakcją okazał się… miniaturowy smok jakiego spotkaliśmy na końcu!

Ten „smok” to właśnie unikalność jaskinii – to Odmieniec Jaskiniowy (Proteus Anguinus) wyglądający jak alabastrowa figurka chińskiego smoka, który jest mieszkańcem tej jaskini i można go zobaczyć na koniec zwiedzania. Choć maleńki (niewiele ponad 20 cm)to wygląda naprawdę niezwykle. Co ciekawe jest też oferta wycieczki po jaskini jako przygoda speleologiczna, gdzie uczestnicy ubrani w specjalne kombinezony i kaski zjeżdżają po linach do jej wnętrza. Przeznaczona dla osób w każdym wieku (między 7 a 75 lat), nie wymagane żadne doświadczenie speleo, jeśli więc marzy się wam prawdziwa przygoda w jaskinii to jest to bardzo fajny pomysł (www.speleolit.com).

Cała atmosfera zwiedzania jaskinii jest bardzo familijna. Mimo wielu odwiedzających nie jest to kombinat z betonowym parkingiem. Parkujesz na trawie jak masz szczęście to w cieniu jednego z wielu drzew. Przewodnik grupę zwołuje dzwonkiem wiszącycm przy zejściu do jaskinii. Zwiedzanie chociaż bardzo profesjonalnie prowadzone jest pełne humoru. Turyści kiedy mijamy spóźnionych wychodzących z dołu z poprzedniej grupy są komentowani żartobliwie, że to właśnie kończy zwiedzanie grupa z poprzedniego tygodnia i by się nie martwić – rekordzista sezony wrócił po dwóch tygodniach … 😉

Kiedy wyszliśmy grał miejscowy zespół złożony ze starszych ale pełnych niezwykłej enegii panów. Standardy jazzowe i nie tylko. Panowała atmosfera radosnej biesiady tym bardziej, że muzycy sprawdzali jak się zmienia skład narodowościowy słuchaczy. Było coś dla Nimców ale i piękne pieśni z Wenecji. Wszyscy jednak śpiewali Dzień Dobry Istrio!

Tuż obok jaskini (dosłownie 300 metrów) jest ekspozycja „Traktor Story” gdzie można zobaczyć różne modele traktorów, w tym pierwszego w wiosce z początku XX wieku. Nasi chłopcy weszli zwiedzeni, że to nie plaża, ale gdy zobaczyli te maszyny, a jeszcze wielu można dotykać, usiąść na nich to wpadli w amok. Od razu wymyślili grę terenowa, że są farmerami i na niby orzą pola, za co dostają pieniądze i mogą kupić sobie lepszy traktor (po czym przesiadali się na kolejny coraz większy). Sprawdzili jak wyglądał hamulec ręczny w konnym powozie straży pożarnej, uruchomili młockarnię i zrobili napad na muzeum (czyli wsiedli na kolejne traktory). Byliśmy ze 40 minut i poza nami nie było praktycznie żadnego turysty, podczas gdy obok jaskini kłębił się tłum.

Ekspozycja jest naprawdę cudowna z punktu widzenia każdego miłośnika techniki. Jest to przegląd wszystkich najciekawszych traktorów europejskich! Jest słynny Bulldog do uruchomienia którego potrzeba specjalnej lampy podgrzewającej właściwą część silnika. Jego uruchamianie dziś jest traktowane wręcz jak mistyczne przeżycie dla miłośników techniki! Pamiętajcie NIE OMIJAJCIE „Traktor Story” mieszczącego się na zakręcie do jaskinii na początku parkingu! Jest to genialne miejsce! Zwiedzacie we własnym tempie, tak jak chcecie! my młockarnię (w przekroju) uruchomiliśmy chyba z 10 razy! Było super!

ZDJĘCIA:

Ciekawe zejście do jaskinii.
Wokół jest równina, a tu nagle dziura w ziemi!
Już pierwsze sale zachwycają!
Im głębiej tym ciekawiej!Szata naciekowa oszałamiająca!Niekiedy szta naciekowa odbija się w małych stawkach…No i wreszcie na samym dnie gospodarz Baradine Cave…


Odmieniec Jaskiniowy (Proteus Anguinus) – bez oczu otoczony takim pięknem…


…którego nie zobaczy ale chyba jakoś czuć musi!Na powierzchni gra muzyka…


…którą słychać w trakcie wychodzenia…TRAKTOR STORY


TRAKTOR STORY – Muzeum Traktorów.


Po prostu…


…genialne!
Legendarny LANZ BULLDOG.
No i pierwszy traktor w wiosce!

.:. POPRZEDNI (nurkowanie Istria) .:. MENU .:. NASTĘPNY (NIN i transfer na wyspy) .:.
Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof; poprawia: Ania;
inspirują jak zwykle niezawodni Michaś i Staś.

 

Share