Wyprawy

CHORWACJA – Czego nie widział Marco Polo? – Korčula, taniec Moreška

 

Taniec Moreška na wyspie Korčula…
Niegdyś był to bardzo popularny taniec nad Adriatykiem ale do dzisiejszych czasów przetrwał i jest regularnie tańczony tylko na wyspie Korčula.

Znajdziecie wiele ulotek o tym tańcu i różnych miejscach gdzie go można zobaczyć ale jadynym wartym polecenia jest miejsce na lewo od głównej bramy prowadzącej po wysokich schodach do miasta. Kiedy w dzień wejdziecie po nich i brama wpuści Was na starówkę to skierujcie się od razu w lewo. tam mijając jeden ze straganów artysty zobaczycie schodkli, balkoniki i nawet możecie wejść na wieżę. patrząc w dół zobaczycie jakby niezwykłą salę koncertową gdzie pusty plac z dwóch stron ograniczają krzeseła pnące się jak w kinie rzędami w górę. To właśnie tu w poniedziałki i czwartki o godzinie 21:00 jest tańczona moreska.

Skąd wziął się ten taniec? Z Ok. XII/XII wieku kiedy to w Hiszpanii tańczono taniec symbolizujący walkę między muzułmanami i chrześćjanami w czasach Rekonkwisty. Tu niekiedy tłumaczy się też walką z Turkami, ale jak powiemy, że to tradycyjne przedstawienie walki dobra ze złem to też się nie pomylimy. Na Korčuli taniec pojawił się ok. XVI wieku.

Cały spektakl składa się z czterech części. W nastrój wprowadza najpierw muzyk grający tradycyjne korczulańskie melodie, później mamy pokaz tańców ludowych, jako trzeci punkt pieśni wykonywane przez chór i wreszcie przy dźwiękach grającej na żywo, niewielkiej orkiestry wchodzą bohaterowie moreski.

Pierwszymi są Czarny Król i Bula, dziewczyna w kajdanach, którą ten porwał i chce pojąć siłą za żonę. Ta się sprzeciwia bo kocha kogoś innego – Białego Króla. Biały Król i jego drużyna noszą czerwone szaty. Po rozmowie, w której Czarny Król dostaje propozycję pokojowego rozstrzygnięcia sporu oczywiście dochodzi do walki przedstawionej niezwykle baletowo, ale trzeba przyznać, że z ogromną dynamiką i perfekcją.

Walka składa się z kilku odsłon podczas których siły czarnego króla coraz bardziej słabną aż wreszcie dobro, czyli Biały Król, zwycięża ten zaś po namiętnym pocałunku oblubienicy obiecuje, że żyć już będą długo i szczęśliwie, a Czarny Król szkodzić przynajmniej do czwartku kiedy to jest następny taniec szkodzić nie będzie…

Kiedyś taniec ten był wykonywany rzadko. Takim szczególnym dniem był dzień Św. Teodora – patrona miasta. Teraz w sezonie jest wykonywany dla turystów, ale nadal prawo bycia tancerzem jest zarezerwowane dla miejscowych rodzin. Ciekawym jest fakt, że każdy tancerz ma dwa miecze, które są perfekcyjnie wykorzystywane w tańcu – aż iskry lecą….

Podobnym tańcem jest Kumpanija, odgrywana w wielu miejscowościach na wyspie najczęściej w dni ich patronów, ale już z użyciem innych strojów.

ZDJĘCIA:

Kiedy zaszło słońce i zapaliły się światła…
…wszystkie drogi w Korčuli prowadzą na lewo od bramy…


…tam zaczyna się tradycyjny taniec z mieczami… Moreška.


Czarny Król prowadzi swoją brankę Bulę.


Armie są…


…już w komplecie…


Ostatnia próba pokojowego rozstrzygnięcia się nie udaje…


…pozostaje walka.

Ostatnie starcie – padają wojownicy czarnego króla.


Ogłoszono zwycięstwo!


Czarny Król poddaje się…


…i oddaje Bulę Białemu Królowi.


A po pokazie czas na zdjęcia absolutnie pokojowe…


…nawet z Czarnym Królem i jego wojami.

.:. POPRZEDNI (NIN – Sokol) .:. MENU .:. NASTĘPNY (Korcula śladami Marco Polo) .:.
Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof; poprawia: Ania;
inspirują jak zwykle niezawodni Michaś i Staś.

(c) Portal Małego Podróżnika

 

Share