Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Czy jest chłopiec, który nie chciałby być pilotem? Chyba nie ma! Jako tata Michała i Stasia oczywiście chciałem być pilotem. Skończyło się na modelarstwie lotnicznym. Czego można się spodziewać więc po wizycie w Muzeum Lotnictwa Polskiego? Dla tatusiów powrót do lat dziecięcych, dla chłopców wspaniała rozrywka i wyobraźnia rozpalona do białości. Mamy? Mamy mają święty spokój bo męska cześć rodziny jest z głowy… No a co z dziewczynkami? Mogą się przekonać, że lotnictwo to nie tylko jest dla facetów i utrzeć nosa bratu. Akurat trafiliśmy na wystawę poświęconą kobietom-pilotom „Kobiety w przestworzach”.

Czy krakowskie muzeum jest niezwykłe? JEST! Chociażby dlatego, że wiele lat trzeba było czekać na miejsce gdzie historia polskiego lotnictwa znalazłaby godne miejsce. Teren zajmowany przez muzeum to dawne lotnisko wojskowe Rakowice-Czyżyny – jedno z najstarszych lotnisk stałych w Europie powstałe w 1912 roku! Nie ma lepszego położenia dla muzeum.

Oczywiście był jak to zawsze przy tak dużych eksponatach problem ich pokazania. Nie można delikatnych starych samolotów trzymać w starym, zimnym hangarze, muzeum musi też prowadzić działalność edukacyjną. W 2010 roku powstał jeden z ciekawszych budynków muzealnych – Gmach Główny, w którym można prowadzić zajęcia muzealne ale też dzięki możliwości zmian aranżacji wpisuje się na mapę kulturalną Krakowa bo są też tam organizowane koncerty.

Gmach główny to miejsce początku i końca zwiedzania. To tu są najcenniejsze samoloty jak m.in. PZL P11c – kultowy polski myśliwiec z II wojny światowej. Niegdyś jeden z nowoczesnych i lepiej uzbrojonych samolotów. Podczas wybuchu wojny już przestarzały, ale dzięki genialnym polskim pilotom mimo wielkiej przewagi Niemców w powietrzu zaliczyły „pejedenastki” 120 zestrzeleń!

Z gmachu głównego wychodzimy na teren dawnego lotniska. Ekspozycje są w kilku hangarach ale też kilkadziesiąt samolotów stoi w plenerze. Jeden z hangarów to miejsce wystaw tematycznych. W 2012 roku to rok amerykański. Kolejny hangar to nastarsze samoloty od czasów I wojny czyli wystawa „90 lat Polskich Sił Powietrznych”. Tam możecie zobaczyć genialną małą łódź latającą z 1917 roku. Pomyślałem, że to super projekt na rekreacyjny samolot tam gdzie mamy dużo wody! Tu też są gabloty z modelami.

Kolejny hangar to samoloty bardziej współczesne. Od sporego Tupolewa Tu-2S przez samoloty używane w Pogotowiu Ratunkowym (cudowny w kształtach Aero Ae-145) po szybowce podwieszone pod dachem. Chłopcy szaleją też biegając od jednego do drugiego samolotu na wystawie plenerowej. Koniecznie powinien być postawiony jakiś samolot (może być jakiś współczesny po kasacji bez wartości muzealnej) aby mali lotnicy mogli się w nim pobawić, usiąść za sterami, zrobić sobie zdjęcie jako piloci! Tego nam brakowało bardzo podczas zwiedzania. W plenerze mamy też ogromne samoloty pasażerskie jakie do niedawna mogliśmy widzieć na lotniskach – od JAK-40 po Tupolewa 134A.

Na koniec wracamy do głównego budynku gdzie jest kawiarenka, sklep z modelami i pamiątkami oraz część gdzie prowadzone są lekcje muzealne. Jest tam kilka urządzeń, z których chłopcy mogą skorzystać bawiąc się i eksperymentując.

ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY!!!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!

GALERIA ZDJĘĆ:


Główny budynek i główna sala ekspozyjna w nim.


Chłopcy intuicyjnie biegną do tego samolotu, który u każdego…


…pasjonata lotnictwa w Polsce powoduje szybsze bicie serca – P11…


Żelazny-Spitfire…


Tyle niekiedy tylko pozostaje po zestrzelonym samolocie, po latach.


A tu wchodzimy do tajnego hangaru…


….gdzie mamy nowocześniejszy sprzęt.


ET?


Chłopcy podziwiają silnik myśliwca.


Między hangarami…


…ekspozycja plenerowa.


Przynajmniej jeden samolot gdzie można zobaczyć wnętrze.


Kolejna wystawa: 90 lat Polskich Sił Powietrznych.


W tym hangarze mamy bardziej współczesne samoloty….


…Tupolew TU-2s…Cudowne Aero – Morava przy chłopcach i Ae-145 o rubensowskich kształtach w tle…Pilot Michał!


Pilot Staś!


Wracamy do gmachu głównego – balon na ogrzane powietrze,
który sami możemy uruchomić.


Stały opływ powietrza po skrzydle pozwala na perfekcyjne trafianie piłeczkami.


Armata na zawirowane powietrze utrzymująca….


….piłkę w powietrzu.


Muzeum Lotnictwa Polskiego

Al. Jana Pawła II 39
30-969 Kraków

WWW: http://www.muzeumlotnictwa.pl
(na ww stronie wszystkie informacje)

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share