Wędrówki po PL

Karpacki Szlak Domów i Ogrodów Historycznych cz. 4

Karpacki Szlak Domów i Ogrodów Historycznych
część 4
Krzysztof Kobus – wrzesień 2015

KOMBORNIA

Kolejny nasz nocleg to Dwór KOMBORNIA. Luksusowy hotel, SPA, centrum konferencyjnej oczywiście znakomita restauracja. To oferta dla najbardziej wymagających z ****. Zachwycają pokoje w dawnych budynkach gospodarczych i pomysłowe rozwiązania takie jak podziemne przejścia między oranżerią z basenami, a dworem. To co jest w Kombornii unikatowe to Salon Win Karpackich. No ale nie tylko położenie ale również tworzenie niegdyś szlaku, którym wina węgierskie trafiały do Polski zobowiązuje. Miejsce jest niezwykłe ponieważ tylko tu można degustować wina z całego łuku Karpat. Dobrane rewelacyjnie z często niewielkich, ale cieszących się wielkim uznaniem winnic. Do wina podawany jest niezwykły dodatek… czekolada! Ale jakie smaki! Tokaj, Porto, Resling, Merlot to akurat nie wina lecz właśnie smaki czekolad inspirowane winem. Ręcznie wyrabiane o tak niezwykłych i w niezwykłej ilości dodatkach, które można zobaczyć przez foliowe okienka opakowania, że trudno nie skusić się na taki zestaw: wino i czekolada… Trudno się z Kombornią będzie żegnać. O jakości tego miejsca może świadczyć też należenie do Heritage Hotels Poland – sieci hoteli w zabytkach o najwyższym poziomie usług.

Kombornia1

Kombornia – dwór

Kombornia2

Kombornia – dwór, wnętrza

Kombornia3

Kombornia – dwór, znakomita kuchnia

Kombornia4

Kombornia5

Kombornia – dwór, Salon Win Karpackich

Kombornia6

Kombornia – dwór, Salon Win Karpackich

BÓBRKA – Muz. Przemysłu Naftowego

Po pysznym śniadaniu czas jednak ruszać dalej. Tym razem odwiedzimy BÓBRKĘ gdzie wydobywano czarne, płynne złoto Podkarpacia – ropę naftową… Właściwie to wydobycie trwa do dziś. Na małą skalę ale jednak. Co jakiś czas uruchamiają się kiwony i nie jest to na potrzeby prezentacji, ale realne wydobycie. W Bóbrce jest Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa.  Jest to miejsce gdzie działał Ignacy Łukasiewicz, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy. Jakoś mało walczymy na świecie o uznanie naszego wkładu w historię wydobycia i przerobu ropy, a sukcesy Łukasiewicza są bezsporne. Destylacja jaką przeprowadził pozwalała na uzyskanie nafty, paliwa do lamp. We Lwowie dzięki nafcie i użyciu lamp jego pomysłu przeprowadzono pierwszą w szpitalu operację nocą. To w Gorlicach na istniejącej do dziś kapliczce zapłonęła pierwsza lampa uliczna. Bóbrka to świat techniki. Jesteśmy na terenie kopalni założonej w 1854 roku i działającej do dziś. Kopanka Franek została założona w 1860 (!) roku i miała głębokość 50 metrów. Później też ręcznie pogłębiono ją do 150 metrów. Kiedy pochylimy się nad czymś co przypomina studnię z drewnianym cembrowaniem zobaczymy na powierzchni wody warstwę gęstej, czarnej cieczy, bulgoczącej od wydobywającego się gazu. Tak powstawał przemysł naftowy, takie były początki przerobu ropy bez której dzisiaj trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie przemysłu i życie. W Bóbrce można zobaczyć ile produktów otrzymujemy w wyniku przerobu ropy i gdy widzimy to na jednej tablicy trudno nie być zdumionym. Poza kopankami jest też na terenie muzeum zgromadzony współczesny sprzęt do poszukiwań złóż ropy i ciekawostki jak odstrzelona głowica odwiertu w Karlinie.

Bobrka1

Bóbrka Muz. Przem. Naftowego i Gazownictwa – Kopanka Franek

Bobrka2

Bóbrka Muz. Przem. Naftowego i Gazownictwa – Kopanka Franek

Bobrka3

Bóbrka Muz. Przem. Naftowego i Gazownictwa – I. Łukasiewicz

Bobrka4

Bóbrka Muz. Przem. Naftowego i Gazownictwa – nowa ekspozycja

HACZÓW

Kończy się nasz wyjazd. Pozostał jeszcze jeden punkt programu na trasie i podsumowanie.Odwiedzamy średniowieczny, drewniany kościół w HACZOWIE, który jest na liście UNESCO.Świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zdumiewa swoją wielkością, to największy gotycki kościół w Europie. Wewnątrz zwracają uwagę polichromie, które są jak komiks z XV wieku i pieta z ok. 1400 roku. Warto przyjrzeć się belkom pod linią gontów, a dokładnie ich zakończeniom w kształcie masek.

Haczow1

Haczów – gotycki kościół drewniany

Haczow2

Haczów – gotycki kościół drewniany – pieta z ok. 1400 roku

Haczow3

Haczów – gotycki kościół drewniany – wnętrze

Haczow4

Haczów – gotycki kościół drewniany – polichromie z XV wieku

Czas na powrót do Rzeszowa. W Starym Browarze na rynku ostatnie spotkanie z organizatorami wyjazdu czyli Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną i podsumowanie. Trzeba przyznać, że Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych w połączeniu z innymi atrakcjami to niezwykle interesujący pomysł na zaplanowanie niebanalnego wyjazdu. Znakomita kuchnia, piękne wnętrza i pasjonujące historie w połączeniu z możliwością odpoczynku i regeneracji sił ale i turystyką aktywną to oferta dla każdego. 

Dziękuję PROT za możliwość udziału w tak inspirującym wyjeździe i Karolinie Kiworz TURKULA (www.turkula.pl) za bycie naszym znakomitym przewodnikiem w terenie. Dalej strona z wszelkimi kontaktami do odwiedzanych obiektów oraz opis bardzo ciekawej oferty jaką jest karta “PODKARPACKIE Z WYŻSZEJ PÓŁKI”. 

No i jeszcze fotokast z odwiedzonych miejsc!  …:: Dzień poprzedni (3) ::……:: Kontakty i lista odwiedzonych miejsc ::……:: Podkarpacie z wyższej półki ::…

(c) Portal Małego Podróżnika

Share