POLSKAŚWIATWędrówki po PL

BORY TUCHOLSKIE – część 4 – Brda i ognisko

BORY TUCHOLSKIE czyli tata na zwiadach…
część 4 – spływ Brdą, harcerskie ognisko
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

Spływ rzeką BRDĄ i harcerskie ognisko

Zanim wsiądziemy do kajaków popatrzymy na Bory Tucholskie z konnych bryczek. Koń to jeden z symboli historii polski, coraz mniej jednak bo wypierająje konie mechaniczne. W Borach jednak przetrwało ich jeszcze trochę dzięki m.in. Stowarzyszeniu „Gniadosz”. Są konne stanice dzięki którym możnaplanować rajdy konne. Ci co konno nie jeżdżą mogą skorzystać z przejażdżek bryczkami. Las z bryczki wygląda znakomicie!

brda1

’Gniadosz’ Stowarzyszenie Miłośników Koni i Zaprzęgów Konnych w Śliwicach

brda222

Rzeka Brda to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce i Europie. Spływy kajakowe na niej to oczywiście główna atrakcja. Rzeka ma zróżnicowane odcinki. Bardzo łatwe  idealne do rodzinnego spływu z małymi dziećmi ale i dla wytrawnych kajakarzy z licznymi przeszkodami i bystrzami.Warto podkreślić dobre zagospodarowanie turystyczne. Są bindugi, gdzie można coś przekąsić i rozpocząć lub skończyć spływ, a także przenocować…

brda4

brda555

Rzeką dopłynęliśmy do harcerskiego ogniska. Komendant Hufca ZHP Tuhola hm. Jarosław Słoma przywitał nas z harcerzami ciepłą herbatą, posiłkiemi po chwili popłynęła opowieść o historii, o harcerstwie, o tym co było jest i planach na przyszłość. Harcerstwo to nie tylko bieganie po lesie, jak to niektórzy sobie wyobrażają. Harcerstwo to krajoznastwo i opieka nad historią. Przede wszystkim historią miejsca gdzie żyją i działają i taki codzienny patriotyzm. To również poznawanie przyrody i ekologia w praktyce kiedy trzeba posprzątać śmieci po nieodpowiedzialnych turystach. Dziękujemy za to spotkanie, a ciepło tego ogniska pozostanie w naszych sercach. Czuwaj!

brda7
brda72222

brda74444


…:: Część 3 (Muz. Borów Tucholskich) ::… …:: Część 5 (rykowisko) ::…

(c) Portal Małego Podróżnika

Share