POLSKAWędrówki po PL

BORY TUCHOLSKIE – część 7 – Adamkowo (Ptasia Wioska)

BORY TUCHOLSKIE czyli tata na zwiadach…
część 7 – Adamkowo (Ptasia Wioska)
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

Adamkowo (Ptasia Wioska)

Najmniejsza wioska tematyczna w Polsce. Dwanaście domów (ale 3 to tylko letniskowe) i ok. 40 mieszkańców. Wygląda zwyczajnie i nie zwyczajnie. Między domami stoją rzeźby będące pamiątką po plenerach. Kiedy się to zaczęło? Może od Leona Wyczólkowskiego, który zachwycił się krajobrazem i uwieczniał w swoich dziełach.  Aleje dębowe, grabowo-wierzbowe, pofalowany teren opadający ku Krajnie – pięknie!

Dobrymi duchami wioski są “uciekinierzy” z wielkich miast, którzy tu zamieszkali – Renata Borowiecka-Gutsze i Karol Gutsze.Nie mogli pogodzić się z mieszkaniem w wiosce, o której nikt by nie słyszał nawet w bliskiej okolicy. Pomogła im geografia. Wioska jest na krawędzi rolniczej Krajny i leśnych Borów Tucholskich. Ptaków było tu zawsze mnóstwo. Uznany ornitolog potwierdził, że gniazduje lub zatrzymuje się tu przelotem więcej gatunków ptaków niż w okolicy. Stąd już krok do pomysłu Ptasiej Wioski.

W pomysł zaangażowali się prawie wszyscy mieszkańcy. Zaczęli dbać o to by gospodarstwa były czyste i zadbane. W wiosce mamy m.in.: ścieżka ornitologiczna, Aleja Wyczółkowskiego, warsztaty sztuki ludowej, plenery rzeźbiarskie, sesje modowe, plenerowe Muzeum Ptaka i… zresztą przeczytajcie sami na ich stronie internetowej, a na razie zobaczcie co widziałem.

adamkowo1

adamkowo2

Klimaty dokładnie jak z Wyczółkowskiego

adamkowo4

adamkowo5

Uczymy się rzeźbić ptaszki z drewna lipowego.

adamkowo333

Warsztaty prowadzi Zygmunt Kędzierski – rzeźbiarz ludowy.

adamkowo7

Spacery po okolicy to obowiązkowy punkt programu.

adamkowo8

adamkowo9

adamkowo31

adamkowo99

Adamkowo to takie Aniołowo – przecież anioły jak ptaki też mają skrzydła!


…:: Część 6 (Borowiackie Smaki) ::… …:: Część 8 (Borowiacki misz-masz) ::…

(c) Portal Małego Podróżnika

Share