Miejsca PLPOLSKA

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Stolica polskiego szkła…

Wracając z Beskidu Niskiego odwiedziliśmy Krosno. To jedno z moich rodzinnych miast. Niegdyś tętniące życiem na karpackim szlaku handlowym, zwane „małym Krakowem”, w nieodległych czasach stolica województwa i niezłe centrum przemysłowe… To tu w hucie szkła jako mały chłopiec widziałem jak z ogromnej wanny wypełnionej płynnym szkłem wychodzą szklane nici jakże inne od kruchego szkła. Zrobiły wtedy na mnie większe warażenie niż wielkie jego tafle lub piękne kryształowe naczynia.

Prawie w każdym polskim domu były, a może jeszcze są wyroby codziennego użytku z krośnieńskich hut szkła. Krosno wyrosło na największy ośrodek szklarski w Polsce. Kryzys nie oszczędzał i miasta i zakładów produkujących szkło. Zamknięto wiele zakładów, wyprzedano, zburzono i zaorano wiele miejsc po Krośnieńskich Hutach Szkła (upadłość). Ocalała jedna hala bo wpisano ją szczęśliwie na listę zabytków.

Kiedy miasto mogło ją odkupić by powiększyć CDS o prawdziwą hutę, która działałaby jak huta w Kosta w Szwecji (patrz na nasz blog 2011 lub blog 2013) to odezwało się polskie piekiełko. Głupi upór grupy radnych powodowany bardziej personalnymi i politycznymi animozjami lub zwykłym brakiem lotności umysłu powoduje, że pozostałość huty stoi, niszczeje i czeka na kogoś kto się zorientuje i ją kupi, a miasto zobaczy przysłowiową figę. A chodzi o… 1.5 mln zł! Szkoda, że radnymi są ludzie, którzy nie rozumieją co to tradycja i ochrona dziedzictwa danego miejsca. Nie rozumieją, że na całym świecie takie miejsca przyciągają turystów i zarabiają nie tylko na siebie ale też na liczną rzeszę artystów, rzemieślników, pracowników technicznych. Moje spostrzeżenie jest takie, że CDS i wszystko co wokół niego się dzieje bardziej doceniają przyjezdni niż mieszkańcy Krosna… smutne to.

Na ale przejdźmy do CDS, którego powstanie w takiej atmosferze można uznać za cud. Ale tych cudów jest więcej bo przede wszystkim jest to cudowne i niezwykłe miejsce. Zrobione nowocześnie, z rozmachem, na światowym poziomie. Mając gościa z Anglii czy Holandii zaprosiłbym go właśnie do CDS by zobaczył coś ciekawego będąc na Podkarpaciu.

W CDS poznajemy historię szkła od A do Z. Multimedia, nowocześnie zaaranżowane wystawy i to co najważniejsze: pokazy produkcji i zdobienia szkła na żywo. Zaczynamy od wejścia w dole skarpy opadającej z rynku ku rzece – w dawnych piwnicach. Po wejściu do nich i jednocześnie pierwszego poziomu (od dołu) CDS ogarnia nas zdumienie. Mamy tu gabloty, wyroby szklane i plansze informacyjne ale przede wszystkim… niezwykłe graffiti „THE UNDERGLASS”. Trójwymiarowe, zajmuje całą podłogę i pozwala spojrzeć do wnętrza huty szkła. Wrażenie obłędne! Warto podkreślić, że to dopiero trzecie takie dzieło street-artu w Polsce! Co ciekawe pomimo, że jesteśmy już w CDS to nadal nikt nie prosi o bilety. Tak naprawdę to jesteśmy w klatce schodowej schodów ruchomych pozwalających bez wysiłku dostać się na rynek.

Wjeżdżamy na górę do kas i tu polecam wszystkim wykupienie pełnego zwiedzania czyli całości CDS.

Centrum Dziedzictwa Szkła to:

  • budynek główny w którym mamy: pokazy hutnicze z możliwością aktywnego uczestnictwa zwiedzającego, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, galeria szkła – aktualna wystawa czasowa, prezentacja filmu o historii i produkcji szkła
  • piwnice przedprożne z prezentacjami: szkło w fizyce, dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, najwybitniejsi artyści szkła.

My Wam pokażemy tylko fragment ekspozycji w budynku głównym gdzie nasi chłopcy własnoręcznie w płynnym szkle odcisną herb będący szklaną pamiątką zwiedzania CDS, zobaczymy szereg technik zdobienia szkła z pokazami na żywo oraz oczywiście co krok będziemy zachwycać się wyrobami szkła artystycznego autorstwa tutejszych mistrzów. Będąc w CDS dowiecie się co to takiego cwakajz, drumla lub folajz co pozwoli wam zabłysnąć w towarzystwie… Na koniec warto spędzić trochę czasu w sklepie, który sam w sobie jest ciekawą galerią. Można tu kupić piękną pamiątkę przypominającą czas spędzony w CDS.

Trzeba podkreślić również zaangażowanie pracowników CDS – oni kochają to co robią. Widać, że ich entuzjazm zaraża turystów, którzy wychodzą z CDS oczarowani! Nic dziwnego, że miejsce to ledwo otwarte otrzymało tytuł najlepszego obiektu turystycznego Podkarpacia! Od nas też wielkie wyróżnienie, a ponieważ mamy niedosyt po zwiedzaniu wrócimy tu jeszcze nie jeden raz!

Krzysztof Kobus

Portal Małego Podróżnika poleca!

I pamiętajcie! Zobaczcie to na własne oczy!

 
GALERIA ZDJĘĆ:


Niezwykłe graffiti „UnderGlass”.


Aż strach chodzić na przepaścią…


Zwiedzanie zaczynamy tam gdzie jest płynne szkło.


Patrzymy jak pracują mistrzowie…
Ale wkrótce zostajemy zaproszeni do spróbowania swoich sił w zmaganiu się
z tym niezwykle trudnym materiałem jakim jest szkło.Chłopcy odciskają w półpłynnym szkle pamiątkowy…


…szklany medal.


I mamy go!


Teraz zobaczymy kilka stanowisk gdzie specjaliści
zajmują się zdobieniem szkła.


Zaczynamy od szkła witrażowego.


Okazuje się, że to nie jest wcale łatwa sztuka…


…ale fascynująca.


Budząca uznanie ilość kolorów szkła.


Dalej zobaczymy jak powstawały najstarsze witraże i przeszklenia
kiedy nie potrafiono produkować dużych tafli szkła.


Zanim zmienimy stanowisko i poznamy inną technikę zdobienia szkła…


…zobaczmy co kryje się w gablotach…Czas na poznanie jak powstają kryształy…


Za chwilę zobaczymy…


…niezwykłą pewność ręki i oka.
Ten sposób zdobienia nie pozwala na żadne błędy.


Zaglądamy przez ramię przy kolejnym stanowisku…


…tu powstają „palemki” na kieliszkach.


A to przykład grawerowania w szkle, które ma dwie warstwy.
Regulując ilość zeszlifowanego ciemnego szkła uzyskujemy
bardzo precyzyjne cieniowania jak w grafice!


Na końcach kolorowych szklanych pręcików można wyczarować
miniaturowe zwierzęta, kwiaty, abstrakcyjne formy,…


Chwila wytchnienia dla nóg – czas na historię i film.


Fragment ekspozycji multimedialnej…


…o tradycji nowocześnie.


Teraz kierujemy się powoli do wyjścia czyli…


…sklepu gdzie trudno oczy oderwać…


…od szklanych cudeniek!


Pamiątki z Krosna…Witrażowe koty.


Wszystkie zwierzęta świata – ulubione figurki przez dzieci.


Trochę sztuki…


…i sztuki użytkowej.


A to chyba efekt prowadzonych tu…


…warsztatów i lekcji muzealnych!
Poznajecie co to za miasto? 😉


Dziękujemy! Wrócimy! Teraz na rynek na lody!

Centrum Dziedzictwa Szkła

ul. Blich 2,  38-400 Krosno

(na ww stronie wszystkie informacje nt. zwiedzania)

Uwaga! Polecamy dojazd od ul. Legionów. Nie wjeżdżajcie na górę na rynek!

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share