PORADYRóżneRÓŻNOŚCI

PASZPORT DLA DZIECKA NA 5-LAT! TAK! – inicjatywa zmiany przepisów

Wpis opowiada o tym jak walczyliśmy o zmianę bzdurnych przepisów – działo się to w roku 2012!

PASZPORT DLA DZIECKA NA 5-LAT! TAK!

IDEA

Nasza inicjatywa dotyczy zmiany bezsensownych przepisów utrudniających życie podróżujących rodziców z dziećmi poniżej piątego roku życia. Urzędnicy ustalając ważność paszportów dzieci na jeden rok zmuszają rodziców do nawet dwukrotnego (!) w ciągu roku zmieniania paszportów dzieci!

OPIS

Nasz synek Michaś urodzony w 2005 roku mógł mieć paszport 10-letni. Staś urodzony w 2006 roku dostał paszport już tylko na 5 lat. Obecnie dzieciom do lat pięciu można wyrobić jedynie paszport o ważności 12 miesięcy. Prowadzi to do znacznego utrudnienia i ograniczenia prawa do swobodnego opuszczania terytorium RP przewidzianego w art. 52 ust. 2 Konstytucji. Za wprowadzeniem dłuższych paszportów dla dzieci przemawiają też względy ekonomiczne:

• paszport 5-letni dla dzieci powyżej piątego roku życia kosztuje 60 zł.
• paszport roczny kosztuje 30 zł

Wyrabiając co roku paszport dla dziecka przez 5 lat zapłacimy 150 zł, lecz kwota ta jest niczym wobec logistycznych utrudnień, gdyż trzeba do tego dodać nieustającą kontrolę terminu ważności paszportu, wyrobienie kolejnych zdjęć, dojazdy i zwolnienia z pracy, aby stawić się w urzędzie etc. Każdorazowe wyrobienie paszportu oznacza też znaczący dodatkowy koszt pracy administracji, robiącej 5 (lub więcej!) razy to, co mogłaby zrobić 1 raz. Ponieważ od 2004 roku w RP można dla dziecka poniżej 13 lat wyrobić dowód osobisty ważny na 5 lat falsyfikuje to ewentualną tezę, że krótki czas ważności paszportów wynika z wymogów bezpieczeństwa czy konieczności zapewnienia możliwości identyfikacji.

Jak sytuacja paszportowa wygląda w innych krajach? Niemcy – ważność 6 lat Francja – ważność 5 lat Czechy – ważność 5 lat Wielka Brytania – ważność 5 lat… itd…

DZIAŁANIA

W zaistniałej sytuacji trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce, znaleźć życzliwie nastawionych posłów i… zmienić przepisy paszportowe. Udało się? TAK! W siedem miesięcy!

KALENDARIUM

styczeń 2012
Inicjatywa zawiązuje się na Travelbicie (travelbit.pl)

styczeń 2012
Powstaje strona o naszym projekcie na Małym Podróżniku

20 stycznia 2012
Powstaje grupa na Facebooku.

styczeń/luty 2012
Wysyłane są pisma do MSW

2 luty 2012
Wysyłamy pismo do MSW (przeczytaj (PDF))

12 luty 2012
Robert Turlej (radny z Elbląga) opisuje cała sprawę na swoim blogu
i próbuje zainteresować posłów ze swojego okręgu (przeczytaj (PDF))

16 luty 2012
Poseł Agnieszka Pomaska oraz grupa posłów składa interpelację (nr 2220)
do Ministra Spraw Wewnętrznych (przeczytaj (PDF))

20 luty 2012
Dostajemy odpowiedź z MSW, że myślą… (przeczytaj (PDF))
Oznacza to… przeczekamy Was!

19 luty 2012
Ania opowiada o całej sytuacji w Polsat News

24 luty 2012
Audycja w Polskim Radio PR1 (”Cztery Pory Roku”)

luty 2012
Docieranie do mediów, posłów z prośbą o poparcie inicjatywy

21 luty 2012
Paweł Zięba dostaje odpowiedź z MSW, że myślą… (przeczytaj (JPG))

24 luty 2012
Ania wspomina o sytuacji w Polskim Radio PR4

2 marca 2012
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak kieruje pismo do
Ministra Spraw Wewnętrznych aby rozważył zmiany
w obowiązujących przepisach. (przeczytaj (PDF))

2 kwietnia 2012
Odpowiedź na interpelację poselską z MSW (przeczytaj (PDF))
zmusza mnie do analizy stanu umysłu ludzi z MSW – K.Kobus

Pismo jakie na interpelację poselską wystosowało MSW jest delikatnie rzecz ujmując obraźliwe dla myślących zdroworozsądkowo.
W domyśle mamy się wszyscy odczepić i dać urzędnikom święty spokój. Chciałbym jednak im zasugerować, że na to nie mają co liczyć.
Przeanalizujmy urzędniczy język przekładając go na ludzki i dodając komentarz (cytaty pochodzą z pisma MSW):

<cytat>
…wynikająca z przepisów unijnych konieczność umieszczania w paszportach cechy biometrycznej w postaci odcisków palców, z drugiej zaś – trudności w pobieraniu odcisków palców od osób małoletnich….
</cytat>
Komentarz:
Gdzie w przepisie Unii jest zapis o roku ważności paszportu z racji odcisków? Dlaczego urzędnik MSW siedzący pod Godłem RP twierdzi,
że polskie dzieci są gorsze, głupsze i ich rodzice oraz głupsi są też nasi urzędnicy przygotowujący paszporty skoro urzędnicy
Niemiec, Francji, Czech,… (itd) wierzą, że jednak można rozwiązać problem.
Kto chce bez wizy z dzieckiem pojechać na wycieczkę do Kanady niech ma paszport biometryczny roczny, ale dlaczego nie dano możliwości
wyrobienia zwykłego paszportu? – sama Unia też poszła po rozum do głowy – patrz dalej

<cytat>
…wygląd dzieci do 5 roku życia zmienia się dynamicznie, co przy wydłużeniu okresu ważności dokumentów paszportowych

może powodować problemy z weryfikacją tożsamości podczas przekraczania granicy.
</cytat>

Komentarz:
Rozumiemy, że urzędnicy MSW zadbali o nas na podstawie masowo zawracanych na granicach rodzin z Niemiec, Anglii, Francji,…
Wg. urzędników nasze dzieci to jak bohater filmu “Maska”, zmieniają się nie do poznania. Jakoś nikt nie miał wątpliwości
czy wypuścić nas za granicę kiedy prawie pięcioletni Staś miał zdjęcie paszportowe zrobione w wieku trzech miesięcy.

<cytat>
Przyjęcie zasady, zgodnie z którą paszport tymczasowy […] stworzyło możliwość odstąpienia od obowiązku obecności

osób małoletnich do 5 roku życia w organie paszportowym przy […] szczególnie postulowane przez obywateli polskich zamieszkałych zagranicą.
</cytat>

Komentarz:
Delikatnie rzecz ujmując te “ułatwienia” w piśmie podchodzą pod kategorię urzędniczej bezczelności. Proszę przeczytać jak to wygląda w praktyce:

wyrabianie_paszportu_dziecku_list_z_zagranicy

<cytat>
Z uwagi na fakt, iż w 2009 roku roku nastąpiła zmiana przepisów wspomnianego rozporządzenia Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 roku,

w zakresie zwolnienia dzieci poniżej 12 roku życia z obowiązku pobierania od nich odcisków palców,…
</cytat>

Komentarz:
Co od 2009 roku polski urzędnik zrobił aby naprawić bzdurne przepisy, w których nie widać żadnej dbałości o dobro i wygodę Polaków podróżujących z dziećmi? 
Tak częste zasłanianie się prawem Unijnym przez naszych urzędników jest mydleniem oczu opinii publicznej i zwalnianiem siebie z myślenia.
A skandaliczne “wychodzenie przed szereg” i zaostrzanie przepisów w sposób zupełnie nieuzasadniony najłagodniej można określić jako całkowity brak kompetencji.
Komentarz do całości:
Dobrze, że to pismo wyszło od MSW bo jest wspaniałym przykładem jak urząd tłumacząc się ze złego prawa obnaża brak kompetencji

swoich pracowników. Jest ponadto jeden problem – w piśmie tym nie widzę odpowiedzi na interpelację:

– CO JUŻ ZROBIONO W MSW ABY ZŁE PRAWO PASZPORTOWE DLA MAŁOLETNICH ZMIENIĆ

– KIEDY ZMIANY ZOSTANĄ SKIEROWANE DO SEJMU I CZY JEST TO KONIECZNIE POTRZEBNE
(może wystarczy rozporządzenie)

Krzysztof Kobus – Portal Małego Podróżnika

24 maj 2012
Dużo się działo w maju, przede wszystkim projekt poselski trafił 23 V pod obrady Sejmu i stał się cud… Nikt nie miał nic przeciwko. Można zacytować słowa Posłanki Krystyny Łybackiej:

Otóż bardzo często mówi się o nas, o parlamentarzystach, a szczególnie o posłach, że jesteśmy grupą skonfliktowaną, politycznie spolaryzowaną, która tak naprawdę demonstruje tylko interesy swoich partii, a nie potrafi niczego zrobić dla ludzi. Otóż okazuje się, że możemy. Myślę, pani marszałek, że nasza debata nad tą nowelą powinna stanowić przykład i być wielokrotnie pokazywana każdemu dziennikarzowi, który chwyci za pióro po to, żeby napisać, że my nigdy nie robimy niczego dla ludzi. Bardzo dziękuję wszystkim paniom i panom posłom za to, że potrafimy nie pytać, kto to mówi, tylko słuchać, co mówi. Razem możemy ułatwić życie Polakom. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

Niestety prawdopodobnie MSW wymogło na posłance Annie Nemś by zgłosiła poprawkę o przedłużeniu wprowadzenia zmian na 30 dni co skutkuje powrotem projektu do Komisji i praktycznie straceniem tych wakacji czyli wydawanie paszportów będzie po staremu. Niejako przy okazji dowiadujemy się jak fatalnie wygląda wprowadzanie wszelkich zmian w takim MSW. Rozumiem, że te 30 dni to jest po toby zmienić kilka linijek kodu na serwerze lub wpisać ważność paszportu jeżeli ktoś przewidział to kiedyś…. dramat i to za nasze pieniądze! Dziękujemy Posłom, którzy podjęli temat i wyszli z inicjatywą oraz tym, którzy nie przeszkadzali. Stenogram z posiedzenia sejmu jest tutaj (plik PDF) od str 20 do 27.

14 czerwca 2012
Senat jednogłośnie przyjmuje zmiany w ustawie. Pozostaje czekać na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Szczegóły głosowania są tutaj.

3 lipca 2012
Prezydent ogląda mecze więc czekamy na podpis 2,5 tygodnia, a wakacje się zaczynają i trudno liczyć by zmiany w ustawie pomogły osobom wyrabiającym dzieciom paszporty na te wakacje. Teraz jeszcze publikacja w Dzienniku Ustaw i 30 dni vacatio legis, czyli nowe przepisy wejdą w życie dopiero w pierwszej połowie sierpnia.

11 lipca 2012
Została ogłoszona w Dz. U. nowelizacja ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, przepisy wchodzą w życie z dniem 11.08.2012r. (Dz.U.2012, poz. 798)

11 sierpnia 2012
NOWE PRZEPISY WCHODZĄ W ŻYCIE!!!

UWAGA!
W dniu 11 sierpnia 2012 roku wchodzą zmiany w ustawie o dokumentach paszportowych! Dzieci do piątego roku życia będą mogły mieć paszporty ważne na PIĘĆ LAT, a nie na 12 miesięcy jak to było dotychczas! Łatwiej będzie zaplanować podróż, kupić bilety lotnicze, załatwić wizy oraz oszczędzić wiele, wiele czasu!

NA KONIEC…

Borykając się codziennie z urzędniczym koszmarem można byłoby stwierdzić,że szkoda czasu i nerwów. I tak nic z tego nie będzie… Ale jednak się udało!

Może warto (przynajmniej czasami) wierzyć, że można w Polsce coś zmienić na lepsze i pokonać urzędniczy beton. Chcielibyśmy od siebie podziękować wszystkim za poparcie i poświęcenie własnego czasu tej sprawie Markowi Porzyckiemu, Robertowi Turlejowi, Pawłowi Ziębie, a także posłom, którzy zareagowali bardzo szybko dzięki czemu poprawka ustawy przeszła przez komisję i Sejm szybko bez dostania odleżyn.

Szczególnie podziękować należy posłankom Agnieszce Pomasce i Krystynie Łybackiej. Rzecznikowi Praw Dziecka Markowi Michalakowi za poparcie pismem do MSWiA. Dziękujemy również mediom za życzliwe zainteresowanie oraz wszystkim którzy cokolwiek zrobili by zaakcentować swoje poparcie dla inicjatywy. Uczestnikom grupy i wydarzenia na Facebooku. Wypada również podziękować tym, którzy mogli przeszkadzać, a tego nie zrobili.

Anna i Krzysztof Kobusowie – Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.pl


(c) Portal Małego Podróżnika

 

Share