Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Strachów Polnych – Sołonka

I tylko starachów, strachów mi żal…

Sołonka znajduje się w zachodniej części Pogórza Dynowskiego ok. 20 km od Rzeszowa w przepięknie ukształtowanym pagórkowatym terenie. Osada pod nazwą Sołonka po raz pierwszy została wymieniona w w 1589 roku.


Muzeum powstało w 1985 roku z inicjatywy Aleksandra Bielendy, który do dziś jest opiekunem i przewodnikiem po nim. Najpierw było w Lubenii, a od 2008 roku zostało przeniesione do budynku szkoły podstawowej w Sołonce.

Ekspozycje muzealne składają się z czterech części: Muzeum Historycznego, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Strachów Polnych oraz Muzeum Fotografii Chłopskiej Bolesława Wróbla.

Nas do Sołonki sprowadziła przede wszystkim ekspozycja Strachów Polnych! Ten nietrwały element wiejskiego krajobrazu, często palony zimą, którym nikt nie zawracał sobie głowy naraz począł niknąć z pól. Strachy najczęściej samotne, pogardzane tu znalazły swój nowy dom. Muzeum to również potężny zbiór regionaliów. Wszystko co dotyczy terenu gminy jest tu skrzętnie zbierane i dokumentowane. A że tereny bogate są w różne historie to nic dziwnego, że i eksponaty już się prawie nie mieszczą.

Dlaczego zbierać i opisywać strachy? Ponieważ nikt tego nie robił…. Ponieważ niektóre strachy miały nie tylko użytkowy walor odstraszania ptaków ale również ciekawą wartość artystyczną. Zresztą potoczne nazywanie ich „strach na wróble” jest o tyle błędne, iż są w muzeum strachy m.in. na dziki, które działają jak wietrzne organy. Są również strachy na krety, w których hałas metalowego wiatraka przenoszony jest przez metalową żerdź wbitą w ziemię!

Po zwiedzaniu muzeum pojedźcie 2 km dalej do źródeł solankowych. Gmina urządziła tam mini tężnię. Teren jest fantastycznie zagospodarowany. Dużo miejsca do zabaw dla dzieci, barek. Źródło solankowe otoczone jest lasem w pagórkowatym terenie znakomitym na spacery – wytyczono tu m.in. 4km szlak solankowy. Tutejsze solanki były znane już w XVI wieku kiedy to działała tu warzelnia. Otwarcie zdroju w dzisiejszym kształcie nastąpiło w roku 2010. Teren jest oświetlony do godziny 22.00 i monitorowany.


Tężnia solankowa


Na solankowym szlaku

Zobacz film z Muzeum!

 

 

Muzeum Strachów Polnych

Sołonka gmina Lubenia

Szkoła Podstawowa

tel. 782-442-888

 Zobacz na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share