POLSKAWędrówki po PL

Poznań i okolice, wybrane atrakcje cz.1

Poznań i okolice, wybrane atrakcje – Tour Salon, Meteoryty Morasko
część 1

 

WSTĘP
Do Wielkopolski przyciągnęły nas Targi Turystyczne TOUR SALON. Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie odwiedzili kilku miejsc, których jeszcze nie widzieliśmy. A miejsc takich godnych najwyższej uwagi powstało tu ostatnio całkiem sporo. Inne zmieniły się nie do poznania zyskując oprawę na miarę XXI wieku.
 Tour Salon 2015
Na Tour Salon 2015 jechaliśmy z trzech powodów.

  • Po pierwsze – z ramienia National Geographic Polska z pokazami. Mieliśmy godzinę i dwa pokazy po 20 minut: Kuba i Turcja. Ponieważ wszystko szło sprawnie i szybko i bez żadnych problemów technicznych to dodatkowo był czas na fotokast „Twarze Algierii”.
  • Po drugie – na galę z okazji ogłoszenia 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI wybranych w głosowaniu organizowanym przez National Geographic TRAVELER oraz nadania nowych CERTYFIKATÓW Polskiej Organizacji Turystycznej.
  • Po trzecie – ponieważ to dobrze zorganizowane targi turystyczne i są okazją do wielu miłych spotkań!

Targi i gala NG i POT były znakomite. Dla nas ważne były wyniki ogłoszone na gali ponieważ laureatami zostały miejsca, które lubimy od lat ale i miejsca powstałe w 2015 roku, a już warte nagradzania i polecania.


Ekipa MP z Rafałem Szmytke – Prezezem Polskiej Organizacji Turystycznej…


…i Martyną Wojciechowską – Naczelną National Geographic Polska

Pełną relację z gali znajdziecie na naszym blogu z listami wyróżnionych w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski wg. czytelników NG Traveler oraz tymi, którzy dostali Certyfikaty POT 2015 oraz poznacie laureata Złotego Certyfikatu POT! Zapraszamy!

 Meteoryt Morasko i jak Staś zostaje Meteorite Man
Meteoryty to nie UFO, ale to przybysze z innych gwiazd. Rozpalają wyobraźnię. Kiedy stało się głośno o Morasko zawsze chciałem tam trafić ale jak to bywa trochę to wszystko było pod górę i dopiero przyjazd do Poznania zaowocował decyzją o wpisaniu tego miejsca do naszego programu.

Ale… ale… są kratery w lesie lecz gdzie jest nasz główny bohater – meteoryt? Jest! Od niedawna bo akurat mija 3 lata od znalezienia największego fragmentu o wadze ponad 260 kg! I co ważniejsze ten meteoryt można zobaczyć! Jest pokazywany w Muzeum Ziemi UAM, które zostało utworzone przy Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Raptem 7 km samochodem od miejsca upadku!

Na terenie rezerwatu Morasko są dolinki powstałe po upadku poszczególnych fragmentów meteorytu. Największych jest 5, niektóre wypełnione wodą. Gdyby poskładać razem wszystkie fragmenty znalezione na tym terenie to zebrało by się tego ok. 1.5 tony. W Muzeum Ziemi UAM jest gablota poświęcona meteorytowi Morasko, a największy fragment ma swój własny wózek do przewożenia.

W momencie wizyty w Muzeum Ziemi Staś został jednym z bardzo niewielu Polaków, którzy mają udokumentowane dwa fakty: zobaczenie, a nawet spacer po największym meteorycie świata w Hoba (Namibia) i zobaczenie największego meteorytu jaki znaleziono w Polsce. Mamy naszego kochanego Meteorite Man’a!

Więcej o Muzeum Ziemi UAM i meteorycie poczytajcie w specjalnie przygotowanym opisie w Miejscach Ciekawych i Niezwykłych! Muzeum jest niezwykle ciekawe. Dla każdego miłośnika minerałów ale i po prostu miłośnika pięknych tworów przyrody to wizyta obowiązkowa!

 
Rezerwat Morasko – jeden z kraterów.
Rezerwat Morasko – wykop po wydobyciu meteorytu.


Muzeum Ziemi UAM – chłopcy magnesami badają
fragment meteorytu Morasko nazwany RUDY.


Muzeum Ziemi UAM – niewielkie ale pełne niezwykłych okazów!


Staś „Meteorite Man” Kobus – w tej chwili jeden z niewielu Polaków,
którzy byli przy (na) największym na świecie meorycie Hoba (Namibia)
oraz największym meteorycie znalezionym w Polsce!

 

Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji z gali na Tour Salon 2015
oraz do Miejsc Ciekawych i Niezwykłych by poznać historię
meteorytu Morasko oraz poznać Muzeum Ziemi UAM!

…::.  NASTĘPNA STRONA (Brama Poznania i Ostrów Tumski) .::…

Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share