Wędrówki po PL

Poznań i okolice, wybrane atrakcje cz.2

Poznań i okolice, wybrane atrakcje – Tour Salon, Meteoryty Morasko
część 2

 
BRAMA POZNANIA – brama do poznania przeszłości
W sumie to brama w XXII wiek i to określenie nie na wyrost! Jesteśmy w XXI, sięgamy w przeszłość do wieku X i wcześniej ale budynek oraz zastosowane technologie obronią się i w XXII! Brama Poznania to brama do miasta Poznań, ale również to brama do poznania tego miasta i jego historii. Właściwie jeżeli sięgniemy już do tej historii to nie jest to tylko historia samego miasta ale również kolebki Państwa Polskiego!

Brama Poznania to projekt niezwykły. Ma pokazać historię i na koniec zachęcić do jej samodzielnego poznawania. Kiedy zwiedzamy poszczególne ekspozycje co pewien czas musimy przechodzić z jednej połówki budynku do drugiej szklanymi łącznikami. Wszystko to dzieje się po to by zawsze nasz wzrok kierował się na bryłę katedry poznańskiej na Ostrowie Tumskim.


Wejście do Bramy Poznania.
Witraże.
Złota Kaplica.
Prawie wszystkiego można dotykać.


Budynek dawnej Śluzy Katedralnej – stąd zaczniemy zwiedzać Ostrów.

Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji w Miejscach Ciekawych i Niezwykłych
z naszego zwiedzania BRAMY POZNANIA!

OSTRÓW TUMSKI – pieszo, ale multimedialnie
Jeden bilet i trzy obiekty. Kiedy zwiedzicie Bramę Poznania skierujecie się na Ostrów Tumski. Przeszklona kładka łączy Bramę Poznania z odrestaurowaną Śluzą Katedralną. Tam pobierzecie rodzinny zastaw podróżnika czyli torbę, lornetkę, kompas, kredki, ołówek, przewodnik z zadaniami i coś jak smartfon ze słuchawkami czyli elektroniczny przewodnik dzięki któremu będziemy wędrować po Ostrowie Tumskim jednocześnie słuchając co w danym miejscu jest do zrobienia.

Ruszamy! Głos w słuchawkach opowiada o poszczególnych miejscach i nami kieruje. Dla ułatwienia jest plan Ostrowa Tumskiego z zaznaczonymi punktami trasy gdyby słowne instrukcje sprawiały komuś problem. Chłopcy doskonale się odnaleźli i już po chwili sprawnie wędrowaliśmy od punktu do punktu poznając najważniejsze miejsca Ostrowa ale jednocześnie wykonując konkretne zadania do których m.in. były potrzebne zarówno lornetka jak i kompas. Oczywiście nie napiszemy Wam jakie to zadania były by nie psuć zabawy.

Takie zwiedzanie Ostrowa naprawdę zachwyciło chłopców i nawet chwili się nie nudzili i nie marudzili pomimo zapadającego już zmierzchu i październikowego chłodu. Po zrobieniu pętli wróciliśmy do budynku Śluzy Katedralnej by uzupełnić notatki i zostawić kartkę z danymi adresowymi z ich przewodników – jak będą mieli szczęście w losowaniu to może wygrają jeszcze fajne nagrody!

Teraz czas na nagrodę i to słodką. Vis-a-vis budynku śluzy jest kawiarnia z domowymi ciastami, kawą herbatą, lodami,… W stylowym wnętrzu doczekaliśmy się momentu włączenia oświetlenia nocnego. Teraz czas na wrócenie na plac za katedrą i spacer przez Most Jordana. Widok wspaniale oświetlonej katedry i równie ciekawie oświetlonego mostu na długo pozostaje w pamięci! Most ten zresztą od niedawna ma też nazwę Mostu Zakochanych (lub Miłości) – setki kłódek wpiętych w balustradę mają imiona zakochanych i datę. Wiele z tych kłódek było wcześniej u grawera! Kluczyki? Na dnie rzeki Cybiny!


Pierwsze zadanie.
Doszliśmy do miejsca gdzie mieszkał Mieszko I.
Przed Muzeum Archeologicznym.
Na moście Jordana wieczorem.

Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji w Miejscach Ciekawych i Niezwykłych
z naszego zwiedzania pieszo i multimedialnie Ostrowa Tumskiego!


.::. DALEJ (Owińska i edukacja przyrodnicza w Łysym Młynie) .::.
.::. WSTECZ (Tour Salon, Rez. Morasko, Muzeum Ziemi UAM) .::.

Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share