Miejsca PLPOLSKA

SWOŁOWO (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

SWOŁOWO – stolica Krainy w Kratę

Szachulec…

W wieku XVIII i XIX całe Pomorze to była Kraina w Kratę. Domy budowano jako konstrukcje szkieletowe. Szkielet budowli z grubych belek zaprawianych dziegciem (stąd prawie czarna barwa drewna) wypełniano gliną zmieszaną z sieczką lub trocinami. Aby wypełnienie się lepiej trzymało dawano do wnętrza patyki, plecionki wiklinowe itp… Niekiedy wstawiano kołki owinięte słomą i dopiero pokrywano gliną. Wszystko po to aby materiał budowlany był jak najtańszy i łatwy do zdobycia ale również by dom był z natury ciepły. Te wypełnione przestrzenie między belkami pobielano i stąd wioski wyglądały jakby malowane w czarno-białą kratę.

SWOŁOWO – stolica Krainy w Kratę jest miejscem wyróżnionym w  konkursie  EDEN (najlepsze destynacje turystyczne Europy)
EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Do bieli i czerni dodajmy zieleń krzewów oraz kolory kwiatów rosnących w przydomowych ogródkach to mamy jeden z najbardziej malowniczych wiejskich pejzaży w Polsce. Taki widok zachował się w Swołowie, wsi na planie owalnicy najlepiej zachowanej po dziś dzień, stale upiększanej i zagospodarowywanej. Staw, alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, gotycki kościółek i domy, a raczej kompleksy zabudowań w ww kratę. Mamy tu niezwykle ciekawe dwa obiekty muzealne.

Starszy i wielu dobrze znany to Zagroda Albrechta pod nr 8 – bogatego rolnika. Powstała w pierwszej połowie XIX wieku. W dawnych budynkach gospodarczych mamy znakomitą ekspozycję od maszyn gospodarskich z jednej strony po typowe obiekty etnograficzne z drugiej. W dawnym domu pokazano jak tacy rolnicy dawniej żyli. Są też w stajni i oborze żywe zwierzęta, jest też karczma gdzie można zjeść. Tu prowadzone są też warsztaty nie tylko dla dzieci. Można poznać bardzo wiele aspektów życia pomorskiej wsi. Od zajęć gospodarskich po domowy wypiek chleba ale i… warzenie piwa. Warto oderwać się od pobliskich plaż i przyjechać na takie rodzinne warsztaty.

Drugim obiektem muzealnym jest cały zespół zabudowań na połączonych działkach. Mamy tu budynek gospodarczy z piecem chlebowym, wielką stodołę bogatego pomorskiego chłopa, chałupę zagrodnika, dom chlebowy, kuźnię i kilka innych. Jeżeli nie zachwycają was tradycyjne ekspozycje etnograficzne to zacznijcie zwiedzanie Swołowa właśnie tutaj. Multimedialna ekspozycja jest na bardzo dobrym europejskim poziomie! Będziecie zaskoczeni. Komunikat dla tych którzy byli w Swołowie, ale nie widzieli tego: WRACAJCIE!

Te niezwykłe ekspozycje to najnowocześniejsza ekspozycja skansenowa w Polsce. Tu m.in. możecie poznać tajniki architektury szkieletowej. Jest ściana na różnych etapach wypełniania przestrzeni między belkami. Wieli dział poświęcony jest tkactwu pomorskiemu ale mamy również sale tradycji, zwyczajów dożynkowych, podań i baśni. Multimedia uatrakcyjniają statyczne ekspozycje, a sale wystaw czasowych z reguły gromadzą bardzo ciekawe eksponaty. My trafiliśmy akurat na wystawę zabytkowych rowerów.

Gwarantujemy wam, że będziecie zadziwieni niezwykle wysokim poziomem ekspozycji. Najważniejsze jest to, że to wszystko dzieje się w obiektach i miejscu gdzie pokazywana historia się działa. Zachowało się sporo zdjęć archiwalnych Swołowa, które teraz stanowią genialne tło dla wielu ekspozycji. W salach muzealnych nie poruszamy się w jakiejś abstrakcji ale jest to ciąg dalszy widoków tej pięknej wsi. Ekspozycje muzealne w Swołowie (również skansen w Klukach) to oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Oczywiście pamiętajcie też o spacerze wokół wsi – ma ona tytuł „Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego”! Zabytkowe obiekty są opisane na licznych tablicach.


Kraina w Kratę
W centrum wsi gotycki kościółek.
Staw wokół którego teren rekreacyjny z placem zabaw.
Zagroda Albrechta – nr 8.


W tle budynek mieszkalny.


Wnętrze domu bogatego gospodarza – zaraz obiad.W Swołowie warzono kiedyś pyszne piwo…


…i jest szansa, że tradycja ta powróci.


Wystawy w Zagrodzie Albrechta.


Czyżby efekt warsztatów…


Dawne maszyny i sianko gdzie też są robione zajęcia dla dzieci.


Przenosimy się pod nr 14a i 15.


Dom zagrodnika.Tajemnice kraciastej architektury. Mur pruski to wypełnienie cegłą, szachulec cała reszta…


Co za ciesiołka!


Wystawa czasowa – zabytkowe rowery.


Wystawa poświęcona…


…tkactwu pomorskiemu.


Zwracają uwagę zdjęcia archiwalne ze Swołowa…


…stanowiące tło dla pięknie zaaranżowanych wystaw.


Dzieci rysują swoje wizje Swołowa.


Swołowo z lotu ptaka.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
w Swołowie – nr 8 (Zagroda Albrechta) – nr 14a i 15 (nowa ekspozycja) www.muzeum.swolowo.pl
Na  stronie wszystkie informacje dla zwiedzających.
I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!

Zobacz inne obiekty wyróżnione w konkursie EDEN


(c) Portal Małego Podróżnika

Share