Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Łączyć pokolenia!!!

To chyba najlepsze hasło dla Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wielu rodziców wzruszy się widząc swoich bohaterów z dzieciństwa. Tych, którzy swoją popularność zachowali jak i tych, których najmłodsze pokolenie zupełnie nie zna. Bolek i Lolek, Żwirek i Muchomorek, Rumcajs czy Reksio to jedni z bohaterów bogatych zbiorów Muzeum.

Rodzice nucą sobie piosenkę Colargola ukradkiem sprawdzjąc dlaczego tak im oczy zwilgotniały, a najmłodsi poznają nowych/starych bohaterów. Co ciekawe te w oceniane w kontekście dzisiejszych czasów jako prymitywne kreskówki, nadal cieszą się dużym powodzeniem u dzieci. Postacie rysowane prostą, ale wysmakowaną kreską i animowane całkowicie bez użycia komputerów szybciej zdobywają uznanie i zainteresowanie dzieci niż superrealistyczne współczesne animacje. Ktoś się kiedyś zastanowił i powiedział, że taki Shrek jest naprawdę bardziej dla dorosłych niż dla dzieci lub może dla udowodnienia ile może farma serwerów w zaawansowanej animacji…

Muzeum Dobranocek to takie muzeum gdzie bohaterowie dzieci sprzed lat nie są skazani na wegetację w gablotach. W każdej chwili mogą znowu odnieść sukces jak tylko któraś z TV je wznowi. Zresztą po co telewizja… Wystarczy popatrzeć na YouTube’a ile ma odtworzeń każdy z odcinków Żwirka i Muchomorka… Przecież to bajka poza komputerem nieznana dla kilkuletnich dzieci.

Oprócz postaci z Dobranocek możemy zobaczyć jak powstawały te baje. Są oryginalne postacie z klatek animacji i rozrysowane scenariusze z listami dialogowymi. Są również „plany filmowe” z bajek takich jak Miś Uszatek. Warto zwrócić uwagę na początki przemysłu opierającego się na wizerunku dziecięcego idola. Mi się strasznie podobał pistolet Rumcajsa… 😉

Muzeum wypada życzyć tylko więcej miejsca z salką kinową i salą gdzie będzie można się swobodnie bawić wraz z nowymi/starymi bohaterami dzieciej wyobraźni (chociaż wykreowanymi przez dorosłych)…

Jedźcie, zwiedzajcie i dowiedźcie się jakie warzywo na dobranoc je Miś Uszatek… 😉

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

O! To chyba tu!


Chłopcy onieśmieleni.


Niby wszystko OK! Ale co to za postacie?!


Łał! Mamo! Tato! Czy to są…


… bohaterowie waszych dobranocek?!W gablotach znajduję postacie, które i dla mnie
są tak ezotyczne i nieznane jak dla Stasia i Michałka.


Ale oczywiście Colargol to stary kumpel.


Miś Uszatek w swoim domku.


Rysunki Bolka i Lolka prosto z planu filmowego.


A tu kolorowy…


Rumcajs ze swoim świetnym pistoletem.


Nie wszystko mamy w gablotach są też chwile na zabawę.


Krecik z gramofonu Bambino – tylko tutaj.


Tylko w dawnym ZSRR zajc mógł wilka
samochodem z wyrzutnią rakiet gonić.


O takich w TV mówią, że mają parcie na szkło…


Nie taki wilk straszny…


Scenariusz Bolka i Lolka.


Jest co oglądać.


Poproszę o zdjęcie z nowym przyjacielem.


I jeszcze pieczątki muzealne na zabawnych pocztówkach.


Na okładce książki możecie przeczytać rozwiązanie zagadki
jakie warzywo jest zjadane na dobranoc… 😉
Lub inaczej jakie warzywo powinniście dawać dzieciom na dobranoc… 😉

O Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jego twórca

Na kolekcję Muzeum składa się zbiór przedmiotów związanych tematycznie z popularnymi, „dobranockowymi” filmami dla dzieci. Kolekcja powstawała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a początek jej dały moje osobiste (Wojciecha Jamy – przyp red.) pamiątki z dzieciństwa. W kolejnych latach zbiory systematycznie się powiększały, cotygodniowe wizyty na giełdzie staroci przy ulicy Grzegórzeckiej w Krakowie przynosiły nowe nabytki, bardzo ważnym źródłem pozyskiwania eksponatów stały się internetowe domy aukcyjne, które pojawiały się także w Polsce.

W 2004 roku postanowiłem zaprezentować zbiory na stałej wystawie w sieci. Włączył się w tą pracę mój syn, który zbudował stronę internetową – pierwsze wirtualne Muzeum Dobranocek PRLu.

W styczniu 2006 roku, niedługo po przeprowadzce do Rzeszowa, zwróciłem się do Prezydenta miasta z propozycją podarowania zbiorów miastu i utworzenia muzeum samorządowego – Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Nie spodziewałem się, że propozycja ta spotka się z dużym zainteresowaniem władz miasta.

24 stycznia 2008 roku w Ratuszu miejskim miało miejsce podpisanie aktu notarialnego, przekazującego prawa do kolekcji, a kilka dni później, w dniu 29 stycznia Rada Miasta jednogłośnie powołała do życia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W dniu 22 marca 2009 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum. Tak w wielkim skrócie wyglądała droga jaką przeszliśmy od prywatnej kolekcji do pierwszego w Polsce, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Sposób w jaki zwiedzający ekspozycję reagują na to, co można zobaczyć w gablotach, pokazuje wyraźnie jaką „magię” mają w sobie zgromadzone tutaj przedmioty, jak ogromną zdolność budzenia pozytywnych emocji, wspomnień oraz wywoływania uśmiechu.

Wojciech Jama

Muzeum Dobranocek
w Rzeszowie
I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share