Wędrówki po PL

Wielkanoc w Zagrodzie Kuwasy (Podlasie) cz.2

Wielkanoc nad Biebrzą – warsztaty pisankarskie

Dziś w  Zagrodzie Kuwasy będą warsztaty pisankarskie! Poprowadzi je prawdziwa Mistrzyni, jedna z najbardziej znanych w regionie autorek tradycyjnych pisanek Pani Genowefa Sztukowska – Skardzińska z Lipska nad Biebrzą.

Pisanki Pani Genowefy!
Pisanki Pani Genowefy!

Prawdziwe pisanki ręcznie malowane kiedyś zaczęły być wypierane przez różne potworki, które do dziś straszą w supermarketach no i ta łatka cepeliady… Bardziej były doceniane za granicą niż u nas. Ale historia się odwróciła. To dziś właśnie rękodzieło i to jeszcze w takim fantastycznym wykonaniu budzi zainteresowanie i podziw. Nic dziwnego, że warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie bo kupić cacuszka w wykonaniu Pani Genowefy to oczywiście jak najbardziej tak, ale kiedy obok będzie pisanka w naszym wykonaniu to już mamy naprawdę pełnię szczęścia.

Pisanki Pani Genowefy.
Pisanki Pani Genowefy.

Pani Genowefa reprezentuje lokalną, lipską szkołę pisankarstwa. Są to lokalne (urzędowo potwierdzone) wzory. Widząc gotowe pisanki Pani Genowefy wiemy do czego mamy dążyć… może już za 4 lata… jak będziemy mieć talent. No ale na poważnie – pisanki uczestników warsztatów były i podobne i jednocześnie zupełnie inne, a niektóre zaskakiwały jakością wykonania.

Po godzinie warsztatów kolejna zmiana - wreszcie mogę zrobić zdjęcia
Po godzinie warsztatów kolejna zmiana – wreszcie mogę zrobić zdjęcia

Maszynka do podgrzewania wosku, odpowiednie rysiki, na koniec barwniki i oczywiście tajemnica mieszania kolorów.  Pani Genowefa ma nie tylko talent do pisanek, ale jest dobrym nauczycielem. Nagle okazuje się, że można samemu zrobić ciekawą pisankę i to trudną techniką. Może to nie są jak wspomniałem dokładnie lipskie motywy, ale co komu w duszy gra no ale efekty są spektakularne!

Praca wre!
Praca wre!

Dostaliśmy zadanie odwiezienia Pani Genowefy z Zagrody Kuwasy do Lipska. Bardzo się cieszymy bo dostaliśmy zaproszenie do zobaczenia tego, co Pani Genowefa ma u siebie w domu m.in. pisanki na…. strusich jajach!!! Obowiązkowa sesja foto była!

Pani Genowefa u siebie pokazuje nam m.in. pisanki ze strusich jaj!
Pani Genowefa pokazuje nam m.in. pisanki ze strusich jaj!

Wieczorem jeszcze mieliśmy pokaz  o Magicznej Polsce Wielu Kultur. Można powiedzieć, że warsztaty i pokaz idealnie się zgrały.

Pokaz: Magiczna Polska Wielu Kultur
Pokaz: Magiczna Polska Wielu Kultur

Gdybyście chcieli będąc w okolicy Lipska kupić pisanki Pani Genowefy podajemy kontakt:  ul. Ogrodowa 5, 16 – 315 Lipsk, tel. 87 642 37 97.

I jeszcze FOTOKAST Z WARSZTATÓW!


W następnym odcinku:

Twierdza Osowiec i w poszukiwaniu ptaków

Wielkanoc w Zagrodzie Kuwasy – MENU:

Pierwsza wycieczka rowerowa, spotykamy Adama „Rumcajsa” Raczkowskiego
Warsztaty pisankarskie w Zagrodzie Kuwasy
Śniadanie wielkanocne w Zagrodzie Kuwasy, Twierdza Osowiec i w poszukiwaniu ptaków
Rowerami na Wilczą Górę czyli wracamy na Grzędy
Wilcza edukacja, czyli miejsce gdzie wszystko jest o wilkach

W klawiaturę literki wstukuje: Krzysztof Kobus

Ania poprawia byki, a Michał i Staś nieustająco inspirują…


(c) Portal Małego Podróżnika

 

Share