Miejsca PLPOLSKA

Kompleks Włodarz w Górach Sowich

Podziemia, które stale dostarczają sensacji…

Dojeżdżając do Walimia staje się na skrzyżowaniu. W lewo kusi Kompleks Rzeczka niekiedy zwany Walimskim, w prawo tablice zapraszają do Kompleksu Włodarz. Ponieważ w Rzeczce już kiedyś byliśmy czas na odwiedzenie Włodarza. Kusi nas przede wszystkim możliwość pływania pod ziemią. Chlupot wody zwielokrotniony echem, odblaski od fal na ścianach… magia…

Co to takiego te Kompleksy? Całość kryje się pod kryptonimem Riese czyli Olbrzym i obejmuje szereg podziemnych wyrobisk w Górach Sowich, których przeznaczenia do dziś nikt nie jest pewny. Niekiedy nazywane są podziemnymi fabrykami Hitlera inne dane mówią o przeniesieniu tu kwatery głównej Hitlera oraz dowództw poszczególnych rodzajów wojsk. Pod ziemią miało zamieszkać ponad 20 tysięcy ludzi! Zdumiewa wielkość podziemi (pomimo, że nie osiągnęły planowanej wielkości) oraz to w jak wielkiej tajemnicy powstawały. Do dziś nie odnaleziono dokumentacji technicznej a ci co mogli powiedzieć coś na temat sztolni nie żyją. Mamy więc 9 km podziemnej tajemnicy z tego 3km przypada na Włodarza.

Włodarz jest przyjazny dzieciom. Na zewnątrz mnóstwo sprzętu wojskowego, sklepik z gadżetami i bar z grochówką z kuchni polowej. Plany rozwoju całego zaplecza są duże. Ma to być miejsce przyciągające zwiedzających na dłużej niż tylko czas zwiedzania podziemi. Na trasie turystycznej nie ma trudnych przejść, drabin, pochylni.

Koniecznie należy pamiętać o ciepłym ubraniu i butach (nie sandałki) ze względu na kałuże. Dobrze zabrać dla dziecka latarkę. Własna latarka znacznie poprawia dziecku komfort zwiedzania!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!
Na powierzchni

Czyżby wartownik nas obserwował?
Dojście do podziemi nie nuży chłopców.
Po drodze mają dużo…
…sprzętu wojskowego do podziwiania.
Wreszcie jest! Główne wejście do Włodarza.
Przymierzamy kaski.
Tajemnice podziemi

Otwierają się wrota i wchodzimy do świata podziemi.
Pierwsze metry jeszcze obok mamy…
Ale dalej dajemy sobie radę sami…
…szukamy tego czego inni nie znaleźli.


Dochodzimy do przystani.


Zajmujemy miejsca w łodziach…


…i dalszą część trasy pokonujemy płynąc.


I znowu w sztolniach.


Na rozstaju.

To prawie koniec…

Po zakończeniu zwiedzania warto odwiedzić sklepik z pamiątkami.
Czekając na grochówkę z kuchni polowej
można wczuć się w rolę kanoniera.
Stasio uznał, że dla niego najlepszą pamiątką będą piękne szyszki….
…oraz wspomnienia. O! Tu byłem!
Kompleks Włodarz

 

Był 15 wrzesień 1943 roku. W siedzibie OT (Organizacji Todt) nad jeziorem Moysee w pobliżu Wilczego Szańca koło Kętrzyna- Kwatery Głównej Hitlera spotkali się ówczesny minister uzbrojenia III Rzeszy Albert Speer, szef centrali OT Xawer Dorsch i nadinspektor budowlany Leo Müller. Do spotkania doszło w wyniku, podjętej parę dni wcześniej, decyzji Hitlera o budowie nowej Kwatery Głównej (FHQ) na Dolnym Śląsku. W wyniku ustaleń podjętych 15 września 1943 roku, już 1 listopada 1943 roku na południowy wschód od Bad Charlottenbrunn (Jedlina Zdrój), w Górach Sowich rozpoczęły się prace przy jednym z największych przedsięwzięć budowlano- górniczych II wojny światowej.
Rozpoczęła się budowa o kryptonimie „Riese”, czyli „Olbrzym”…..

więcej na: www.wlodarz.pl

Wszystkie informacje nt. cen, tras zwiedzania i godzin wejść znajdują się na stronie internetowej www.wlodarz.pl!

pobrane (1)

www.wlodarz.pl

Kontakt:

Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”
58-321 Jugowice, ul. Górna 71
tel. 74 845 33 42
tel. rezerwacja dla grup zorganizowanych: 510 144 145
email: cmt@olbrzym.pl

 

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share