Miejsca PLPOLSKA

BUNKIER KONEWKA – (Konewka k.Spały)

Czy był tu „złoty pociąg”?

Do bunkra we wsi Konewka koło Spały pierwszy raz trafiliśmy z aparatami przy okazji prac do jednego z albumów. Był wtedy czas przejściowy czyli bunkier był otwarty bo opuściło go wojsko ale jeszcze nie przejął go nowy właściciel. Aby oświetlić możliwie duży fragment tunelu świeciliśmy… reflektorami samochodu! Od 10 lat bunkier jest trasą turystyczną.

Wracamy tu z chłopcami m.in. na fali poszukiwań Złotego Pociągu. A może stoi w Konewce? No ale dlaczego tu? Powód prosty – bunkier w Konewce to bunkier chroniący… pociągi. 380 metrów długości (!) specjalny kształt powodujący, że nawet ciężkie bomby niewiele by mu zrobiły. Niedaleko jest podobny bunkier ale tam nie ma tego poczucia ogromu bo zbudowano go na łuku torów. Konewka to bunkier prosty więc wrażenie jest niezwykłe.

Trochę historii. Trudno dziś dać wiarę ale te mazowieckie lasy stały się w końcu 1939 roku miejscem powstania ważnego niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost. Obejmował on właściwie wszystko od Spały po linię graniczną z Rosją. Oczywiście z perspektywą przyszłego konfliktu na wschodzie. Dlaczego tu? Prowadziły w pobliże tory więc pociągi sztabowe mogły dojechać, ale tory te jednocześnie były na uboczu, w lesie – tu kiedyś koleją do rezydencji w Spale dojeżdżali carowie. Miejsce więc było idealne i dobrze zamaskowane.

Kompleksy schronów budowali robotnicy włoscy i niemieccy. Trwało to do czerwca 1941 roku i w efekcie powstały dwa schrony odporne na najcięższe bomby lotnicze mające chronić pociągi i dodatkowe obiekty na potrzeby sztabów. Pod koniec wojny kiedy sztaby działały już daleko na zachodzie były tu fabryki, czy raczej manufaktury zbrojeniowe i składy bomb dla pobliskiego lotniska. W styczniu 1945 roku Niemcy uciekają i nie wysadzają schronu mimo jego zaminowania. Po wojnie była tu „Centrala Rybna”, a później namyśliło się wojsko i przejęło schron w Konewce do końca XX wieku. Niestety było trochę czasu gdzie wojsko i Lasy Państwowe nie mogły się dogadać i schrony straciły sporo wyposażenia na rzecz złomiarzy no ale wreszcie od 2005 roku mamy trasę turystyczną.

Gospodarzami są i będą przez kolejne 10 lat Juliusz i Małgorzata Szymańscy – pasjonaci historii militariów i Spały. Przed schronem i w jego wnętrzu jest wystawa militariów. Oczywiście o samych schronach możemy się dowiedzieć wszystkiego co tylko udało się pozyskać w archiwach. Są też wystawy czasowe związane z militariami lub podziemiami. Dodatkowe atrakcje to przejazd wojskowymi motocyklami lub samochodem terenowym zacnej marki UAZ. Naszych chłopców zafascynował telefon polowy taki jak z Czterech Pancernych i Psa – na korbkę…

Schron w okresie zimowym to dom dla nietoperzy. Trasa turystyczna im wcale nie przeszkadza bo kolonia co roku się powiększa, a zimują tu nietoperze 8 gatunków! A jak są nietoperze to znaczy, że w okolicy komara nie uświadczysz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć,
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Wejście do schronu.


Posterunek.


Wystawy.

Chyba doszliśmy do 1/3 schronu.Chłopcy zajęli się eksploracją kanałów technicznych.No i wyszli w innym bunkrze.Polowe telefony – działają!Można zobaczyć jak to się strzelało…


…w przyczepce wojskowego motocykla!

BUNKIER KONEWKA
Konewka k. Spały

BUNKIER KONEWKA (Konewka k.Spały)

www.bunkierkonewka.eu

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share