Miejsca PLPOLSKA

Fort Marian (Malechowo, okol. Darłowa)

Pasja do militariów

Kiedy jedziemy przez Malechowo tego miejsca nie można przegapić! Lufy, maski wojskowych samochodów i hala z ogromnym grafitti mówią jasno – to tu!

To miejsce istnieje dzięki pasji Mariana Laskowskiego. Z jednej strony właściciel firmy Soko zajmującej się sprzedażą profesjonalnych środków higieny, a z drugiej pasjonat i kolekcjoner militariów. Kiedy siedzi w biurze to Dyrektor tylko zamiast marynarki ma koszulkę ARMY i wojskową czapkę. Musi być gotowy by oprowadzić gości po muzeum militarnym jakim niewątpliwie jest Fort Marian. Warto podkreślić, że Fort Marian to nie wszystko. Przede wszystkim to właśnie Marian Laskowski jest tym, który organizuje słynne już Międzynarodowe Zloty Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie i Malechowie. Ponadto wydobył z zapomnienia i udostępnił do zwiedzania Fortyfikacje Obronne w Darłówku Zachodnim wybudowane w latach 1937-1942 przez Kriegsmarine.

Zwiedzanie zaczynamy od hali gdzie wystawione są najcenniejsze eksponaty i mnóstwo wojskowego drobiazgu. Tu dzięki Panu Marianowi okazuje się, że każdy przedmiot to właściwie osobna pasjonująca historia, albo z dziedziny rozwoju techniki wojskowej, albo związane z konkretnymi zdarzeniami i miejscami jak historia niemieckiego myśliwca, którego szczątki są w hali lub fragmenty pancerza z pobliskiego poligonu, który był wykorzystywany do testowania nowych pocisków podczas II wojny światowej.

Na zewnątrz sprzęt, który mógłby posłużyć niezłemu oddziałowi. Pomimo, że jesteśmy przed sezonem i sporo sprzętu jest w konserwacji to i tak jest się czym pobawić. Najciekawsze do zabawy są armaty przeciwlotnicze. Jeden chłopiec z lewej, drugi z prawej i już kręcimy korbami… cała platforma się obraca, lufa wskazuje na niebie coraz to nowe cele… łał!

Mijamy kolejne eksponaty, tym razem szereg samochodów i jest najsłynniejszy eksponat… czołg T-55 Merida. Niestety nie uruchomimy go ponieważ właśnie trwa remont silnika, ale podczas letniego zlotu na pewno będzie już na chodzie. No ale chłopcy przynajmniej mogą go dokładnie obejrzeć. Na terenie Fortu Marian jest jeszcze tor quadowy, plac do paintballa, małpi gaj, czołgowisko i teren do grillowania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu,
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!

 

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Imponujące grafitti…


Zaczynamy zwiedzanie od hali.


Pan Marian Laskowski – dowódca Fortu Marian.


Niesamowita ilość…


…militariów!


Na zewnątrz pojazdy wojskowe…


…kolekcja armat – tu działko przeciwlotnicze.


I to o czym marzą chłopcy duzi i mali – czołg!

Zobacz więcej w filmie!
(polecamy wersję HD bezpośrednio na YouTube)

 

Fort Marian
Malechowo k. Darłowa

Fort Marian (Malechowo k. Darłowa)

www.fortmarian.pl

Międzynarodowe Zloty
Historycznych Pojazdów Wojskowych

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share