Wędrówki po PLPOLSKA

Pętla Żuławska (tydzień na barce) – STRONA GŁÓWNA

WSTĘP

Nareszcie! Zamierzaliśmy już od dawna ruszyć na Pętlę Żuławską i udało się. Pętla Żuławska to szlak żeglowny, który pokonamy barką. Na niej będziemy mieszkać. Zatrzymywać się będziemy w marinach, ale będziemy też korzystać z niedostępnych brzegów i noce spędzać wśród oczeretów. Zaczynamy i kończymy w Malborku. Z Mariny w Malborku ruszymy Nogatem ku Śluzie Biała Góra. Tu wydostaniemy się na Wisłę. Odwiedzimy Tczew i popłyniemy dalej. Tym razem nie do Elbląga lub Gdańska ale przez Śluzę Gdańska Głowa skierujemy się Szkarpawą ku Rybinie skąd ruszymy Wisłą Królewiecką na Zalew Wiślany. Wrócimy do odwiedzanych niedawno Kątów Rybackich, pojeździmy rowerami po Mierzei Wiślanej i pożeglujemy dalej ku Nogatowi. Nogat doprowadzi nas na powrót do Malborka.

PĘTLA ŻUŁAWSKA – 303 km przygody
O Pętli Żuławskiej najlepiej poczytać na oficjalnej stronie:  petla-zulawska.pl My zacytujemy tylko fragment:

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem. Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).

Pętla Żuławska - logo
Pętla Żuławska – logo

Pętla Żuławska to w końcu sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości.  […] Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.

Nasza trasa
Nasza Pętla Żuławska
Nasza Pętla Żuławska
Kiedy można pływać Pętlą Żuławską?

Sezon na Pętli Żuławskiej trwa od ostatniej soboty kwietnia do ostatniej niedzieli października. W tym okresie cała infrastruktura jest czynna. Mariny od godziny 8:00 do 20:00 mają obsługę na miejscu. Mosty zwodzone i śluzy po szczycie sezonu są otwierane rzadziej.

Pętla Żuławska to laureat Konkursu EDEN (Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne) w kategorii „Turystyka Wodna”
logo_EDEN_200px EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Konkurs jest adresowany do ośrodków turystycznych, które spełniają kryteria nakreślone przez Komisję Europejską, dzięki którym możliwe jest realizowanie takich celów jak: zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki, usuwanie barier hamujących ten rozwój, zmniejszenie koncentracji czasowej i przestrzennej turystyki, zacieśnienia współpracy między zwycięskimi destynacjami. Dodatkowo konkurs pomaga wyłonić miejsca mające unikatowe atrakcje turystyczne. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

DZIENNY FOTOBLOG 
Dzień 1
Malbork – Biała Góra – Tczew
1_Malbork_TP_WWWW
Dzień 2
Tczew – Gdańska Głowa – Rybina
 PZ_d2_W
Czym pływamy po Pętli Żuławskiej…
Jacht motorowy Weekend 820
Petla_Zulawska_Weekend820_W
 Dzień 3
Rybina > Wisła Królewiecka > Zalew Wiślany
> Kąty Rybackie 
 W_7_do_Rybiny
Dzień 4
Kąty Rybackie
Petla_Zulawska_Katy_Rybackie_W
Dzień 5
Kąty Rybackie > ujście Nogatu i okolice
Katy_Rybackie_Nogat_W
Żeglarskie ABC na Pętli Żuławskiej
oraz
filmy „Jak pływać po Pętli Żuławskiej”
(c) TravelPhoto.pl
Dzień 7
Na Nogacie
Petla_Zulawska_Nogat_WWW
Dzień 7
Nogatem do Malborka
Petla_Zulawska_Nogat_Malbork_WWW
Pętla Żuławska - nocleg na Nogacie

Pętla Żuławska - marina w Rybinie


 

Wstukał w klawiaturę: Krzysztof Kobus, sprawdzała: Ania

Inspirują jak zawsze Michał i Staś! 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share