Wędrówki po PL

Pętla Żuławska (tydzień na barce) – Czym pływamy?

Czym pływamy po Pętli Żuławskiej?
Jacht Weekend 820

Pływamy „hausbotem” czy pływającym domem. To jacht motorowy inaczej zwany barką typu Weekend 820. Jego wielkość i moc silnika pozwala na prowadzenie go przez osoby nie posiadające uprawnień. I to jest doskonała wiadomość,  bo do wynajmu barek i żeglowania po Pętli Żuławskiej nie potrzebne są żadne uprawnienia!

Pętla Żuławska - jacht motorowy Weekend 820
Pętla Żuławska – jacht motorowy Weekend 820

Jeśli ktoś ma doświadczenie z prowadzeniem samochodu to w tego typu barce da sobie radę na wodzie. Dla tych co „pierwszy raz” czyli osób bez uprawnień czarterujący robią krótkie szkolenie. I już możemy ruszać po przygodę!

Pętla Żuławska - jacht Weekend 820 - silnik i sterówka
Pętla Żuławska – jacht Weekend 820 – silnik i sterówka

Nowe jachty motorowe są bardzo zautomatyzowane i mają sporo zabezpieczeń oraz ułatwień. My np. mamy ster strumieniowy, który genialnie się sprawdza przy manewrach w marinach czy śluzach oraz echosondę więc mamy kontrolę głębokości kiedy woda nie jest krystalicznie przejrzysta i nie wiadomo czy tam jest metr czy osiem głębokości.

Pętla Żuławska - jacht Weekend 820 kokpit
Pętla Żuławska – jacht Weekend 820 kokpit
Pętla Żuławska - jacht Weekend 820, wnętrze - koja dziobowa, bakisty, koja w miejscu stołu w mesie
Pętla Żuławska – jacht Weekend 820, wnętrze – koja dziobowa, bakisty, koja w miejscu stołu w mesie

Wyposażenie wnętrza też znakomite. Toaleta z prysznicem, kuchenka z lodówką, telewizor (jak już ktoś musi oglądać). Jest komplet talerzy, kubków i sztućców dla 6 osób oraz garnki, obieraczki, solniczka i pieprzniczka, kubełek z szmatkami i szczotkami do czyszczenia pokładu etc. Dla czterech osób miejsca tyle, że mieszka się bardzo wygodnie: w bakistach jest wystarczająco dużo miejsca by schować ubrania, jedzenie, kapoki i sprzęt elektroniczny. Można pływać też spokojnie w 6 osób – u nas koja jest zajęta przez ładowarki i sprzęt foto. Gdyby było bardzo zimno to jest Webasto czyli mamy piękne grzanie.

Pętla Żuławska - jacht Weekend 820 - kambuz, lodówka, toaleta, szafki zaplecza kuchennego
Pętla Żuławska – jacht Weekend 820 – kambuz, lodówka, toaleta, szafki zaplecza kuchennego

Oczywiście jest kilka gniazdek 220V zasilanych jak oświetlenie przez niezależny akumulator. Silnik ma własny więc nie musimy się martwić, że jak poświecimy w nocy to rano nie ruszymy. Akumulator silnika jest ładowany podczas płynięcia, a akumulatory pomocnicze ładuje duży panel solarny.

Pętla Żuławska - wnętrze cd...
Pętla Żuławska – wnętrze cd…

Przez tydzień nie powinniście mieć żadnych problemów typu: kończy nam się woda lub paliwo. Oczywiście należy włączyć tu plan korzystania z marin. Jeżeli w 100% mamy zamiar nocować na dziko to należy mieć na uwadze znacznie zwiększone zużycie przede wszytkim wody i ewentualnie zapełnienie zbiornika toalety. Ale mariny mają możliwość wypompowania nieczystości i uzupełnienienia wody więc powodów do obaw nie ma.

Jeżeli chcesz popłynąć na Pętlę Żuławską polecamy Wam oficjalną stronę szlaku www.petla-zulawska.pl gdzie znajdziecie wszystkie praktyczne informacje.

My pożyczyliśmy jacht z Malborka z firmy Twój Czarter (www.twojczarter.pl). Poczytajcie na ich stronie o jachtach i szlakach żeglownych. Jeśli chcecie zabrać rowery należy to wcześniej zgłosić aby zamontowano bagażnik na rowery. W marinach obsługiwanych przez spółkę Pętla Żuławska można wypożyczyć rowery na miejscu (7 zł za 1 godzinę, 5 zł za kolejną, zniżki na cały dzień) więc można nie brać rowerów i ma się wtedy sun deck do plażowania 🙂

P.S. Ania zrobiła zdjęcia wnętrza usiłując ogarnąć bałagan jaki robiliśmy…. Była dzielna i zdeterminowana! Dziękuję!


DZIEŃ NASTĘPNY

lub

POWRÓT DO MENU: PĘTLA ŻUŁAWSKA


Wstukał w klawiaturę: Krzysztof Kobus, sprawdzała: Ania

Inspirują jak zawsze Michał i Staś! 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share