Wędrówki po PL

ŚWIĘTOKRZYSKIE – DZIEŃ 3

GEOPARK w Kielcach – Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej – Bodzentyn – DZIEŃ 3
GEOPARK w Kielcach

GEOPARK to nazwa integrująca kilka obiektów w Kielcach, w tym rezerwaty i jaskinie. My przygodę z GEOPARKIEM zaczniemy od Centrum Geoedukacji w dawnym kamieniołomie Wietrznia. Nowoczesny budynek ale w stylu bardzo eko wyrasta jak ściana kamieniołomu. Wchodzimy do środka i mamy efekt ŁAŁ! Już sama część z holem, szatniami i salami do prowadzenia warsztatów robi wrażenie.

Centrum Geoedukacji - centralne miejsce GEOPARKU w Kielcach
Centrum Geoedukacji – centralne miejsce GEOPARKU w Kielcach

Geologia nie jest prosta. Trudno niekiedy sobie wyobrazić jak niezwykłe geologiczne procesy zachodziły i zachodzą w naszej Ziemi. A minerały? A skamieniałości? A czytanie z kamieni historii naszej planety… Centrum Geoedukacji jest miejscem, gdzie w sposób przystępny, nowoczesny i niezwykle atrakcyjny wizualnie możemy prześledzić historię geologiczną Świętokrzyskiego. Ale dlaczego akurat Kielce? Ponieważ Góry Świętokrzyskie to fenomen geologiczny, a Kielce to najpiękniej geologicznie położone miasto tej wielkości w Europie! Sprawdźcie ile rezerwatów przyrody jest w obrębie miasta! Większość to oczywiście geologiczne.

Centrum Geoedukacji w Kielcach
Centrum Geoedukacji w Kielcach

Pierwszego dnia zrobiliśmy sobie odpowiednie przygotowanie do wizyty odwiedzając Kamieniołom Zachełmie w Zagnańsku. To tam na ląd wyszły tetrapody – pierwsze dumnie unoszące tułów nad ziemią i tam pozostawiły swoje ślady. W Centrum Geoedukacji zobaczymy jak wyglądało życie miliony lat temu. Co powodowało, że następowały zmiany. Jedne organizmy wymierały, inne stawały się liderami rozwoju życia na Ziemi. Wszystko podane w nowoczesnej multimedialnej formie i jako wiadomość z ostatniej chwili: Centrum Geoedukacji zostało nominowane do plebiscytu na najlepsze muzeum multimedialne 2016! Zwiedzanie kończymy w kapsule 6D, która zabiera nas do… wnętrza ziemi!

Centrum Geoedukacji oraz podziemna trasa turystyczna na Kadzielni
Centrum Geoedukacji oraz podziemna trasa turystyczna na Kadzielni

Warto wziąć udział w warsztatach lub wycieczkach w terenie gdzie będziemy mieć geologię w praktyce. Warto również pamiętać, że powstał  „Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny” łączący wszystkie najciekawsze miejsca w regionie. My będziemy się spotykać z poszczególnymi atrakcjami na świętokrzyskich szlakach ale w Kielcach na Kadzielni czeka podziemna trasa turystyczna! Dawno, dawno temu z ciotecznym bratem chodziliśmy po jaskiniach na Kadzielni ze świeczkami. Teraz jest tam świetna podziemna trasa turystyczna.

Każdemu kto zastanawia się co ciekawego można zobaczyć rodzinnie w Kielcach podpowiadamy: wybranie się do Centrum Geoedukacji i do jaskini na Kadzielni będzie znakomicie spędzonym czasem!

Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej

Trudno odwiedzając Góry Świętokrzyskie nie być na Św. Krzyżu. Wiele osób zamiast ostro wspinać się od Nowej Słupi wybiera łagodnie wznoszącą się drogę z przełęczy Huckiej. Kiedy wrócicie na parking nie odjeżdżajcie, ale zejdźcie ok. 100 metrów gdzie na charakterystycznym zakręcie zobaczycie stylowy budynek karczmy. Jeść dają tam dobrze i w cenach umiarkowanych no i macie okazję do skosztowania regionalnych przysmaków. To tu odbywa się Festiwal Zalewajki. W tym roku 300 litrów zupy spałaszowano błyskawicznie.

Huta Szklana - Osada Średniowieczna, trzymam w rękach to co pozostaje z dymarki
Huta Szklana – Osada Średniowieczna, trzymam w rękach to co pozostaje z dymarki

Za karczmą teren się wznosi i widzimy charakterystyczną bramę coś jakby o reminiscencjach z Biskupina. Tędy wejdziecie na teren osady. Może zanim to zrobicie wyłączcie telefony by nie psuć sobie i innym nastroju. Wkraczacie bowiem w świat analogowy, świat taki jaki był w średniowieczu. W stylowych chatach znajdziecie przedstawicieli dawnych zawodów. Jest kowal, który nie tylko podkuwał konie ale i produkował galanterię metalową oraz broń.

Huta Szklana - Osada Średniowieczna, imponująca brama przekroczona i dalej od chaty do chaty, od rzemiosła do rzemiosła...
Huta Szklana – Osada Średniowieczna, imponująca brama przekroczona i dalej od chaty do chaty, od rzemiosła do rzemiosła…

Jest chata tego co zajmował się drewnem od przedmiotów użytkowych po rzeźby bóstw słowiańskich. Nie może zabraknąć garncarza i tkaczki. Jest też zielarka, która lubczyku zadać może. Jedną z chat zajmuje szewc i rymarz – dawniej niezwykle ważne rzemiosła. A kiedy przejdziecie wioskę to traficie do Świętego Gaju, w cieniu którego odpocząć możecie po trudach zwiedzania, a i może by jadło z karczmy odpowiednio się ułożyło.

Huta Szklana - Osada Średniowieczna...
Huta Szklana – Osada Średniowieczna…

Bodzentyn

Bodzentyn to miasteczko legenda Gór Świętokrzyskich. Dwa rynki, ruiny zamku, gotycka kolegiata pełna niezwykłych zabytków, zagroda Czernikiewiczów, znakomita piekarnia i najlepsze wędliny w regionie. Jednocześnie to miasteczko bez przyszłości dla młodych…. podobno… hmm… marzy mi się by może doszło do tego co się stało na Bornholmie – zapyziałe miasta rybaków zamieniły się w miasta artystów. Może to jest droga dla Bodzentyna?

Dolny rynek się nie zmienił. Gwar, ruch, hałas, nawoływania,… Tu się handluje, spotyka – przyjeżdża i odjeżdża. 100 metrów dalej na górnym rynku słychać śmiech dzieci szalejących w upalne popołudnie w fontannie zajmującej część płyty rynku. Genialny pomysł z fontannami tryskającymi prosto z kamiennych płyt. Cały rynek zrewitalizowany chociaż mimo małego kawiarnianego ogródka senny jak dawniej. Ale nie pusty. Sporo osób siedzi sobie na ławkach niedaleko fontanny czytając lub rozmawiając.

BODZENTYN
BODZENTYN

Stąd krok do ruin zamku biskupów krakowskich i pięknej gotyckiej kolegiaty fundowanej przez Zbigniewa Oleśnickiego. Jej wnętrze zaskakuje bogactwem wyposażenia. Najbardziej rzuca się oczy ołtarz główny który w XVI wieku został wykonany dla katedry na Wawelu i był tam przez 100 lat. Legenda przewodnicka mówi, że biskupi nie chcieli się modlić do… zadu końskiego i pozbyli się ołtarza. Faktycznie, kiedy msza celebrowana była twarzą do ołtarza  wielki, biały zad koński wręcz wisi nad celebransem. Kontrowersji nie budzi Tryptyk z Bodzentyna – ołtarz z samego początku wieku XVI. Główna scena to Zaśnięcie NMP i przypuszcza się, że był to kiedyś główny ołtarz w kościele.

Lubię zajeżdżać do Bodzentyna. To chyba niepowtarzalna atmosfera jaka tu panuje jest tego przyczyną. Zawsze mimo zabytków i pięknego położenia nie było tu bazy turystycznej. Tak jak turyści zmienili Św. Katarzynę czy Nową Słupię  tak Bodzentyn się nie zmienił, ale wyładniał na pewno.

DOBRANOC!

POWRÓT DO MENU: ŚWIĘTOKRZYSKIE! 

Wstukał w klawiaturę: Krzysztof Kobus, sprawdzała: Ania

Inspirują jak zawsze Michał i Staś! 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share