Wędrówki po PL

ŚWIĘTOKRZYSKIE – DZIEŃ 4

Centrum Neandertalczyka przy Jaskini RAJ – Świętokrzyska Polana, OCEANIKA i nie tylko…

Centrum Neandertalczyka przy Jaskini RAJ

Mieszkamy przy wyjeździe na Chęciny więc dzień postanawiamy zacząć, nie od dłuższej jazdy samochodem ale od obiekty dostępnego w kilka minut! Przy parkingu obok słynnej Jaskini Raj powstało Centrum Neandertalczyka. Związek nie bez sensu ponieważ ówcześni ludzie szukali skalnych schronisk by chronić się przed dzikimi zwierzętami, złą pogodą i… innymi… Centrum to trudno porównywać do muzeum w Krapinie (Chorwacja) ale zobaczycie jak Neandertalczycy żyli na planszach i zaaranżowanych scenkach. Jest też… mamut w skali 1:1!

blogDSC03330
Centrum Neandertalczyka obok Jaskini Raj.

Cytując za stroną WWW zobaczycie:

  • Naturalnych rozmiarów replikę mamuta (skala 1:1) mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości
  • Multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY
  • Repliki czaszek ludzi pierwotnych
  • Hologram 3D czaszki neandertalczyka
  • inscenizację polowań i życia codziennego
Centrum Neandertalczyka
Centrum Neandertalczyka

Ponieważ nie ma tu godzin wejść możecie Centrum odwiedzić np.: czekając na wejście do Jaskini RAJ.

Świętokrzyska Polana, OCEANIKA i nie tylko…

Kompleks Świętokrzyska Polana to jak sama nazwa wskazuje zespół atrakcji ale nie tylko. Poza atrakcjami mamy tu Lipowy Dwór i Polanikę czyli centrum rechabilitacji i wypoczynku oraz różnych eventów. Z atrakcji rodzinnych główną jest OCEANIKA – zespół akwariów zaaranżowanych w środowiska wodne takie, jakie występują na różnych kontynentach. Wejdźmy do środka… Zbiera się grupa i wchodzimy, a przewodnik zaczyna fascynującą opowieść o stworzeniach wodnych jakie widzimy. Same akwaria są ogromne, niektóre możecie oglądać nawet z 3 stron, a ich pojemność to od 30 000 do 65 000 litrów!

Świętokrzyska Polana - OCEANIKA
Świętokrzyska Polana – OCEANIKA

Pływają w nich często prawdziwe unikaty! Są np. najdroższe akwariowe ryby świata Arowany Azjatyckie! To ryba, która wg. Chińczyków przynosi szczęście. Najdroższy okaz podobno sprzedano za…. 300 000 USD! średnia cena to 18 000 USD. Hodowle tych ryb w Azji są lepiej strzeżone niż skarbce banków!

Świętokrzyska Polana - OCEANIKA
Świętokrzyska Polana – OCEANIKA

Jak wspomniałem ekspozycja podzielona jest na poszczególne biotopy i w każdym mamy unikatowe okazy. OCEANIKA zapewnia, że w hodowli są spełnione wszystkie międzynarodowe standardy i dzięki temu możemy oglądać te unikatowe okazy.

Świętokrzyska Polana - OCEANIKA
Świętokrzyska Polana – OCEANIKA

Ważne, że przewodnicy po Oceanice również są świetnie przygotowani. Żart i anegdota przeplatane są z solidną porcją wiedzy. To miejsce, które działa dokładnie z hasłem: bawiąc uczyć! Po godzinie wydaje nam się, że minęła chwila i mamy ochotę zacząć zwiedzanie od początku ale…. czekają kolejne atrakcje kompleksu Świętokrzyska Polana.

Świętokrzyska Polana - OCEANIKA
Świętokrzyska Polana – OCEANIKA

Tym razem udajemy się do parku miniatur. Park zawiera miniatury zabytków z Regionu Świętokrzyskiego.  Bardzo ważna jest możliwość zobaczenia jak wyglądały zabytki, które obecnie możemy podziwiać tylko w ruinie: Zamek Krzyżtopór, Nietulisko, Samsonów,….

Świętokrzyska Polana - Park Miniatur
Świętokrzyska Polana – Park Miniatur

Miniatury są starannie wykonane i ustawione na pięknie zagospodarowanym terenie. Znakomity pomysł! Dalej jest Świat Zabawy z galerią dmuchańców i parkiem linowych, że wymienię główne atrakcje.

Świętokrzyska Polana - Park Miniatur
Świętokrzyska Polana – Park Miniatur

Kiedy się już wyszaleliśmy to warto pokarmić króliki w Brzozowej Zagrodzie. Dzięki ilości w jakiej tam są mamy okazję do ciekawych obserwacji tych pociesznych zwierzątek. Są jeszcze dwie malusie i milusie świnki!

Świętokrzyska Polana - Brzozowa Zagroda
Świętokrzyska Polana – Brzozowa Zagroda

Na koniec lub w przerwie zabawy warto udać się na obiad do bistra przy wejściu do Oceaniki. Pyszne i niedrogie jedzenie, które możecie wybrać sobie w dowolnej konfiguracji np. ryż + makaron + placek ziemniaczany… ;-). Ważne, że nie trzeba na nic czekać co wypadku głodnych dzieci ma wielkie znaczenie no i możemy ruszać dalej do zabawy. My nie zobaczyliśmy na Świętokrzyskiej Polanie wszystkiego więc wrócimy tu na 100%. Nie martwcie się, że do tej pory nie wiedzieliście nic o Polanie… Kompleks został otwarty w czerwcu 2016!

DOBRANOC!

POWRÓT DO MENU: ŚWIĘTOKRZYSKIE! 

Wstukał w klawiaturę: Krzysztof Kobus, sprawdzała: Ania

Inspirują jak zawsze Michał i Staś! 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share