Miejsca PLPOLSKA

Janów Lubelski – ZOOM NATURY

ZOOM NATURY

Janów Lubelski dotychczas kojarzył się z pięknymi lasami, nieskażoną przyrodą. To piękne położenie spowodowało, że został doceniony w konkursie EDEN (patrz ramka). Teraz coraz częściej jest kojarzony przez hasło: Zoom Natury.

logo_EDEN_200px JANÓW LUBELSKI OTRZYMAŁ WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE EDEN (najlepsze europejskie destynacje turystyczne)!

EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Dodatkowo konkurs pomaga wyłonić miejsca mające unikatowe atrakcje turystyczne. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Zoom Natury to wielki obszar rekreacyjny chociaż jego serce stanowi… Kiedy mam jednym zdaniem określić podobną atrakcję to mówię: – To takie CN Kopernik ale o przyrodzie…

Janów Lubelski - ZOOM NATURY
Janów Lubelski – ZOOM NATURY

Co tu znajdziemy?

  • Zalew Janowski z piaszczystą plażą

  • park linowy

  • ścieżki spacerowe

  • siłownie plenerowe

  • place zabaw dla najmłodszych

  • Escape Room

  • LABORATORIA EDUKACYJNE

  • zaplecze gastronomiczne

W dniu naszych odwiedzin pogoda zrobiła się mżysta więc naszą uwagę skierowaliśmy ku laboratoriom, które z Placem Energii są główną atrakcją. Na Placu Energii przed głównym laboratorium jest fontanna oraz maszyny, które oczywiście trzeba siłą własnych mięśni uruchomić by zobaczyć efekty i nauczyć się czegoś z dziedziny fizyki…

ZOOM NATURY
ZOOM NATURY

Już po pół godzinie zabawy udało nam się wejść do pierwszego laboratorium… 😉 Laboratoria mamy cztery, ale doszły nas słuchy, że to na dobry początek i mają powstać nowe. Głównym jest ZOOM NATURY – tu poznajemy rośliny i zwierzęta oraz środowiska w których żyją. Terraria, akwaria, niezwykłe rośliny, owady,… Czego nie da się pokazać na żywo możemy zobaczyć jako prezentacje multimedialne. Kolejne laboratorium to RUNO LEŚNE – poznajemy nie tylko to co w tej najbliżej spacerującego po lesie człowieka warstwie można znaleźć ale też poznajemy często skomplikowane procesy jakie tu zachodzą. Dowiemy się co takiego fotosynteza, nauczymy się odróżniać grzyby oraz pomożemy wyrosnąć multimedialnej roślince.

ZOOM NATURY
ZOOM NATURY

AWIFAUNA i TROPOSFERA – tu dowiemy się prawie wszystkiego o atmosferze w części, która najbardziej nas dotyka oraz o tych, którzy z prądów powietrznych świetnie korzystają czyli poznamy życie ptaków. Laboratorium ENERGII I RECYKLINGU – tu się dzieje! Można zobaczyć jak wykorzystać energię odnawialną, dlaczego tak ważne jest przetwarzanie śmieci i pierwszy tego etap czyli sortowanie. Oczywiście wszystkiego można dotknąć (a nawet trzeba), zrobić doświadczenie – zobaczyć na modelu jak to naprawdę w praktyce działa.

Janów Lubelski - ZOOM NATURY
Janów Lubelski – ZOOM NATURY
ZOOM NATURY
ZOOM NATURY

Po intensywnym wysiłku umysłowym czas na zabawę na świeżym powietrzu. No i mamy tu atrakcji co niemiara. Można nad zalewem uprawiać plażing bo złota plaża i czysta woda zachęcają do tego jak najbardziej. Na trawie wyrastają miejsca zabaw dla najmłodszych, a dla trochę starszych mamy coś co podnosi poziom adrenaliny: park linowy i wieża, która poza funkcją widokową pełni również funkcję startu do szalonej tyrolki prowadzącej nad zalewem oraz wielkieeeeeego wahadła. Park linowy ma też trasę dla najmłodszych.

Janów Lubelski - ZOOM NATURY
Janów Lubelski – ZOOM NATURY

Nowością jest Escape Room – pokój, w którym nas zamykają i korzystając z tego co w nim znajdziemy mamy zadanie się uwolnić. Oczywiście sam teren to wspaniałe miejsce do spacerów oraz łapania kondycji w plenerowych siłowniach. Ci, którzy chcą się dłużej tu pobawić i nie chcą tracić czasu na dojazdy są miejsca noclegowe, a i gastronomia na miejscu pozwala zjeść smacznie i nie drogo. My mamy uczucie niedosytu i musimy tu wrócić ciepłym latem by spędzić cały dzień i skorzystać ze wszystkich atrakcji.

Miejsce absolutnie godne polecenia!

Strona WWW Zoom Natury
logo_zoom ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim

Fotografowali, bawili i zachwycali się:
Ania i Krzysztof Kobusowie – TravelPhoto.pl i portal Małego Podróżnika.

ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY! KONIECZNIE!

Zobacz również: POLSKA – miejsca ciekawe i niezwykłe!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share