Miejsca PLPOLSKA

Pracownia Muzeum Ziemi UAM i Rezerwat Morasko – Poznań

Kiedy w Namibii Stasio spacerował po największym meteorycie świata Hoba nie przypuszczałem, że stanie się jednym z pierwszych i jak na razie jednym z niewielu Polaków, którzy mogli być również przy największym meteorycie znalezionym w Polsce czyli Meteorycie Morasko! Mamy naszego kochanego Meteorite Man’a!

Zacznijmy od początku czyli cofnijmy się ok. 5 tysięcy lat temu. Wtedy to spadł deszcz meteorytów powstały z rozpadu jednego wielkiego. Najbardziej znanym miejscem upadku jest Morasko i to właśnie od niego wziął nazwę ten meteoryt chociaż jego fragmenty mają często własne nazwy jak Rudy lub Memorss. Rezerwat Morasko chroni krajobraz po upadku meteorytu. Pozostawił on okrągłe dolinki czyli kratery będące śladami uderzeń pojedyńczych, największych okruchów. Pięć jest całkiem sporych, a dwa kratery nawet są wypełnione wodą. Największy ma ok. 90 metrów średnicy i ponad 10 metrów głębokości.

Od wielu lat poszukiwano tu fragmentów meteorytu posługując się coraz lepszym sprzętem. Niech nikogo nie dziwi, że tak wielki fragment jak ważący ponad 260 kg będący największym polskim meteorytem znaleziony został dopiero w październiku 2012 roku. Był zagrzebany ponad 2 metry pod powierzchnią ziemi! Raptem 100 metrów od rezerwatu jest przystanek autobusu i leśny parking (ul. Meteorytowa!) który może posłużyć jako punkt wypadowy. Wycieczka prowadzi krętym szlakiem między kraterami w malowniczym lesie – polecamy!

Teraz czas na odwiedziny w Muzeum UAM. Daleko nie mamy ponieważ samochodem to raptem 7 km. Muzeum jest na terenie Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (ul. Dzięgielowa 27), który zbiegiem okoliczności jest właśnie niedaleko Morasko. Muzeum ma kilka wystaw takich jak „Polska w przeszłości geologicznej”, z której możemy dowiedzieć się o pradziejach naszej planety, zobaczyć liczne minerały i skamieniałości. „Dolnośląskie agaty” to wystawa z najpiękniejszymi chyba polskimi kamieniami półszlachetnymi. Oczywiście jak to w Muzeum Ziemi nie może zabraknąć też minerałów i skamieniałości z całego świata!

Nas przyciągnęła tu legenda meteorytu Morasko więc wróćmy do niego. W Muzeum możemy zobaczyć największy fragment o wadze 261,8 kg ale również mniejszy o masie 164 kg z przekrojem pozwalającym zobaczenie co jest we wnętrzu takiego meteorytu. Jest też gablota z mniejszymi okazami. Warto wiedzieć, że bohaterowe słynnego serialu Discovery o poszukiwaczach meteorytów też byli w Morasko i… znaleźli fragment o wadze… 34 kg! Ponieważ Pracownia Muzeum Ziemi UAM nie jest klasycznym muzeum ale Pracownią na uczelni należy więc umawiać się na jego zwiedzanie. Na stronie internetowej są podane terminy, w jakich można wystawę zwiedzić lub zamówić lekcję muzealną.

Więcej już nie piszemy bo wszystkiego dowiecie się na miejscu! Gorąco polecamy – zmierzcie się z legendą Meteorytu Morasko!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, ale pamiętajcie by
ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!
Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!


REZERWAT MORASKO

Rezerwat Morasko
Jeden z mniejszych kraterów.

Rezerwat Morasko
Największe kratery…

Rezerwat Morasko
…są wypełnione wodą.

Rezerwat Morasko
Widoczne wykopy po wydobywaniu meteorytów.

Rezerwat Morasko
Przy szlaku głaz narzutowy.

Rezerwat Morasko
Ta zaznaczona pętla szlaku pozwala zobaczyć najciekawsze miejsca.PRACOWNIA MUZEUM ZIEMI UAM

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
W gablotach tyle wspaniałych minerałów, skał
i skamieniałości że trudno wzrok oderwać.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
No i wreszcie Staś stanął obok największego meteorytu znalezionego w Polsce!

Staś na największym meteorycie świata i obok największego znalezionego w Polsce
Tak wygląda zestawienia z meteorytem Hoba (Namibia) – największym na świecie.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
Drugi pod względem wielkości odłamek meteorytu Morasko.
Chłopcy badają go magnesem, nie jest jednorodny ma w sobie miejsca
gdzie nie ma żelaza, ale grafit.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
Przed gablotą z dolnośląskimi agatami.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM

Pracownia Muzeum Ziemi UAM

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
„Kryształek” soli.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
Historia Polski przełożona na geologię.
Z lewej zęby mamutów.

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
Kolejne meteoryty Morasko…

Pracownia Muzeum Ziemi UAM
…w sumie zebrało by się prawie 1.5 tony!

 

Muzeum Ziemi UAM

Pracownia Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share