Miejsca PLPOLSKA

Park Orientacji Przestrzennej – OWIŃSKA

Owińska niedaleko Poznania znamy z pocysterskiego zespołu klasztornego, pałacu gdzie przebywały sieroty z powstania warszawskiego, a od niedawna również z Parku Orientacji Przestrzennej.

Wejście do parku jest z terenu dawnego klasztoru więc może najpierw obejrzyjmy zabytki. Zespół klasztorny pochodzi z początków XVIII wieku. Obecnie jest pięknie odrestaurowany. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela to przykład ciekawego baroku, warto zajrzeć do wnętrza. Do kościoła przylega główny budynek klasztorny. Tabliczki przy wejściu informują, że mieści się tu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Jest tu kilka szkół, internat ale również Muzeum Tyflologiczne, którego z racji weekendu niestety nie zwiedziliśmy. A jest to jedno z niewielu muzeów w Europie poświęcone niewidomym.

Wchodzimy na teren Parku! Park podzielony jest na dwie części. Pierwsza to ogród. Plątanina ścieżek, dziesiątki gatunków kwiatów i pomimo, że jesteśmy w październiku wiele roślin kwitnie. Druga część to wielki plac zabaw ze znakomitymi urządzeniami. Cały Park Orientacji Przestrzennej jest dostępny w konkretnych godzinach… dlaczego?

Park miejscem nauki dla dzieci niewidomych z Ośrodka. Służy do nauki poruszania się w mieście, terenie i po prostu zabawy! Kiedy nie ma zajęć Park jest otwarty dlka wszystkich chętnych. Zapewne nie byłoby tak wspaniałego obiektu gdyby nie dotacje unijne, ale liczy się pomysł i projekt oraz konsekwencja w jego realizowaniu. To pierwszy taki obiekt w Europie! Jego skala naprawdę zdumiewa!

Aby tu się pobawić przyjeżdżają rodziny z dziećmi z Poznania. Dorośli zachwycają się roślinami, a dzieci korzystają z urządzeń które często mają poza zabawą walory edukacyjne. Różne opisy są również w alfabecie braila. Staś miał właśnie ten alfabet na lekcji więc przy wiatrowskazie bez problemu czytaliśmy stopnie na róży wiatrów: symbol oznaczający liczbę, osiem, zero – trzy znaki układają się w 80 czyli prawie wschód.

Zastanowiła nas szklarnia pełna wypchanych zwierząt i dopiero po chwili sobie uświadomiliśmy, że to przecież też pomoc szkolna. Te zwierzęta pozwalają na poznanie dotykiem jak wygląda sarna, czy ptak. Bardzo ważne są dźwięki. Ośrodek ma salę z nagraniami dźwięków jakie można usłyszeć w mieście. Co ciekawe są to dźwięki często te same ale nagrywane w różnych porach dnia i roku. Inaczej ten sam autobus brzmi o świcie gdy nie ma ruchu, inaczej w szczycie, inaczej latem, a inaczej zimą czy podczas deszczu.

Park to również świetne miejsce lekcji dla dzieci widzących, które mogą zrozumieć jak wygląda życie osób mogących opierać się głównie na słuchu i dotyku. Park ten jest naprawdę miejscem niezwykłym, pięknym, docenianym przez dzieci i dorosłych. Jest na liście Cudów Funduszy Europejskich w Polsce, ale trzeba pamiętać, że gdyby nie mieszkańcy Owińsk, władze Poznania i województwa to tego miejsca by nie było!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!
Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Dawny zespół klasztorny, z lewej kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Część ogrodowa parku.
Październikowe kwiaty.


Teraz czas na drugą część Parku.
Te kolorowe płyty to… cymbałki!Czy mnie…


…słyszysz? A ty?


Tyrolka to zawsze jest jedno z ważniejszych miejsc do zabawy.


Imponujące pająki.


Tu można dotykiem poznać kształt zwierzęcia.


Niektóre zabawki widzieliśmy pierwszy raz.


Tor przeszkód młodego strażaka.


Wiele opisów jest oczywiście w alfabecie braila.


A na koniec – magiczna skrzyneczka i…


…Wielkopolskie Questy!

Park Orientacji Przestrzennej

OWIŃSKA

Sprawdźcie godziny otwarcia Parku!

Park Orientacji Przestrzennej

Park Orientacji Przestrzennej

Projektanci: architekci Maciej Jakubowski i Szymon Wytykowski (Pracownia Architektury Appia)

oraz architekt krajobrazu Renata Gilmore.

Zobaczcie to na własne oczy!
KONIECZNIE!

Zwiedzali, fotografowali i zachwycali się: Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie
Opisał: Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl i portal Małego Podróżnika

(c) Portal Małego Podróżnika
Share