Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Początków Państwa Polskiego – Gniezno

Mieszko, Chrobry i… Gniezno!

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to temat „samograj” dla muzeum ale nic bardziej mylnego! Jak wyglądałoby takie muzeum jeszcze kilka lat temu? Skorupki gliniane i jakieś malutkie przedmioty np. przęśliki nad którymi rozpływali by się w grubych tomach prac naukowych specjaliści, a Kowalski umierałby z nudów po 5. minutach!

Ale w czym problem?! Taki Egipt to tysiące lat PRZED naszą erą i cały świat się fascynuje, a piramidy powodują ból kręgów od zadzierania głowy. My jesteśmy młodsi o tysiące lat (zacznijmy dla ułatwienia historię naszą od 966 n.e.) i co to za problem? No niestety spory! Z czasów początków naszej Rzeczypospolitej mamy wspomniane skorupki i niewiele więcej. Nawet nie znamy dokładnej daty koronacji naszego pierwszego króla o jego wizerunku nie wspomnę…

Kiedy gdzie indziej budowano z kamienia i spisywano dzieje narodów w setkach kopii my mieliśmy drewniane grody i… brak kronikarzy. Niewiele wiemy o początkach naszego Państwa. W wielu przypadkach uznaje się tę szkołę historyczno-archeologiczną, która w danym momencie była bliżej… władzy. To jak w okolicach Warszawy mówi się o szkole falenickiej lub otwockiej…

To nie jest bynajmniej zarzut w stosunku do naukowców, to tylko pokazanie jak bez źródeł historycznych z pierwszej ręki i wiarygodnych jesteśmy bezradni i być może nigdy nie poznamy twarzy (prawdziwej) Mieszka lub Chrobrego… Jak teraz zrobić z tych naszych korzeni, tak mało znanych, ekspozycję by była atrakcyjna w XXI wieku, trafiała do młodzieży, ale i dorosłych których wciągnął wir współczesnego, korporacyjnego stylu życia. Myślę, że w Gnieźnie się to udało!

Zaprzęgnięto do pracy multimedia. Zastosowano jako wprowadzenie do każdego hasła wystawy film w technologii 3D. Hasła te to „Państwo, Źródła, Kultura”. Trzem hasłom odpowiadają trzy sale z ekspozycjami. Najpierw oglądamy film później światło podświetlające eksponaty i przewodnik prowadzi nas przez początki historii Polski!

Technicznie wszystko zrobione znakomicie! W kinowych hitach efekty 3D są często słabsze niż tutaj. Te efekty to jednak nie sztuka dla sztuki – to wprowadzenie w epokę i jej realia by zrozumieć te przysłowiowe „skorupki” na ekspozycji zabytków, ale rozumieć na miarę XXI wieku. Filmy zrobione z rozmachem, wieloma aktorami, widać, że ktoś się bardzo postarał!

Ciekawa jest też ekspozycja o historii Gniezna i ekspozycje powstałe we współpracy z innymi. Np. dzięki Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest wystawa Rzeźba Gotycka w Kulturze Średniowiecznej gdzie możemy zobaczyć genialne rzeźby będące tu w depozycie.

Na koniec walczymy! Jest sala do prowadzenia lekcji muzealnych wyposażona m.in. w… miecze, zbroje,… Mali rycerze mogą się przekonać, że po założeniu zbroi rycerz stawał się… mało ruchliwy, a zamach mieczem wymagał naprawdę wielkiego wysiłku.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum w Gnieźnie przede wszystkim tych, którzy twierdzą, że historia jest nudna i nie ma co oglądać skoro mamy tak mało spektakularne zabytków z epoki… Zdziwicie się! Muzeum ma znakomite materiały dla najmłodszych zwiedzających. Zobaczcie koniecznie KOSZ EDUKACJI!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!

 

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Zaczynamy od obejrzenia wystawy…

…o historii Gniezna, a kiedy zebrała się grupa…


…przeszliśmy do pierwszej sali multimedialnej.


Zwiedzanie każdej z trzech sal zaczyna się od obejrzeniu filmu 3D.


A później światła kierują nas ku poszczególnym zabytkom…


…a przewodnik odpowiada na pytania chłopców.
Możemy z bliska obejrzeć regalia królewskie…


Wystawa rzeźby gotyckiej ze zbiorów z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


Rzeźby przekazano na kilka lat na wystawę, a w zamian zostały poddane konserwacji.A teraz czas na stanie się rycerzem!
Pojedynek z Tatą!


Znakomite materiały dla najmłodszych i do zabawy i do edukacji!

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

www.mppp.pl
Autorzy scenariusza i kuratorzy wystawy:
Gerard Radecki, Tomasz Janiak, Dariusz Stryniak
Współpraca:
Łukasz Kaczmarek, Jakub Magrian oraz zespół pracowników MPPP
Projekt aranżacji:
Raman Tratsiuk (Studio Flow)


Zapraszamy również do zwiedzenia
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
gdzie zobaczyć można oryginały zabytków,
które tu są prezentowane jako kopie.

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!

 

Zwiedzali, zachwycali się i polecają Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie
Opisał (c): Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl & portal Małego Podróżnika

(c) Portal Małego Podróżnika
Share