Miejsca PLPOLSKA

Ośrodek Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”

Martwe drzewo to też dobre drzewo!

Kiedy zaglądamy na stronę internetową Ośrodka to widzimy hasło:
Woda Las i Natura… A co tu takiego znowu ciekawego i nieznanego? A jednak!

Zacznijmy od położenia… Kiedy ktoś pokazałby mi zdjęcia i zapytał gdzie jest Łysy Młyn to pewnie bym się nieźle zamotał twierdząc, że to może Suwalszczyzna, albo… nie wiem…
A tymczasem jesteśmy kilka minut jazdy od… Poznania! Ale o wszelkim jazgocie cywilizacji i betonowych blokach zapomnijcie. Jesteśmy jesienią, otacza nas kolorowy las odbijający się w sporym stawie i… młyn! Młyn niezwykły bo pamiętający wiek XV…

Młyn idealnie wpisuje się w bardzo bogate przyrodniczo i krajobrazowo otoczenie. Dodatkową atrakcję jest edukacyjna ścieżka przyrodnicza prowadząca wokół stawu. Ścieżka ta pokazuje i ciekawą roślinność, bagno, las, co żyje w stawie. Jak jest mniej zwiedzających na szlaku to można zobaczyć rzadkie ptaki.

Wróćmy jednak do młyna. Swoje dawne pochodzenie zdradza chociażby wysokim, dwuspadowym dachem. Kiedy wchodzimy przez furtkę na teren zwraca uwagę altana, ale zanim do niej dojdziemy mamy gniazdo bielika. Gniazdo do którego można… wejść. I szczególnie dla dzieci jest to doświadczenie niezwykłe ponieważ gniazdo jest… ogromne. Dlaczego takie ma wymiary łatwo się przekonać we wspomnianej altanie. Tam na ścianach są pokazane ptaki z rozłożonymi skrzydłami… Aby mieć rozpiętość skrzydeł bielika potrzebujemy dwójkę dzieci – ponad dwa metry! Co więcej jest na zewnątrz nie zdradzamy, wejdźmy do środka!

Młyn chociaż widziany z zewnątrz nie budzi podejrzeń o wiele miejsca wewnątrz. Trzy kondygnacje robią swoje – miejsca jest bardzo dużo – spokojnie można prowadzić lekcje na zielonych szkołach! Parter to zapoznanie się z młynem i ptakami. Mamy między mechanizmem młyna odrestaurowanym jak przed wiekami bez użycia gwoździ ekspozycje pokazujące ptaki mniej i bardziej znane. Wszyscy chętnie korzystają z interaktywnej tablicy „głosy ptaków” kiedy to wciskając przycisk przy rycinie wiemy jak np. woła do nas sikorka.

Piętro to temat: DREWNO – co się w nim i z niego robi w przyrodzie np. co drzewo daje po uschnięciu swojemu środowisku. Poznajemy owady zależne od konkretnych drzew. Trudno by Kozioróg Dębosz był zależny od wierzby – sama nazwa mu nadana tłumaczy wszystko! Zależności między owadami, grzybami i drzewami to są naprawdę fascynujące opowieści. Opowieści, które powodują, że inaczej patrzymy na otaczające nas środowisko i może zaczniemy je chronić, może sami włączymy się aktywnie w jego ochronę.

Następne piętro to sala typowo edukacyjna ale jaka! Kilkadziesiąt mikroskopów z gotowymi preparatami pozwala w skali mikro zobaczyć czy to przekroje komórek drzew, czy to pszczołę lub… pióro. Patrzenie na mikro świat w powiększeniu to ciekawe doświadczenie.

Łysy Młyn to miejsce niezwykłe, pozwalające poza zwykłą wiedzą przekazać młodzieży autentyczne zaciekawienie przyrodą. Manekin pokazuje jak powinien wyglądać i być wyposażony obserwator ptaków i dzikiej przyrody, ale najważniejsze jest to by mieć co obserwować!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!
Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Młyn wciśnięty w dolinkę.

Mechanizm napędowy żaren.
Początek ekspozycji to ptaki.


Tablica dzięki której poznajemy głosy ptaków.


Ciekawostki związane z obrączkowaniem ptaków.Dokąd latają ptaki spotykane w Polsce.


Wszystko o drewnie…


…i tych od niego uzależnionych.


Spotkanie z bobrem (można pogłaskać)…


…i kuną.


Mikro świat w powiększeniu.


Co to? Nie powiemy – dowiecie się będąc w Ośrodku!


Między wystawami edukacyjnymi mamy również
małe dzieła sztuki – witraże z ptakami…


…i niezwykłe ptasie portrety Kingi Jakubowskiej malowane na piórach!


Czas na wpis do Księgi Pamiątkowej i…


…zwiedzamy dalej – porównujemy się z ptakami drapieżnymi…


…wchodzimy do gniazda bielika!


Czas ruszyć na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą.


Ścieżka prowadzi wokół stawu.


Miejscami poprowadzono ją z rozmachem m.in….


…nad bagnem.


W pobliżu parkingu leśnego mamy jeszcze plenerową siłownię.

Ośrodek Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”

Ośrodek Edukacji Leśnej "Łysy Młyn"

www.wlin.pl

Zobaczcie to na własne oczy!
KONIECZNIE!

Zwiedzali, fotografowali i zachwycali się: Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie
Opisał: Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl i portal Małego Podróżnika

(c) Portal Małego Podróżnika
Share