Miejsca PLPOLSKA

BRAMA POZNANIA – Poznań

Brama to brzmi dumnie!

W sumie to brama w XXII wiek i to określenie nie na wyrost! Jesteśmy w XXI, sięgamy w przeszłość do wieku X i wcześniej ale budynek oraz zastosowane technologie obronią się i w XXII! Brama Poznania to brama do miasta Poznań, a szczególnie do Ostrowa Tumskiego. Jeżeli sięgniemy już do tej historii to okaże się, że nie jest to tylko historia samego miasta ale również kolebki Państwa Polskiego!
Brama Poznania = Brama do Polski!

Brama Poznania to projekt niezwykły. Ma pokazać historię i na koniec zachęcić do jej samodzielnego poznawania na Ostrowie Tumskim. Kiedy zwiedzamy poszczególne ekspozycje co pewien czas musimy przechodzić z jednej połówki budynku do drugiej szklanymi łącznikami. Wszystko to dzieje się po to by zawsze nasz wzrok kierował się w tym momencie na bryłę katedry poznańskiej na Ostrowie Tumskim.

Podobnie jak w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie był problem jak przedstawić w sposób atrakcyjny, coś co z punktu widzenia współczesności jest… mało atrakcyjne. Historia, gliniane skorupki, stare księgi,… czy z tego można wyczarować coś co spowoduje wręcz oszołomienie u zwiedzających? Tak! Są to multimedia, gra świateł i obrazów. Wszystko to co dzięki nowoczesnej technice pozwala naszej wyobraźni łatwiej przenieść się w dawne czasy. No i interakcja. Dotknąć, posłuchać, wrócić do miejsca gdzie czegoś nie zrozumieliśmy…

Jesteśmy młodym państwem ale niestety mając kulturę drewna, a nie kamienia nie pozostawiliśmy wiele z X wieku o wcześniejszych wiekach nie wspomnę. Makiety i rysunki to już muzeum muzealnictwa. Teraz nadszedł czas na zupełnie inne prezentowanie historii. Ale… ale… makieta też jest! Ale niezwykła bo pozwala zwiedzającym (szczególnie młodszym) być w jej środku. Dopiero jak wejdziemy pod makietę to zobaczymy kolejne niezwykłości. Będziemy mogli dotykać różne obiekty ale również skorzystać z przezroczystych kapsuł by głowa pojawiła się w środku makiety. Zobaczymy to czego inni nie widzą. Młodzież wychowana na multimediach tylko taką formę przekazu rozumie i docenia. Co ciekawe zachwyceni są też starsi zwiedzający więc… Brama Poznania łączy pokolenia!

Nie będziemy opisywać poszczególnych ekspozycji. Nie będziemy Wam psuć zabawy bo w Bramie Poznania odkrywanie samodzielne ma największy sens. No ale co zobaczymy? Tysiąc lat historii Ostrowa Tumskiego czyli grodu Mieszka I pokazane w maksymalnie atrakcyjny sposób na miarę XXI wieku. Jak multimedia to światło i ono tu kreuje przestrzeń poszczególnych ekspozycji i wywołuje nasze uczucia.

Cztery działy:

  • GRÓD – to początek początku tego miejsca
  • WODA – to rok 966 i chrzest Mieszka I
  • ZŁOTO – to złoty wiek Ostrowa ale i Złota Kaplica z katedry tu odtworzona w wersji multimedialnej
  • WITRAŻ – pełne szaleństwo multimediów, wzrasta tempo, witraż to też coś w kawałkach, okruchy historii, układanka, a to oznacza, że doszliśmy do naszych czasów

A skoro już doszliśmy do naszych czasów to czas by przejść kładkę łączącą Bramę Poznania z dawną Śluzą Katedralną i czas pieszo, ale multimedialnie zwiedzić Ostrów Tumski co też opisujemy oddzielnie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!
Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Budynek już z zewnątrz zachwyca.


Pobieramy multimedialne przewodniki i krótkie szkolenie.


Czas zacząć zwiedzanie!


Nawet makieta jest w Bramie Poznania niezwykła…


…obiekty pod makietą (można dotknąć!)…


…i sceny, które zobaczycie tylko z kapsuł (usłyszycie o nich opowieści w słuchawkach).


Dotykowe ekrany…


…zadania dla najmłodszych zwiedzających…Szklane łączniki między ekspozycjami – w tle Ostrów Tumski.


Złota Kaplica z katedry.
Zachwycające witraże.

Prawie na koniec można zagrać w historyczną grę planszową lub przebrać się…
multimedialnie i wysłać pamiątkowe zdjęcie mailem do siebie!.


Kalejdoskopowe wyjście…


Kładka do Śluzy Katedralnej.


Tu za chwilę zostaniemy wyposażeni na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego.


Ale wcześniej można poznać historię bram miejskich.


I na koniec nocny widok na Bramę Poznania z Mostu Jordana.

Zobacz jak zwiedzamy Ostrów Tumski!

 

BRAMA POZNANIA

Brama Poznania

www.bramapoznania.pl

Autorem projektu architektonicznego budynku jest krakowska pracownia architektoniczna Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda.

Opracowanie koncepcji ekspozycji multimedialnej jest dziełem belgijskiej firmy Tempora z Brukseli.

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share