Miejsca PLPOLSKA

POZNAŃ – OSTRÓW TUMSKI pieszo i multimedialnie

Nigdy tak dokładnie nie zwiedzaliśmy Ostrowa Tumskiego…

Kiedy idziemy kładką nad Cybiną z Bramy Poznania ku budynkowi Śluzy Katedralnej powoli z multimedialnego świata wracamy do realnych zabytków będącymi pamiątkami czasów, które przed chwilą poznaliśmy.

Zanim ruszymy warto zobaczyć wystawę o bramach miejskich. Teraz czas na pobranie naszych multimedialnych przewodników oraz „zestawów podróżnika” dla Stasia i Michała. W zestawie jest torba, w której mamy kredki, ołówek, lornetkę, kompas. Poza naszym elektronicznym przewodnikiem, który będzie nam podpowiadał gdzie iść i gdzie się zatrzymać by rozwiązać jakąś zagadkę lub zobaczyć coś szczególnie interesującego mamy książeczkę z planem Ostrowa Tumskiego i zadaniami do wykonania.

Ruszamy! Zwiedzanie jest niezwykłe bo interaktywne. Słuchawki na uszach, elektroniczny przewodnik i plan prowadzi nas od miejsca do miejsca. Najmłodsi mają sporo zadań do rozwiązania, które wpisują do kolorowego zeszytu będącego przewodnikiem i pamiątką z Ostrowa Tumskiego. Z nowych obiektów na Ostrowie poza zrewitalizowaną śluzą mamy Muzeum Archeologiczne Genius Loci. Oczywiście zabytki również się zmieniły przez ostatnie lata. Widać ogrom wykonanych prac konserwatorskich. Najbardziej okazałym obiektem jest Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła czyli w skrócie katedra. To tu jest słynna Złota Kaplica. Niedaleko przed fasadą katedry jest kościół Najświętszej Marii Panny, który został postawiony w miejscu gdzie było palatium Mieszka I i kaplica – pierwszy kościół w Polsce. Oprócz tego na terenie Ostrowia jest wiele obiektów zabytkowych, głównie kościelnych, takich jak zabudowania archidiecezjalne, psałternia, Muzeum Diecezjalne. Ostrów był przez wiele lat własnością biskupią.

Po intensywnym zwiedzaniu, jak już oddacie pożyczony sprzęt, to odpocznijcie w kawiarni (Cafe na Trakcie) vis-a-vis śluzy z genialnymi domowymi ciastami! Jeżeli zbliża się wieczór i zapaliły się światła to macie jeszcze jedno zadanie, którego nie będziecie żałować! Idźcie na most Jordana zwany też Mostem Zakochanych od setek kłódek z imionami tych co myślą, że dobra kłódka scementuje uczucia na zawsze. Z tego mostu będziecie mieć widok na wspaniale oświetloną katedrę, Bramę Poznania no i sam Most Jordana pięknie iluminowany! Gwarantujemy Wam, że będziecie zaskoczeni tym co zobaczycie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Pierwszy postój za katedrą.

Jeszcze chwila i zadanie zrobione.


Teraz przewodnik kieruje nas na Most Jordana.


Most ten nazywany też jest Mostem Miłości lub Zakochanych.


Wracamy na Ostrów.


Przed fasadą katedry.


Doszliśmy do miejsca, gdzie było palatium Mieszko I.


Teraz stoi tu kościół Najświętszej Marii Panny – portal.


Kolejne zadanie będzie o Psałterni.


Z prawej kościół Najświętszej Marii Panny, z lewej Psałternia.


I tu przydały się lornetki…


Zadaniem było odczytanie daty!


Połowa drogi za nami.


Dotarliśmy do Muzeum Diecezjalnego.


Herby na jego fasadzie.


Najnowsza inwestycja na Ostrowie – Muz. Archeologiczne – Genius Loci.


Gdzie dale? O! To już koniec zadań!


Wracamy do budynku, uzupełniamy zadania i notatki,…


Na koniec magiczne chwile malowane światłem!


Zobacz też początek przygody czyli: BRAMA POZNANIA!

POZNAŃ – OSTRÓW TUMSKI pieszo i multimedialnie

POZNAŃ - OSTRÓW TUMSKI pieszo i multimedialnie

www.bramapoznania.pl

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!

Zwiedzali, zachwycali się i polecają: Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie

(c) Portal Małego Podróżnika
Share