Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Ognia – Żory

Żyjemy w ciekawych czasach i ciekawym kraju! Co rusz słychać, że powstał nowy obiekt na turystycznych szlakach, który zaskakuje nie tylko znakomitym pomysłem, ale i realizacją. Takim obiektem jest m.in. Muzeum Ognia w Żorach!

Ogień z ludźmi był od zawsze. Kochany gdy grzał i rozświetlał mrok nocy i znienawidzony kiedy palił ludzki dobytek i zabijał. Tak czy inaczej z ogniem byliśmy, jesteśmy i będziemy połączeni. Im więcej o nim wiemy tym lepiej dla nas. Dlatego miejsce takie jak Muzeum Ognia w Żorach musiało wcześniej czy później powstać.

Dlaczego w Żorach? Bo to miasto które zostało bardzo dotknięte przez pożar. W 1702 roku większość miasta spłonęła. Do dziś na pamiątkę tego strasznego wydarzenia obchodzone jest Święto Ogniowe, a na starówce żorskiej chowają się Żorki – małe płomyczki, których odnalezienie podczas zwiedzania miasta jest dodatkową atrakcją.

Muzeum Ognia to centrum nauki, edukacji ale i rozrywki. Nie ma lepszego hasła dla młodzieży niż BAWIĄC UCZYĆ! Wiedza podana w tak atrakcyjnej formie czy to multimediów, czy też możliwość zrobienia własnych eksperymentów sama wchodzi do głowy. Niezwykła jest bryła budynku. To jeden z najciekawszych pomysłów architektonicznych w Polsce ostatnich lat. Ekspozycja podzielona jest na pięć stref od OKIEŁZNANIA ŻYWIOŁU po MĘDRCA SZKIEŁKO I OKO. To historia oswajania ognia przez człowieka i wiedza jaka jest dostępna nam. Zobaczymy co o ogniu można wyczytać w literaturze (wymieńcie przysłowia z ogniem) i jak był jego udział w religiach.

Najważniejsze, że większość ekspozycji zmusza do interaktywności. Właściwie do aktywnego udziału w zwiedzaniu zmusza sam bilet, który zawiera szereg pytań, na które odpowiedzi możemy znaleźć podczas zwiedzania. Uwaga! My na każdym bilecie mieliśmy inny zestaw pytań – nie da się ściągać! Na koniec zwiedzania skaner powie nam czy poprawnie odpowiedzieliśmy na pytania.

Oczywiście nie będziemy Wam zdradzać wszystkich atrakcji Muzeum Ognia ale naprawdę polecamy Wam jego odwiedzenie bo jest to miejsce ciekawe i niezwykłe! Co nam się najbardziej podobało? Plątanina rur i zaworów gdzie trzeba było odpowiednio kierując wodę gasić pożary no i sala z eksperymentami gdzie m.in. można wysłać mailem swoje zdjęcie zrobione kamerą termowizyjną!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!

 

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Bryła budynku zachwyca niezwykłą architekturą.


W ogniowe klimaty w prowadza przed zwiedzaniem znakomity film.


No i zaczynamy zwiedzanie zgodnie z linią czasu.


Od razu staramy się znajdować odpowiedzi na pytania z testu wiedzy.Tu chłopcy spędzili dużo czasu gasząc liczne pożary.Kurtyna z mgiełki z wyświetlanymi obrazami to zawsze dobre miejsce do zabawy.


Poznajemy też historię miasta.Kolejna sala – eksperymenty…


…to oczywiście kolejne ulubione miejsce chłopców…
Szalony naukowiec bardzo się podobał… kabum!


A teraz chwila napięcia – skaner nam powie czy…


…odpowiedzieliśmy DOBRZE! DOBRZE! DOBRZE! na pytania.


Sklepik z pamiątkami i…


…pocztówka z kamery termowizyjnej jaka przyszła mailem.


Rozognieni kończymy zwiedzanie – było świetnie!

I jeszcze fotokast:

 

Muzeum Ognia

Muzeum Ognia w Żorach

www.muzeumognia.zory.pl

Autorzy budynku:
OVO Grąbczewscy
Architekci: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski

Autorzy wystawy:
AdVenture Multimedialne Muzea

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share