WyprawyŚWIAT

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej – 4 – LASTOVO – cz.1

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej
dzień 4-7: WYSPA LASTOVO – 2017

Dlaczego Lastovo?

Nie lubimy zatłoczonych miejsc. Lubimy odkrywać. Lubimy mieć różne aktywności. Nie lubimy tracić czasu na dojazdy od jednej atrakcji do drugiej. Lubimy miejsca piękne krajobrazowo, przyrodniczo i interesujące kulturowo. Wyspa Lastovo dawała nadzieję, że wszystko to na niej znajdziemy. Nie zawiedliśmy się.

Jak powstała legenda Lastova?

Lastovo było rzymską własności w prowincji Dalmacja. Do 7 wieku Rzymianie panowali tutaj. Później była i niezależność i życie pod rządami Wenecji, Austrii, Francji,… Ale nie te czasy stworzyły współczesną legendę Wyspy Lastovo, ale koniec II wojny światowej… Powstała Jugosławia przynależąca do obozu komunistycznego na a Adriatyk to przecież szlak komunikacyjny do portów włoskich. Lastovo daleko wysunięte w morze, mało poznane z wieloma pustymi miejscami idealnie nadawało się na przeobrażenie w niezatapialny krążownik mający kontrolę nad ruchami obcych flot.

Lastovo – jeden dzień spędzamy na wodzie. Opływamy wyspę i wiele małych wysepek…

Zakazano wstępu na wyspę turystom zagranicznym, a i Chorwaci mieli tu utrudniony dostęp. Baza w Lastowie była ostatnią jaka została opuszczona przez armię jugosłowiańską kiedy to Chorwacja została niepodległym państwem. Był rok 1992. Ale tak naprawdę dopiero po 1995 roku wyspa mogła być odkrywana dla turystyki. Pozostałości bazy i militarne pamiątki są dodatkową atrakcją wyspy ale jest pomysł by dwa największe obszary przekształcić w resorty turystyczne.

Bardzo specjalna liczba 46 (czterdzieści sześć)

Liczba 46 ma dla Lastova wielkie znaczenie. Archipelag liczy 46 wysp, Jest tu 46 kościołów i kaplic, powierzchnia Lastova to 46 kilometrów kwadratowych, jest tu 46 wyodrębnionych pól, 46 wzgórz ma wyspa,… Przypadek? Nie sądzę…

Prognoza pogody… GENIALNA!

Jak się tam dostać i gdzie mieszkać?

Do Lastova można się dostać wyłącznie drogą wodną chociaż od czasu do czasu są próby wprowadzenia sezonowego połączenia hydroplanem.
Promy odpływają ze Splitu i z wyspy Korcula (Vela Luka). Są ich dwa rodzaje. Samochodowy i szybki katamaran, ale on tylko przewozi pasażerów. Prom płynie 5 godzin zawijając po drodze do Vela Luka na wyspie Korczuli. (praktyczne informacje podamy na oddzielnej stronie!)

Wyspa Preżba – zatoka Jurjeva Luka

Na wyspie jest jeden hotel SOLITUDO w osadzie Pasadur. Bardzo miły i sympatycznie prowadzony z mariną, konobą i bazą nurkową w kompleksie. Można również nocować w wielu kwaterach lub wynajmować całe domy wakacyjne. Jest również niewielki camping nad zatoką Skrivena Luka.

Lastovo – Hotel Solitudo

My jednak mieliśmy zupełnie inny pomysł na nasze miejsce na Lastovie… latarnia morska!

 

 


poprzedni dzieńSTRONA GŁÓWNALastovo cz. 2


(c) Portal Małego Podróżnika

Share