WyprawyŚWIAT

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej – 5 – LASTOVO – cz.2

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej
dzień 4-7: WYSPA LASTOVO – 2017

Dni i noce w latarni morskiej

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że latarnie morskie są niezwykłymi budowlami…mają duszę. Latarnik z kolei to zawód darzony przez tych co na wodzie wielkim szacunkiem i chyba rodzaj powołania.  Z reguły żyje się w oddaleniu od cywilizacji jak np. w latarni Palagruža położonej na środku Adriatyku. Oczywiście byłoby ciekawie tam zamieszkać ale mieszkanie w latarni morskiej STRUGA na Lastovie dawało nam jednak znacznie więcej możliwości niż latarnia na samotnej skale.

 

LASTOVO – latarnia STRUGA – tu mieszkamy
Schody wewnątrz latarni
LASTOVO – na latarni STRUGA
LASTOVO – Latarnia STRUGA

Latarnia morska STRUGA

Latarnia STRUGA stała się naszym domem na 5 dni. Została zbudowana w 1839 roku i jest drugą pod względem wieku najstarszą latarnią morską na Adriatyku. Wybudowano ją na klifie wysokości 70 nad poziomem morza. To najbardziej imponujący klif na Lastovie. Mechanizm napędzający, soczewki fresnela są zabytkowe i niewiele dodano poza systemami kontroli i synchronizacji czasu do dawnego wyposażenia. Zasięg światła to 20 mil, a latarnia błyska co 10 sekund. Dolną część latarni otacza dom gdzie są 4 apartamenty i biuro latarnika. Każdy apartament ma kuchnię, można samodzielnie przyrządzać posiłki. Latarnik mieszka w domu przy terenie latarni.

 

Serce latarni, wewnątrz soczewki skupiającej światło…
LASTOVO – latarnia Struga

Zapraszamy do obejrzenia filmu o latarni:


Kiedy zaczyna się podjazd do latarni (lub schodząc od latarni to króciutki spacerek) jest zatoczka z przystanią należącą do latarni. Idealne miejsce na kąpiel. W wodzie sporo życia, zejście po drabince lub skałkach, można bezpiecznie skakać do wody. Sama woda to temat na poemat. Normalna widoczność to 20 metrów a i 30 metrów nie dziwi.

Lastovo – woda ma ponad 20 stopni, a to początek czerwca!

 


Lastovo cz. 1STRONA GŁÓWNALastovo cz. 3


(c) Portal Małego Podróżnika

Share